נחמן שי. ארכיון (צילום: חדשות)
שי. לא מספיק רוחני | צילום: חדשות
איזה כוח על טבעי היית רוצה שיהיה לך?
"הייתי רוצה לשלוט בזמן כדי שאוכל לחזור אחורה ולדעת מאין הגעתי, או לראות לעתיד כדי לדעת מה יהיה".

איפה אתה מרגיש בבית?
"אני מרגיש מאד נוח בזירה התקשורתית. בסביבה של מיקרופונים ובכל מקום ש'ריח של תקשורת' נמצא בו".

יש אלוהים?
"אני מאמין שיש כוחות עליונים ונוכחתי לא פעם במצבים שהתרחשו דברים שאין להם כל הסבר. אני מאמין שיש אלוהים - אבל אני לא יודע איך הוא/היא/הם עושים דברים".

יש לך קמע?
"כבר הרבה שנים שיש לי מחזיק מפתחות עם תפילת הדרך. לפני פגישה חשובה אני תמיד משתדל להיזכר מה לבשתי כאשר הלכתי לפגישה חשובה קודמת ושתוצאותיה היו מוצלחות. לצערי עדיין לא מצאתי את סט הבגדים האולטימטיבי".

תמורת איזה סכום תסכים להמיר את דתך?
"בעד שום סכום אני לא מוכן להמיר את דתי. אני יהודי לא רק משום שנולדתי כזה אלא מתוך בחירה מלאה. אני מאמין שהיותי יהודי היא סוג של שליחות מסוימת ולא רק עניין גנטי".

איך נראית השבת שלך?
"בשנה וחצי האחרונות השבתות וימי שישי מוקדשות לסיום הדוקטורט שלי. בעבר הייתי מקדיש יותר זמן לחדר כושר".

מתי השתנו לך החיים?
"שיניתי את חיי בכל פעם שהרגשתי מיצוי ממה שעשיתי, שלא ראיתי יותר אתגר בקיים וכשרציתי להתקדם, לגוון ולשנות. אפשר לומר שכאשר הפכתי לסבא חשתי שינוי דרמטי".

מאה מיליון דולר ולא לראות את המשפחה שלך 5 שנים. לוקח?
"
הכסף מאוד חשוב והייתי שמח שיהיו לי סכומים כאלה אבל לא תמורת המשפחה. על המשפחה לא מוותרים".

מהי התכונה הכי רוחנית של אשתך?
"רבקה אשתי קוראת הרבה על החוכמה ההודית וחומרים מסוג זה. לרבקה יש תכונה יוצאת מן הכלל - חשיבה חיובית. היא תמיד חושבת על הצד החיובי של כל עניין ומצב, ולכן היא גם יכולה לחיות איתי".

איזה תכונות היית רוצה לשנות בעצמך?
"הייתי שמח להיות בעל חשיבה חיובית כל הזמן. אני עובד על זה, מנסה ומשתדל אך איני מצליח תמיד. הייתי גם רוצה לשפר את התקשורת האישית שלי עם אנשים, להיות קשוב יותר. זה לא קיים בי במידה המספיקה לצערי".

מי האדם הכי לא רוחני שאתה מכיר?
"פגשתי לא מעט אנשי עסקים, מאד ענייניים, ציניים, קרים ומחושבים. אנשים מאד קשוחים שרגשות אינם משחקים עבורם כלל וההיבט הרוחני לא קיים מבחינתם - רק הכסף, ההצלחה והתוצאה. את השמות אני שומר לעצמי".

אתה אדם רוחני?
"לא מספיק".

כל אחד והדו"צ שלו
עם לבני. מרגיש נוח בסביבה של מיקרופונים
מה אומרת לך המילה "רוח"?
"רוח זה מה שמהווה את ההבדל מהחומר. התחושה שנושאת אותך למרחקים, תחושת ההתלהבות, ההתרחקות מהמקום והזמן. בשבילי רוח, בדרך כלל, זה היפוך מהמציאות היומיומית".

איזה ספר או יצירת אמנות מעוררים בך השראה?
"
בשנות העשרה שלי הייתי קורא המון עיתונים ואני זוכר שכתבותיו של העיתונאי רפאל בשן מאוד השפיעו עלי ורציתי להיות כמוהו. כמו כן, אני זוכר את משפטו של אייכמן שהתנהל בקרבת בית הורי והייתי מאוד מעורה בו. אני זוכר ממנו בעיקר את קצטניק כך שספריו וכתביו היו לי סוג של השראה וחיבור חזק מאד לכל נושא השואה.
באשר להשראה מוזיקלית, בצעירותי ניגנתי על פסנתר ואפילו נחשבתי לכשרון מבטיח. מאותם לימודי פסנתר השיר היחידי שאני יודע לנגן עד היום הוא 'יונתן הקטן', כך שכנראה, ולא נעים להודות, יצירה מוזיקלית זו השאירה בי את חותמה העצום".

מתי לאחרונה היה לך דיבור עם אלוהים?
"לעיתים קרובות אני מתייעץ איתו, שואל, מבקש והוא גם עונה לי".

איש התקשורת הוותיק, נחמן שי, שירת ככתב בעיתון "מחנה נח"ל", המשיך ב"קול ישראל" ובטלוויזיה הישראלית, היה מפקד גלי צה"ל, דובר צה"ל, מנכ"ל הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, יועץ תקשורת של שגרירות ישראל בוושינגטון, יו"ר חברת החדשות של ערוץ 2 ויו"ר רשות השידור. שי כיהן בעבר כמנכ"ל משרד המדע התרבות והספורט וכיום הוא מנכ"ל הארגון היהודי הבינלאומי – UJC. בתקופת מלחמת המפרץ כונה שי "המרגיע הלאומי". הוא נשוי לרבקה, אב לשלושה וסבא לנכדה. הוא מתמודד על מקום ברשימת קדימה לכנסת.