יוני בלוך (צילום: עודד קרני)
"כמו אצל כולם, גם אני פונה לאלוהים ברגעים קשים". יוני בלוך | צילום: עודד קרני
יוני בלוך הוא השילוב האולטימטיבי של רוק סטאר וחנון מחשבים: מאחוריו לא רק קריירה מוזיקלית ענפה, שכוללת שלושה אלבומים, עבודה עם שלומי סרנגה, אפרת גוש, ערן צור, נינט טייב ואביגיל רוז – אלא גם חברה משלו, שלקחה את האינטראקטיביות צעד אחד קדימה ושיתפה פעולה עם ענקיות כמו יוניברסל, סוני, וכמובן, יצרה קליפ עטור שבחים לשירו של בוב דילן. בלוך ממשיך לשעוט קדימה ולשים את עצמו על המפה הבינלאומית – הפעם בשיתוף פעולה עם פסטיבל טרייבקה הניו יורקי, שם יוענק לראשונה פרס לקליפ האינטראקטיבי הטוב ביותר. את הקליפ יצרו המתחרים תוך שימוש בטכנולוגיה שפיתח בלוך. עדיין לא התרשמתם? כדאי שתשבו, את הקטגוריה הזו ישפטו דיימון אלברן, סולן "בלר" וחבר ה"גורילז", הזמרת והיוצרת אלי גולדינג וגם אלו בלאק, זמר ויוצא אמריקני – כל האומנים שלשיריהם יוכלו המתחרים ליצור קליפים. לזה חברים, קוראים גאווה ישראלית. גם בגזרה המוזיקלית יש אקשן, כשבלוך עובד על אלבום רביעי, ממנו הספקנו להכיר את הסינגל "במיטה ענקית".

יש אלוהים?
"לי יש. אני לא יכול להוכיח את זה, אני לא יכול להסביר במה הוא דומה או קשור לאלוהים שאחרים מדברים עליו, אבל יש. זו ידיעה שמגיעה מחוסר ידיעה. כשהייתי קטן שאלתי את אבא שלי אם יש אלוהים והוא ענה שהוא לא יודע. אני דובק בתשובה שלו".

איך נראית השבת שלך?
"יש לנו כלב. בכל בוקר אנחנו עושים לו טיול קצר כי אנחנו ממהרים לעבודה. רק בשבת יש לנו המון זמן אז אנחנו עושים איתו טיול ארוך. יש פינת רחוב מסוימת שאם אנחנו פונים בה שמאלה - זה אומר שעושים את המסלול הקצר וחוזרים הביתה ואם אנחנו ממשיכים בה ישר זה אומר שלוקחים את המסלול הארוך. תמיד כשמגיעים לפינה הזו הכלב שלנו פוקו נעצר ומביט אחורה. אין דרך בעולם לתאר את השמחה שלו כשהוא מגלה שזה יום שבת".

איפה אתה מרגיש בבית?
"אני מרגיש בבית איפה שהכלב שלי פוקו נמצא, אבל בעיקר על הספה בסלון מול הטלוויזיה. אם יש ספה בסלון מול הטלוויזיה ואתה מרגיש נוח להירדם עליה יותר מאשר על כל מיטה בעולם – אתה כנראה בבית. אם בית אמיתי יכול להיות בחו"ל? לא. בית באמת זה רק בישראל. זה קטע מוזר, אבל זו האמת. כשחייתי בארץ לא חשבתי על השאלה הזו כי זה היה לי ברור, אבל מהרגע בו יצאתי אני מרגיש את זה". 

מי האיש שהכי השפיע עליך?
"לפני כמה שנים פגשתי בחורה בשם ענבל (היום אשתו של בלוך; א.ר). קשה לי להסביר מה בדיוק היא עשתה ואיך היא עשתה את זה, אבל העובדה היא שמאז שפגשתי אותה – בכל רגע שעובר, בכל מקום שאני נמצא בו – אני מרגיש שייך. זה כאילו יש תמיד משהו שמחבר אותי למקום בטוח".

