מתפלל בכותל המערבי (צילום: עודד קרני)
יום של בריאה מחדש | צילום: עודד קרני
יום הכיפורים, כשמו, הוא יום עצום שמסוגל לכפר עבור כל יהודי באשר הוא, לא משנה איפה הוא נמצא ומה הוא עשה עד כה. מדובר במעין מכבסה רוחנית, שכולנו נכנסים אליה, מתנקים ומתקרצפים, ואז יוצאים אחרים וחדשים, לשנה טובה, לחיים טובים ולשלום. אז קצת כדי לעזור לכם להבין מה זה בכלל יום כיפור, קבלו חמישה דברים חשובים שלא ידעתם על היום הזה.

>> לעמוד הפייסבוק mako רוח כבר עשיתם לייק?

1. היום הכי שמח בשנה

כתוב במשנה (מסכת תענית, פרק ד', משנה ח'): "לא היו ימים טובים לישראל כחמישה עשר באב (ט"ו באב) וכיום הכיפורים". וזה לכאורה תמוה, כי מצד שני כתוב ש"ספרי חיים ומתים פתוחים לפניו", מה שהופך את היום הזה ליום דרמטי וגורלי. בנוסף, מדובר ביום שאיננו חוגגים כמו כל החגים והימים הטובים ביהדות. בכל זאת, הרי לא אוכלים בו ואפילו מתענים, וברור שאווירת השמחה היא לא כמו בכל חג אחר. אז איך הוא נקבע כ"יום טוב"?

לשאלה זו תשובות רבות. אחת מהן, היא כמובן שאין הכוונה לשמוח ביום הזה בצורה שנקל בו ראש ונצחק, אלא שנשמח על הזכות שיש לנו יום כזה, כי זה יום של רחמים עצומים. ביום הזה יש לנו אפשרות להיוולד מחדש ממש, ולמחוק כל דבר רע שעשינו ושאנחנו מתחרטים עליו, כלא היה. מי שמנצל את יום הכיפורים כראוי, ובאמת עושה תשובה על מעשיו, יכול לצאת ממנו נקי מכל חטא ועוון. להיות זך וטהור, כמו תינוק שרק נולד. ורק על הזכות הגדולה הזאת, היום הזה נקרא כ"יום טוב".

עוד כתבות ב-mako רוח:

2. יום של סליחה אלוקית

שאלתם את עצמכם פעם, למה יום הכיפורים מתקיים דווקא בי' בתשרי? ליהדות יש תשובה. למעשה, ביום זה בהיסטוריה היהודית, אלוקים סלח לעם ישראל על חטא העגל, שהיה חטא גדול מאוד, שכמעט עלה לעם ישראל בכיליון, ואמר למשה רבנו: "סלחתי כדבריך". לכן ביהדות מדובר ביום שמוּעד מאוד לסליחה.

ואפרופו, בתוך יום הכיפורים עצמו, שכולו יום של רחמים, יש זמן שהוא עוד יותר מסוגל לרחמים והוא שעת רצון של ממש. זה קורה בתפילה שסוגרת את הצום, ונקראת "תפילת נעילה", וזה זמן שמסוגל במיוחד לישועות. לכן גם אם אתם לא מהטיפוסים שנוהגים ללכת לבית הכנסת – בזמן נעילה ממש מומלץ שתבדקו מתי מתפללים נעילה בבית הכנסת שסמוך לביתכם, ותגיעו.

3. לפייס את אלוקים

רבי ירוחם הלוי ממיר, שנפטר לפני כמעט שמונים שנה, כותב שמלבד החובה של האדם לעשות תשובה (מה שכולל את שלושת שלבי התשובה, שהם: חרטה - להתחרט על המעשים הרעים שעשה, וידוי - להתוודות על חטאיו ולבקש מחילה, וקבלה לעתיד - לקבל על עצמו שלא לשוב עליהם), האדם צריך גם לפייס את האלוקים.

בהשאלה, זה כמו שיש מישהו שאנחנו ודאי יודעים שפגענו בו, זה לא מספיק רק לבקש סליחה – צריך גם לפייס אותו בדברים, כמו מילים חמות או מתנה. כל אחד ומה שנכון עבורו. אותו הדבר גם עם אלוקים – הוא שנותן לנו חיים ומשגיח עלינו בכל רגע, זה לא מספיק שנבוא ביום כיפור ונבקש ממנו סליחה על כל הצער שגרמנו לו במשך השנה, צריך לפייס אותו. ואיך מפייסים אותו, אתם שואלים? זאת כבר שאלה שכל אחד צריך לענות לעצמו. רבי ירוחם ממיר כותב בעניין, שכל אחד צריך לעשות משהו שהוא יודע שישמח את בוראו. למשל, לקבל על עצמו משהו שהוא לא הקפיד בו עד כה.

4. תשובה על אכילה בכיפור

מה יעשה מי שאכל בעבר ביום הכיפורים, וכעת מתחרט ורוצה לעשות על זה תשובה? "להתוודות על חטא שאדם עשה ביום כיפור, זה בעצמו עיקר הכפרה והתשובה", מסביר הרב בנימין שמואלי, "אבל בחטא כזה, שבתורה כתוב שיש עליו עונש כרת (מוות בידי שמיים), ראוי לתת שיעור צדקה, כשיעור העלות של האוכל של אותו אדם ליום, כתיקון במקום צום".

אדם מתפלל בבית הכנסת (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
צריך לדעת איך לפייס את אלוקים, כל אחד בדרכו | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

5. אנשים שיום כיפור אינו מכפר עליהם

למרות גדלותו של היום, והרחמים העצומים הגלומים בו משמיים, אולי תתפלאו לגלות שיש אנשים שיום כיפור אינו מכפר עליהם. ראשית, יום כיפור אינו מכפר על מצוות שבין אדם לחברו, אלא רק על מצוות שבין אדם לבוראו. ולכן יש חובה לפייס את כל מי שפגענו בו השנה הזאת. מלבד זאת, יום הכיפורים אינו מכפר לכל מי שאומר "אחטא, ויום הכיפורים כבר יכפר לי". אז זהו, שהוא לא מכפר. ואחרון, יום כיפור אינו מכפר גם למי שאינו מכיר ביום הזה, ומסרב לקבל את המתנה האדירה הזאת, את ההזדמנות המיוחדת הזאת שניתנת לו משמיים. וזאת כפי שכותב הרמב"ם (הלכות שגגות פ"ג, הלכה ז'): "המבעט ביום הכיפורים, אין יום הכיפורים מכפר עליו".

גמר חתימה טובה!

יום כיפור 2014: זמני כניסת ויציאת הצום