שייקה לוי (צילום: חדשות 2)
שייקה לוי. לא איש מסחר ולא עובד במחצבה | צילום: חדשות 2
איזה כוח על טבעי היית רוצה שיהיה לך?
"לעוף, להגיע מהר, לקצר מרחקים. לעבור את הפקקים בצ'יק צ'ק".

איפה אתה מרגיש בבית?
"אני מרגיש בבית במקום שמוכר לי, בין חבריי, בין אנשים שאני חש נוח אתם. במילייה שלי יש הרבה חששות וחשדנות בין אנשים, ואני אוהב להיות בין אנשים שאני סומך עליהם".

יש אלוהים?
"רוני קובן מ'עובדה' ראיין פעם את הרב הקבליסט מיכאל לייטמן, שנשאל את אותה השאלה ותשובתו הייתה – 'אלוהים זה הטבע'. זו לא תשובה של אדם חרדי, נכון? אבל זו התשובה, בוודאי שאלוהים הוא הטבע. אימא של גברי הייתה אומרת 'אם אלוהים חושב שטוב להיות לבד - למה הוא לבד?'. כנראה שיש משהו איפשהו שמנחה אותנו, ואיננו יודעים בדיוק מהו. אז זה הטבע".

תמורת איזה סכום תסכים להמיר את דתך?
"יש בדיחה על שני יהודים, יענק'לה ומוישה'לה, שהלכו ברחוב ברוסיה וראו שלט – 'תמיר את דתך ותקבל 50 רובל'. אמר מוישה'לה ליענק'לה 'תיכנס, נראה מה זה אומר'. נכנס יענק'לה ויצא אחרי חמש דקות. שאל מוישה'לה 'נו, איך היה?', 'שום דבר - קצת מים על המצח, סוכרייה בפה, וזהו'. שאל אותו מוישל'ה 'ומה עם הכסף?'. 'אוי אתם היהודים' ענה לו יענקל'ה, "רק כסף רק כסף מעניין אתכם'. אני לא מרגיש יהודי או נוצרי, אני ישראלי. אבל תמורת מיליארד דולר... אני יודע? למה לא? מה אכפת לי? אז יגידו שאני נוצרי ואני אמשיך להיות מי שאני, מה זה משנה?".

איך נראית השבת שלך?
"כמו הרבה ימים אחרים. אני לא אדם שקם מוקדם בבוקר לעבוד במחצבה ובשבת ישן יותר".

מתי השתנו לך החיים?
"בגיל חמש כשעליתי עם משפחתי ממצרים, ובאו מעליית הנוער ולקחו אותי מבית אמי לקיבוץ עין הים - שם השתנו חיי. הקיבוץ שינה אותי ועשה אותי למי שאני, נהייתי הקיבוצניק מעין הים ולא הילד ממצרים. רוב אחיי אמנם נפטרו אבל אני שונה במהותי ממה שהם היו, ואילו הייתי נשאר עם אמי הייתי היום אדם אחר".

מי המורה הרוחני שלך?
"הייתי ילד שגדל לבד. אמי לא הייתה לידי, הסתובבתי לבדי בקיבוץ והתבוננתי והבחנתי בעצמי בחיים, והחיים הם אלו שלימדו והדריכו והנחו אותי, כמו גם החברה שהסתובבתי בה מילדותי ואחר כך החברים בלהקה הצבאית - אילי גורליצקי, עודד קוטלר, מרדכי קירשנבאום, גברי, פולי, יוסי בנאי, פשנל, ניסים אלוני ועוד מחזאים וכותבים. כולם הם מוריי הרוחניים כי הם חיי".

מה אומרת לך המילה "רוח"?
"רוחו של אדם היא אופיו ותכונותיו, ללא ספק".