יוני בלוך - יום הולדת של שלומי סרנגה (צילום: אורי אליהו)
"היה לי קמע, אבל הוא הלך לאיבוד כל כך הרבה פעמים שחשדתי בכוונות שלו" | צילום: אורי אליהו

איזה ספר או סרט או דיסק מעורר בך השראה ולמה?
"הסרט 'למעלה' (‪UP) הוא סרט שמעורר בי השראה. ראיתי אותו לראשונה כשהוא יצא עם מי שהיתה אז חברה שלי והיום אשתי. יש שם את הסצנה הזו שבה הזקן קורא את הספר ומגלה את כל התמונות שלא ראה. הסצנה הזו תופסת לי את הלב בכל פעם מחדש ומזכירה לי שכל הרגעים הקטנים, הפשוטים והיומיומיים שלנו - הם בעצם החוויה האמיתית. ענבל ואני חוזרים אליו באופן אקראי ורואים אותו לא מעט – הוא פשוט מרגש".

מתי השתנו לך החיים?
"החיים שלי השתנו לפני הרבה שנים. גיליתי אז אתר שנקרא 'במה חדשה' ופרסמתי בו כמה שירים. השירים הצליחו ועברו בין הרבה אנשים עד שהגיעו לבת של מנכ"ל ‪NMC שהציגה אותם לאבא שלה. משם התחילו החיים שלי להתגלגל, החיים שלי כמוזיקאי התחילו, כמי שעושה את זה כחלק מהחיים שלו".

ואיך החיים השתנו בעקבות זה?
"תראי, הייתי בערך בן 19 כשזה קרה. הייתי ילד והפכתי לגבר (צוחק; א.ר). אני לא מרגיש שהשתניתי בעקבות הפרסום הזה או בעקבות מה שקרה. הייתי בן 19 והחיים שלי היו משתנים בכל מקרה, אני הייתי משתנה בכל מקרה – זה לא שהשתניתי בגלל זה".

איזה כוח על טבעי היית רוצה שיהיה לך?
"הייתי רוצה לעצור את העולם, שהכל יקפא ורק אני אמשיך לנוע. זה לא כזה כח חזק וגם אף אחד לא ישים לב אליו, אבל זה מגניב".

יש לך קמע? אמונה טפלה?
"היה לי קמע של מזל, אבל הוא הלך לאיבוד כל כך הרבה פעמים שהחלטתי לחשוד בכוונות שלו".

אילו תכונות היית רוצה לשנות בעצמך?
"הייתי רוצה לקחת פחות ללב. יש הרבה מקרים שבהם אני נפגע או מתעצבן. הייתי רוצה לעצור לרגע (ראה ערך: כח על טבעי), לנשום עמוק ולהגיב בצורה נכונה יותר".

מתי לאחרונה היה לך דיבור עם אלוהים?
"כשהדלקנו נרות בחנוכה האחרון. אחד המדליקים היה בחור אמריקאי וכשהנר לא נדלק לו, הוא אמר 'ג'יזס!'. שזה סוג של דיבור מאוד לא שגרתי עם אלוהים".

וברצינות, מדבר אליו כשקשה?
"כן, נראה לי שכמו אצל כולם יש פנייה לאלוהים ברגעים קשים – לא יודע לאיזה אלוהים, אבל יש פנייה כזו. זה הרבה פעמים בסטייל של 'תציל אותי מהמצב הזה ואני מבטיח ש...'. כל פעם אני מבטיח משהו אחר, אבל לרוב זה לא מציל אותי אז אני לא צריך לקיים את ההבטחה".

מתי אתה מאבד אמונה?
"אני מאבד אמונה – לא יודע אם באלוהים או בעצמי - הרבה פעמים, בעיקר במקומות שבהם יותר מדי דברים מתרסקים אחד אחרי השני. אבל זה בדיוק המקומות שבהם אני יודע שאסור לי לוותר לעצמי. אני משתדל להיות אופטימי אבל זה לא תמיד עובד".

מה היית בגלגול הקודם?
"חנון מחשבים. אבל הקדמתי את זמני אז לא ממש מיציתי את הפוטנציאל שלי".

אם היית יכול לבקש בקשה אחת מאלוהים, מה היא הייתה?
"הייתי מבקש שיחה אחד על אחד, אני לא רוצה משהו ספציפי, פשוט יש לי המון שאלות".

>> שאלון רוח של ג'וזי כץ: "אני מעריצה של אלוהים"

>> לכל שאלוני הרוח הקודמים

זמני כניסת ויציאת השבת