רוביק דנילוביץ' הוא אחד מראשי העיר הצעירים והמוכרים בארץ. מי שלא גר בדרום שומע עליו בעיקר בתקופות של מבצעים צבאיים ומטחי רקטות מכיוון עזה, אך דנילוביץ', כיום בן 42, הוא ראש עיר נמרץ גם בתקופות של רוגע. אחרי שיחה עמו על הרוח האישית שהוא מביא לבאר שבע ברור קצת יותר מאיפה מגיעות האנרגיות.

רוביק דנילוביץ' ראש עיריית באר שבע
"גם בן גוריון חשב מחוץ לקופסא". רוביק דנילוביץ'

איזה כוח על טבעי היית רוצה שיהיה לך?
"המיוחד בהיותנו בני אדם הוא שאנחנו שווים, ואין אף אחד שלוהק לתפקיד של אלוהים. לא הייתי רוצה שום כוחות על טבעיים. הייתי רוצה להמשיך להיות אחד מהעם ולא מורם מהעם".

איפה הבית שלך?
"עבורי יש שלושה מעגלים של בית. הראשון הוא בית אבא, הבית המשפחתי, החם, התומך המגונן. השני זה הבית הבאר שבעי. ההוויה החברתית והתרבותית שלי. נוף ילדותי. הבית השלישי הוא ישראל. המדינה שלי שאני כל כך גאה להיות חלק ממנה. אך הבית המשפחתי הוא העוגן החזק בחיי. אימי ז"ל ואבי שייבדל לחיים ארוכים, בנו בית לתפארת של אנשים פשוטים מאוד. אמא הייתה עקרת בית וגננת. אבי החל כפועל בניין והתקדם להיות מנהל עבודה. הנחילו לנו לאהוב בני אדם, משפחה, חברה. סביב המילה הזאת, אהבה, קיבלנו הרבה מאוד חום ואמונה עצמית".

יש אלוהים?

"יש אלוהים ויש השגחה אלוהית. זו אמונה אבסולוטית".

מתי לאחרונה היה לך דיבור איתו?

"אני בכל יום מדבר איתו. זה בא לידי ביטוי בתפילה אישית שאני נושא אליו. בנוסף לכך, אני חושב שאלוהים ניצב בפניי בכל יום לפני כל החלטה מוסרית שאני מקבל, ביכולת להשפיע על גורלם של בני אדם. בנתינה לחלש, לשונה, לחריג. רוחו מרחפת".

מתי אתה מאבד אמונה?

"אמונה לא מאבדים אף פעם. מנהיגות לא יכולה לאבד אמונה או תקווה. זאת אנטיתזה למנהיגות. אחת מתכונות המנהיגות היא לטעת תקווה, לחזק, להאמין. למבחן האמונה זה ביטוי מובהק דווקא ברגעים של משבר, של אי וודאות. כפי שניתן ללמוד במקורותינו, בסיפור משה רבנו ובסיפור אברהם אבינו, האמונה מתחזקת ברגעים של משבר. אתה שואל שאלות, אבל את האמונה שלך אתה לא יכול לאבד".

מה אומרת לך המילה רוח?
"עבורי המילה רוח היא השראה, היא אמונה, זה ניצחון, חיבור, תנופה. המילה רוח מבטאת את סוד קסמו, כוחו, סקרנותו ואנושיותו של האדם. מה שמסמל את החיים".

איך נראית השבת שלך?

"סופי שבוע זו הנאה צרופה. השבת שלי היא רגועה, שלווה, משפחתית, רוחנית ואישית. היא מתחילה ביום שישי בבוקר בקניות של הפרודוקטים לאבא שהוא מאסטר שף ומפליא בבישוליו. לאחר מכן סיור ברחבי העיר, לראות שהכול מסודר, ובשעות הצהריים המאוחרות יותר מנוחה עם המון מוזיקה ברקע. מיום שאמי נפטרה, עוד מעט כבר שבע שנים, לקחתי על עצמי להדליק את נרות השבת בכל שישי. אני מקדש מגיל 13 בארוחת השבת אליה מגיעים כל האחים והאחיינים. בשבת אני כותב ספר, למגירה".

מתי השתנו לך החיים?