אתה אדם רוחני?
"אני חושב שכן. רוחניות היא מחשבה, יצירה, ואני אדם שהמחשבה מפעילה אותו, אם דרך ההומור, הכתיבה, היצירה, המשחק והשירה. המקצוע שלי הוא רוחני, אומנותי, אני לא איש מסחר ריאלי ואני לא הולך לחפש איך לסדר מישהו. גם כאשר אני מבשל אני חושב ומשקיע יצירתיות, וזה רוחני".

מהי התכונה הכי רוחנית של רעייתך?
"הגיון ויושר. אורנה היא אישה מאד ריאלית עם המון יופי נפשי פנימי, היא סביבה מאד תומכת".

יש לך קמע או אמונות טפלות?
"אני לא מאמין באמונות טפלות, אבל כשחתול שחור חוצה את דרכי- אז 'טפו, טפו, טפו' אינו מזיק. מבחינת קמע - אשתי היה הקמע שלי, מאז הטלפון הראשון".

מי האדם הכי לא רוחני שאתה מכיר?
"יוסי בובליל".

גברי בנאי ושייקה לוי שרים לפולי בטקס ההשכבה בקאמרי (צילום: עודד קרני)
לוי עם גברי בנאי. מורה רוחני וחלק מהחיים | צילום: עודד קרני
איזה תכונות היית רוצה לשנות בעצמך?
"אני לא מושלם, אבל איני רואה תכונה חריגה כל כך אותה הייתי רוצה לשנות. מה שכן, אני די עצלן והייתי שמח שיהיו לי קצת יותר מרץ ומוטיבציה".

מתי אתה מאבד אמונה?
"אני בכלל די חסר אמונה - מאד חשדן מטבעי, וכשאני שומע שאדם כמו מאנדוף לקח מיליונים אפילו מאחותו והותיר אותה חסרת פרוטה, אני מאבד את מעט האמון שיש בי כלפי בני אדם".

גם בימי מלחמה אינך נאחז באמונה?
"בימי מלחמה אני לא פחות מאמין, רק יותר חרד וכואב. דווקא כשאני יודע שאשכנזי הוא הרמטכ"ל וכשאני רואה את חיילי וקציני צה"ל, אני יודע שכן יש על מי לסמוך, אבל זה לא עושה את הכל פחות כואב. כשאני חושב על גלעד שליט אני חש חמיצות שאי אפשר לתאר".

מאה מיליון דולר ולא לראות את המשפחה שלך 5 שנים - לוקח?
"לא, אין דבר כזה. חוץ מזה שהיום אני כבר בגיל שלא נותר לי הרבה מה לעשות עם מאה מיליון דולר. אילו היה לי הסכום הזה - אז מה, הייתי אוכל שתי חביתות בבוקר במקום אחת ושני סטייקים בצהרים? כסף אף פעם לא שינה אותי, תמיד נשארתי מי שאני וכזה כבר אשאר. העיקר להיות מאושר ונעים".

איזו יצירה מעוררת בך השראה?
"יש הרבה. לאחרונה ראיתי את הסרט 'ויקי כריסטינה ברצלונה', שאהבתי והתרגשתי ממנו כי הוא אמיתי ןכתוב טוב ומקסים, מדבר על החיים. לפני כשנה ראיתי את ההצגה את 'הרטיטי את לבי' של חנוך לוין, והיא כתובה, מבוימת ומשוחקת כל כך טוב, וכל כך מצחיקה שפשוט בכיתי - לא מרוב צחוק, אלא מרוב אושר על כך שזכיתי לשבת ולראות שיש דבר כזה. שעדיין יש דברים טובים שגורמים לי להתרגש".

מה היית בגלגול הקודם?
"הייתי פעם אצל אחת שרואה גלגולים קודמים, והיא ראתה שעזרתי לאנשים. היא אמרה שהיא רואה שהייתי שופט או רופא, אולי, ואני חושב שכנראה הייתי שופט".

מתי לאחרונה היה לך דיבור עם אלוהים?
"לא היה. אני מניח שהוא באמת מתפלא שלא צלצלתי".