בוקי נאה (צילום: ורד אדיר,  יחסי ציבור )
בכל פעם קורים לי אסונות וניסים | צילום: ורד אדיר, יחסי ציבור

בוקי נאה, בן 55, מוכר לנו שנים רבות ככתב הפלילים והמאפרה של ידיעות אחרונות עד שסיים את תפקידו שם לפני מספר שנים. הוא עלה לכותרות בעצמו לאחרונה לאחר שהשתתף ב"הישרדות VIP", ולמרות שלא זכה בפרס - זכה באהדת הקהל. החל משנת 2005 הוא מדריך טיולים במה שהוא מכנה החצר האחורית של תל אביב, שם הוא מפגיש בין עבריינים לתושבים מן המניין. אפשר לאהוב אותו ואפשר גם שלא, אבל בהחלט מדובר באדם שמעניין לשמוע מה יש לו לומר, בדרך כלל, בדרכו הייחודית.

יש אלוהים?
"אני חושב שיש אלוהים, ויותר מאשר יש אלוהים יש מסורת. בכל יום שישי מאז שנולדתי ועד היום אני עושה קידוש ולא משנה איפה אהיה, גם בתאילנד. בשנים האחרונות אני עושה קידוש בכל שישי במקום שבו הוציאו את רוז פיזם בנחל הירקון. אני מביא שתי חלות, שתי יין וכוסות חד פעמיות. יש לי קבוצת חברים קבועה שמגיעה לשם ואנחנו שרים שירי שבת. אני גם הולך לבית הכנסת. יש לי חבר שוטר בשם אפרים ארליך, והוא לוקח אותי מדי פעם בשבת לבית הכנסת השכונתי בו הוא גדל בדרום תל אביב. לפעמים אני גם עולה לתורה".

מתי לאחרונה היה לך דיבור עם אלוהים?

"כל יום לפני שאני מתחיל את העבודה יש לי דיבור עם אלוהים. אני מבקש ממנו שיעזור לי לגמור את הטיול בשלום, בצורה מוצלחת, ושלא  ייפלו עלי טילים מהשמיים וכל מיני צרות אחרות".

מתי אתה מאבד אמונה?
"אני לא מאבד אמונה. אני מאמין כל הזמן. בכל יציאה מהבית אני מנשק את המזוזה. אני מאמין שתמיד יהיה טוב, ומכיוון שכך אני מצליח להגיע להיכן שאני מצליח להגיע. כבר מתתי פעם אחת בטיפול נמרץ באיכילוב. עברו מאז 13 שנים ואני עדיין בחיים".

מתי השתנו לך החיים?
"אני חי במסלול חיים מסוים מהיום שבו נולדתי, ובכל פעם קורים לי אסונות וניסים שגורמים לי לחשוב ולדבר עם אלוהים יותר. לפני חמש שנים בתי האמצעית הייתה חולה מאוד וישבתי כל יום בטיפול נמרץ לידה כשהייתה מונשמת שעות ודיברתי עם אלוהים. אני גם מנהל שיחות משולשות. מדי פעם אני קופץ לקבר של אבא שלי ומדבר עם אלוהים ואיתו. זה המקום שאני יושב, בוכה ומדבר על כל צרותיי בחיים".

על מה אתם מדברים שם?
"על צרותיי ובעיותיי, ובלי עין הרע יש לי חיים די סוערים".

מה אומרת לך המילה "רוח"?

"זה מורכב מאוד. כשאני הולך על ההליכון עם עצמי ויש לי זמן לחשוב, בעיניי זה גם רוח. זה שאני מנהל שיחות עם אנשים ושומע את צרותיהם זה רוח. כשאני עומד בלילה בצומת של הזונות בתל אביב והן מספרות לי את הצרות שלהן זה רוח. רוח זה לדבר עם האנשים הכי מסכנים בעולם ולעזור להם זה רוח".

איך נראית השבת שלך?
"אני הולך בבוקר למכון כושר, יושב קצת בג'קוזי, חוזר הביתה, מגהץ ומבלה עם בנות משפחתי. לפני 14 שנים חטפתי התקף לב ומאז אני מקפיד ללכת ארבע פעמים בשבוע למכון כושר כדי להישאר בחיים. בחצי השנה האחרונה בכל מוצאי שבת השתדלתי לארח חברים מהישרדות כדי לראות ביחד את השידורים, ועכשיו זה נגמר".

בוקי נאה ויוליה פלוטקין (צילום: ורד אדיר)
עם הגיל הפכתי להיות חסר סבלנות ואני חייב לעבוד על זה | צילום: ורד אדיר
איפה אתה מרגיש בבית?
"פינת העבודה שלי בבית. זאת הפינה השקטה שלי שאליה אני חוזר מהעבודה באחת בלילה. אני יושב על שולחן העבודה שלי בחדר השינה עם מנורת לילה קטנה כדי לא להעיר את אשתי".

אתה מרגיש שזה פולחן?
"אני חייב לסדר את השולחן עם הלפטופ שיהיה נקי, מסודר, ורק כך אני יכול לכתוב".

תמורת איזה סכום תסכים להמיר את דתך?

"דת לא קונים בכסף, לא. חינכו אותי לנשק מזוזה ולהאמין באלוהים. להתפלל שמע ישראל. בהישרדות הראו את זה רק פעמיים על המסך, אבל כל לילה אמרתי שמע ישראל לפני השינה, וכולם ענו אמן".

מהי התכונה הכי רוחנית של בת זוגך?
"אשתי היא אנתרופוסופית, היא המורה הרוחנית של הגנים האנתרופוסופיים בגוש דן".
 
יש
לך קמע? אמונה טפלה?
"כשחתול שחור חוצה את הכביש אני יורק שלוש פעמים, חוזר אחורה ועושה עיקוף".

איזה תכונות היית רוצה לשנות בעצמך?

"סבלנות. עם הגיל תחת העבודה הפכתי להיות חסר סבלנות ואני חייב לעבוד על זה ולהיות יותר סבלני".

מאה מיליון דולר ולא לראות את המשפחה שלך 5 שנים. לוקח?

"לא".

איזה ספר, סרט או דיסק מעורר בך השראה?

"שלמה ארצי. אחרי 49 ימים שהייתי על האי בתאילנד, חיכיתי על המזח באי קולנטה שיבואו לאסוף אותי. כשנתנו לי את התיק הפעלתי בנגן את שלושת הדיסקים של שלמה ארצי, את עונת הופעות, ובכיתי. זאת היתה פריקת מתח. אתה יושב על המזח פחות 15 קילו, מסתכל על השקיעה, גומר תקופה בחיים, וכמו גבר בוכה".

מה עד כדי כך מרגש?
"זה היה גם העניין של לשמוע מוזיקה אחרי תקופה ארוכה, אבל גם השירים עם המילים והמשמעות שאני מאוד אוהב. שמעתי, התרגשתי ובכיתי מרוב התרגשות".

אם היית יכול לבקש בקשה אחת מאלוהים, מה היא הייתה?

"שנהיה בריאים כולנו, אני ובני משפחתי".

>> שאלון רוח עם גדעון לוי: "חיי השתנו כשפגשתי את קתרין במחסום"