זוזיות חופים (צילום: jupiter images)
אהבה לא רק עושה לנו טוב בלב, היא גם עושה אותנו עשירים | צילום: jupiter images

"מה שווה כזאת אהבה?", מזמרים דנה אינטרנשיונל ועידן יניב במלודיה הודית בואכה דיסקו, ולנו יש עבורם תשובה מדויקת ומעט לא צפויה. ובכן, חברים, אהבה עולה 163,424 יורו (סביב ה-818 אלף שקל), ואתם בהחלט מוזמנים לשלב את הסכום בשקלול הסופי של התקציב החודשי שלכם. מי שנקבו במחיר הזה הם סטיב הנרי ודיוויד אלברטס, המחברים של ספר חדש שנקרא " You Are Really Rich, You Just Don't Know It Yet" (בתרגום חופשי: אתם באמת עשירים, אתם פשוט לא יודעים את זה עדיין). הרעיון: העושר האמיתי הוא ההיפך הגמור מחשבון עו"ש מפוצץ ותיק מניות מרשים, ולדברים הבאמת חשובים בחיים יש ערך כלכלי ממשי עבורכם. 

מי צריך כסף בבנק כשיש חברים ללאנץ'?

רגע לפני שאתם מרימים גבה וטוענים שמה פתאום, אי אפשר לקנות אהבה, ניתן למחברי הספר להסביר למה בדיוק הם מתכוונים. "הספר עוסק ביצירת מערכת פיננסית חדשה, שנולדה באופן ישיר מהמיתון שתקף את כולנו", מסביר הנרי, אחד הכותבים. לדבריו, אנשים מגלים דרכים חדשות ומקוריות לחיות טוב מבלי שיידרשו לשלם על זה הרבה כסף, אם בכלל. כך יוצא, למשל, לפי החישוב של שני המחברים, שהערך האמיתי של זוגיות יציבה שווה ל-154,849 יורו, בעוד שבילוי עם חברים "מכניס" לנו לכיס משהו כמו 63,256 יורו.

תקראי תצליחי (צילום: jupiter images)
הבשורה המפתיעה של העשור: קריאת ספר עדיין גורמת לנו להרגיש טוב יותר | צילום: jupiter images

איך הם הגיעו למספרים הללו? ובכן, השניים ערכו סקר בקרב 1,000 אנשים. אלה התבקשו לבחור מתוך רשימה של 50 חוויות, אטרקציות ופעילויות, מה הם הדברים שגורמים להם לאושר, תוך שהם מדרגים אותם בסולם של 1 ל-10 וכן, מתמחרים את מידת הרינה וההילולה שלהם בסולם כספי דומה (10,000 יורו, מאה אלף יורו, וכן הלאה).

למקום הראשון הגיעה בריאות, ששוויה כ-180,105 יורו. כמו כן, התגלה באופן לא מפתיע בעליל שמגורים בעיר שווים לנו הרבה פחות מאשר מגורים בפרברים. עוד בעשירייה הפותחת: להביא ילדים לעולם (123,592 יורו), לבלות זמן איכות עם המשפחה (110,004 יורו), לצחוק (108,021 יורו), לעשות סקס (105,210 יורו), לצאת לחופשה (91,759 יורו), שקט ושלווה (89,828 יורו).

עוד ממצא מפתיע הוא שאנשים מרגישים הרבה יותר "עשירים" כשהם קוראים ספר, מאשר מבלים בקולנוע. נתון לא מפתיע כלל הוא שהרצון ליהנות ממקום העבודה יקר לנו מפז, אבל הציפייה לוויקאנד ארוך ומרגיע מתומחר גבוה יותר, שלא לדבר על יום חופש באמצע השבוע שבכלל גורם לנו להרגיש מיליונרים.

שופינג לא עושה אותנו מאושרים?

עם זאת, אי אפשר שלא לתהות איך לעזאזל שופינג, עיסוק יומיומי שלנו, כמעט ולא נכנס לרשימה. ובכן, מתברר שאנחנו לא נותנים לעצמנו מספיק קרדיט, ושעמוק בפנים יש לנו אישיות שהיא הרבה יותר מעוד כרטיס אשראי ותאוות קניות. "רצינו לעורר דיון אמיתי בעזרת הספר הזה. ב-20 שנה האחרונות הייתה כאן תופעה של צרכנות מאוד אלימה, והיא לא גרמה לנו להיות מאושרים יותר", אומר הנרי.
"הבתים שלנו עמוסים בכל טוב, אבל אנחנו עדיין קונים עוד ועוד, מה שרק גורם לנו ליותר מתחים. כל אחד מאיתנו צריך שעון מעורר כדי להעריך את מה שיש לו , את הבריאות, האהבה והחברים, ולא להיתקע רק במחשבות על איך לעשות עוד כסף".

בשורה התחתונה, אם אנחנו באמת רוצים להרגיש שזכינו בלוטו, אין צורך להתחיל לגרד ולמלא טפסים. מספיק לומר למישהו "אני אוהב/ת אותך" וכבר הרווחנו 329,842 יורו. רק אל תנסו לקנות עם זה חלב במכולת.

עבודה? כסף? אהבה? מיקי רוזנטל מחפש את התשובה לשאלה איך להיות מאושר?