שלמה שרף הוא אחד מהמאמנים הבולטים בהיסטוריית הכדורגל של ישראל. למרות דימוי קשוח, יש מי שיכולים לומר עליו שהוא דווקא רגיש, ולמרות שלא תמיד מסכימים עם דעותיו, אפשר להרגיש שהוא מבטא אותן מתוך אכפתיות. הוא חגג לאחרונה יום הולדת שבעים, ולמרות שהוא בריא ולא חש ש"שלב הסיכומים" שלו קרוב, הוא בכל זאת נפתח ועונה לשאלון הרוח שלנו.

שלמה שרף (צילום: ספורט 5)
כל השבת מוקדשת לכדורגל. שלמה שרף | צילום: ספורט 5

יש אלוהים?
"כן. אני מאמין באלוהים. אני חושב שבן אדם צריך שתהיה לו אמונה. אני לא עוסק בזה ביומיום, ואני לא אדם דתי, אבל בהחלט מאמין".

מתי לאחרונה היה לך דיבור איתו?

"אני לא יכול להגיד שאני מדבר עם אלוהים, אבל מאמין בכח על טבעי. לא מאמין בעולם הבא או בגן עדן ובכל הדברים האלה, אבל אני מאמין".

מתי אתה מאבד אמונה?

"לא הגעתי למצב של ייאוש. ברור שכשאשתי ובתי חלו לא פעם שאלתי את עצמי למה, למה זה היה צריך לקרות לי. הייתי כל כך מאושר, ולא הבנתי למה הייתי צריך לעבור את כל הסבל הזה".

מה היית בגלגול הקודם?
"בדיוק מה שאני".

אתה הראשון שעונה את זה במדור.

"מה אגיד, שהייתי רוצה להיות דוד בן גוריון? אני ריאלי, פרקטי".

איך נראית השבת שלך?
"היא נפתחת בארוחה משפחתית גדולה בליל שישי עם כל הנכדים והמשפחה. אני מבשל. זאת חגיגה ואלו הרגעים הכי יפים שלי בשבוע. השבת עצמה מוקדשת כולה לכדורגל בזמן העונה. אני קם בבוקר מוקדם, נוסע ברוב המקרים לנתניה או למקום אחר באזור ועוקב אחרי קבוצות הילדים. בכל פעם קבוצה אחרת. אחר הצהריים אני במשחקי ליגת העל, ובלילה אני באולפן התכנית 'יציע העיתונות'".

מי האיש שהכי השפיע עליך?
"לפני כשבועיים הלך לעולמו עמנואל שפר, שהיה מורי ורבי. למזלי הייתה לי הזכות והאפשרות להתייעץ עם בן אדם כזה ולקבל ממנו את הדרך שלי בשדה האימון. אני חושב שהוא היה המאמן הגדול ביותר שהיה לנו בכדורגל הישראלי, והייתה לי זכות להיות קרוב אליו וללמוד ממנו את הידע שלי באימון. הוא היה איש כדורגל בכל רמ"ח איבריו. היה גם מאמן לאומי, וגם המאמן שלי בתור נער צעיר בכפר סבא. אפילו גרנו בשכנות הרבה שנים. למרות שידענו שהוא חולה מאוד, זה לא הקהה את הכאב בלכתו מאיתנו. היה לי קשה מאוד כי שבוע לאחר מכן חגגתי את יום ההולדת השבעים שלי ועשו לי מסיבת הפתעה גדולה. המשפחה ואריק איזיקוביץ', שותפי, הזמינו 400 איש ועמוס אטינגר עשה לי חיים שכאלה. זה היה מאוד מרגש. זה היה שבוע מאוד דרמטי בחיים שלי. המעבר הזה מעצב לשמחה, זה לא קל".

ומחוץ לספורט?

"שמעון פרס. גם האיש הזה הוא דמות מופלאה, מיוחדת במינה. אני חושב שלא חי היום על הגלובוס איש שתרם ועשה עבור המדינה כפי ששמעון פרס תרם. החוכמה שלו, המנהיגות שלו. אני מסתכל היום על המנהיגים ואני אומר כמה עצוב לנו שאין לנו מנהיג כמותו. הוא גם בירך אותי לגיל 70 ואמר לי 'חכה שתגיע לגיל 90, ואז אני אדבר איתך'".