"מותה של אמי ז"ל באופן פתאומי היווה עבורי רגע מחולל שינוי. היא הייתה עמוד התווך של הבית, והגורם המלכד והמשפיע ביותר. ופתאום היא מסתלקת מחייך ללא הודעה מוקדמת. כאן בעצם המבחן הגדול של האדם. לזכור שיש המשכיות. לעצור כל התפרקות. לשמר  את המשנה הסדורה של אמא בדבר אהבת החיים ואהבת בני אדם. להיות אדם אופטימי, למצות כל רגע מהחיים. אתה לוקח מעצמך אחריות ומבין כמה לאדם יש תעצומות נפש וכוחות נפשיים".

אין תמונה
"אלוהים ניצב בפניי בכל החלטה מוסרית שאני מקבל"


אתה אדם רוחני?

"אני רוחני בדרכי. הרוחניות מבחינתי זהו השינוי שיוצר האדם לטובת זולתו. הרוחניות מבחינתי היא הסולידאריות, היא המעורבות, היא לקיחת האחריות. לעשות דבר שהוא יותר גדול מעצמך. לעשות דבר למען הכלל".

מי האיש שהכי השפיע עליך?

"אמא שלי השפיעה עליי באופטימיות חסרת התקנה שלה, באהבה לחיים ובאמונה בבני אדם. השני שהשפיע עליי ולא זכיתי לפגוש אותו זה דוד בן גוריון. הוא השפיע עליי בשיגעון, בחזון, בנחישות, ביכולת לקבל החלטות קשות ובחשיבה יצירתית מחוץ לקופסה. ברנרד שו אמר שאנו זקוקים ליותר משוגעים".

יש לך קמע? אמונה טפלה?
"אני לא מסתובב עם קמעות ומעולם לא היו לי אמונות תפלות. חונכנו שהדבר החזק והמשמעותי בחיים זו אהבה. כשאתה מעניק אהבה, כאשר אתה נותן מעצמך ותורם - אתה מסייע ליצור חברה טובה יותר. אנו מאמינים שכתוצאה מכך יש גם השגחה עליונה שיוצרת את אותו שקט נפשי פנימי שהופך את החיים שלך למאתגרים. דרך העשייה וההענקה אתה מקבל את אותן תעצומות נפש ושקט נפשי ששומר עלייך ומשגיח עלייך".

מי הבנאדם הכי לא רוחני שאתה מכיר?

"לטעמי אין אדם שהוא נטול רוחניות לגמרי. כל אדם מגדיר רוחניות בצורה אחרת לגמרי".

מאה מיליון דולר ולא לראות את המשפחה שלך 5 שנים. לוקח?
"איזה אדם מוכן שייתנו לו כל כך הרבה כסף בתמורה לכך שיהפוך לאדם אומלל, ריק וחסר אהבה? המשפחה היא אושרו האמיתי של האדם. החיים קצרים מאוד ועוברים מהר מאוד וצריך למצות כל רגע מהאושר העילאי הזה. היא זאת שמהווה את הבסיס, הכוח, האהבה, היציבות. הכסף מסמל את ההיפך. את חוסר היציבות, את הניתוק ובמידה מסוימת את היהירות".

איזה ספר, סרט או דיסק מעורר בך השראה?

"אני חושב שהתנ"ך. בו טמונה החוכמה, התבונה והאמונה. סרט מבחינתי זה החיים יפים של בניני. אפשר וצריך להמשיך ולהיות אופטימיים ולשמור על חוש ההומור גם כאשר מלאך המוות מתדפק על דלתך. דיסק, מבחינתי, הגדולים מכולם הם הביטלס. זאת יצירה אנושית שהכי קרובה לשלמות והופכת את החיים שלנו למרתקים".

אם היית יכול לבקש בקשה אחת מאלוהים, מה היא הייתה?

"הייתי מבקש שאש השליחות לא תפוג לעולם, שהתשוקה והלהט ימשיכו להיות מנת חלקי ושאמשיך להיות בן אדם מאושר בחיק משפחתי וחבריי, בעיר הולדתי ובמדינה שאני כל כך אוהב".

>> למה רני רהב לוקח איתו לכל מקום חמסה?

לכל שאלוני הרוח הקודמים

>> זמני כניסת ויציאת השבת