איפה הבית שלך?
"אין ספק שערוץ הספורט הוא בית בלתי רגיל ומשפחה אחת גדולה. אני חושב שברגעים הכי קשים שהיו לי, הם נתנו לי באמת הרגשה של בית. יש שם אנשים נפלאים שעושים עבודה נהדרת. כשאני, בגילי המופלג, מגיע לערוץ הספורט ומוקף בבחורים צעירים זה גורם לי להרגיש צעיר ונותן לי הרגשה טובה. לא פעם באים להתייעץ איתי ונותנים לי את ההרגשה שאני כמו הסבא הטוב שלהם. ברור שמעבר לערוץ הספורט יש לי את המועדון שלי בטוברוק ואת השותף שלי אריק איזיקוביץ'. אבל מעל הכל, באופן טבעי, זה הבית, הילדים, הנכדים, ובראש ובראשונה האישה. זה המשענת החזקה ביותר".

בר מצווה נדב יעקובי שלמה שרף (צילום: ראובן שניידר)
עושה הכל בשביל הילדים | צילום: ראובן שניידר


מתי השתנו לך החיים?

"היו לי הרבה רגעים שאני יכול להגיד ששינו לי את החיים במהות, בחשיבה ובעשייה. ברור שכשאשתי חלתה אלה היו רגעים קשים ביותר, ואז הפרספקטיבה שלי לחיים ולכל מה שאנחנו עושים קיבלה ביטוי אחר. אני אדם מאוד מוחשי, מאוד יציב, מאוד ריאלי. אני יודע בדיוק מהם החיים, לאן הם מובילים אותי, ואיך אני צריך להתנהל. אני יודע שאין חיים לנצח, ואני גם לא מפחד מזה.

"אני רוצה בעודי בחיים לראות את הילדים שלי מסודרים. חלק גדול מזמני מופנה לעתיד שלהם ואני עושה את הכל למענם. עזרתי להם בדירות, חתונות ומכוניות, ואני שמח בחלקי. אני אוהב לראות אותם מאושרים, לא לחוצים, מחייכים. הם ילדים של בית, ומוקפים לידי. אני תמיד רואה אותם שמחים וזה מה שגורם לי לנחת".

מהי התכונה הכי רוחנית של בת זוגך?
"היא אישה נאמנה, וחיה בשביל אחרים. רק לתרום ולתת. גם כשיצאה לפנסיה היא לא עזבה את העבודה שלה בבית חולים, וממשיכה לעבוד שם כאילו שהיא מקבלת שכר. היא עושה הכול בהתנדבות ללא תמורה מינימאלית. היא אישה גיבורה, שעברה אולי את הקשה מכל, היא שרדה את הסרטן. היא עברה תקופה קשה מאוד ושרדה בזכות הרוח וכח והרצון שלה. היא מיוחדת במינה".

איזה כח על טבעי היית רוצה שיהיה לך?

"אין לי כאלה שאיפות ואני לא חושב בכיוונים האלה. אני לא מאמין בחלומות כאלה. הדבר היחיד שהייתי רוצה זה כח לגרום לכך שמשפחתי תהיה בריאה. הייתי רוצה לראות את כל האנשים שחולים בסרטן מבריאים מהמחלה הנוראית הזאת. כמעט כל בית שלישי יש מישהו שפגוע מהמחלה הנוראית הזאת. באיזשהו מקום זה כואב".

תמורת איזה סכום תסכים להמיר את דתך?
"שום סכום שבעולם. אני גאה להיות בן העם היהודי".

אילו תכונות היית רוצה לשנות בעצמך?
"אולי להיות יותר רגוע, להיות יותר סובלני".

אם היית יכול לבקש בקשה אחת מאלוהים, מה היא הייתה?
"בריאות למשפחה".

>> שאלון רוח עם אלי זולטא: "אני מתנזר מנשים כבר תקופה ארוכה"

לכל שאלוני הרוח הקודמים

>> זמני כניסת ויציאת השבת