צפו בכתבה המלאה (צילום: חדשות 2)
"בחור ישיבה הלך לחנות והציעו לו מכנסיים צמודים 'כי זה מה שהולך'" | צילום: חדשות 2
מי אמר שמשמרת הצניעות רודפת רק אחרי נשים? פשקיוויל חדש שמופץ בימים אלה בשכונות החרדיות וחתום על ידי רבנים מוכרים (כמו הרב יוסף ליברמן, הרב עזריה בסיס, הרב יצחק יוסף), קורא גם לגברים החרדים לשים לב למלבושם ולא ללבוש מכנסיים צמודים.

"קריאת קודש", כך נכתב בכרוז, "אשר בתקופה האחרונה גם צניעות לבוש האנשים צריך חיזוק וריענון בעניין קדושת מחנינו, הננו לגלות דעת תורה, שכל איש ישראל חייב על פי דין התורה הקדושה להתלבש בצניעות בבגדים רחבים וצנועים", בשורות הבאות מופיע הפירוט: "ואיסור חמור מדאורייתא להתלבש בבגדים הצמודים לגוף בדרך הגויים".

"הכרזה הופצה בבני ברק ובירושלים, בשכונות ובבתי הכנסת" מספר ישראל כהן שפרסם את הדברים באתר כיכר השבת, "לא חתומים על המסמך הזה רבנים מהשורה הראשונה, אבל חתומים עליו רבנים מוכרים בהחלט. מדובר בדבר חריג, האם זה יתפוס – יש דברים שהתחילו כמשהו קיצוני ובסוף הם תפסו. רוב הציבור המיינסטרים החרדי ממילא לא לובש מכנסיים צמודים, מדובר במעטי מעט, אבל העמותה החתומה על המסמך החליטה למנוע את זה".

"למה להבליט את הגוף?"

קריאת קודש - לא לבוש מכנסיים צמודים
הכרוז. באדיבות "כיכר השבת"
גורם אחר בעדה החרדתית מסביר שעיקר ההפתעה היא בכך שפתאום הגבר מוצא את עצמו מתבקש לשמור על צניעות: "יש קהילות, בעיקר שב"בניקים, הנושרים, שבהן לאחרונה מכנסיים צמודים נהיו עניין מקובל משיקולים אופנתיים, אבל מדובר בבודדים. זה מוזר מאוד שפתאום מתחילים לדבר על צניעות בגברים, זה משהו חדשני, מפתיע ולא מקובל".

"יש אנשים שחושבים שאם הם ישמרו על ההלכה הכל יהיה בסדר, וכאן מדובר בעניין הלכתי", מסביר לנו גורם נוסף בעדה החרדית, "זו לא הפעם הראשונה שאני שומע על הדבר הזה. הספר העיקרי בהלכה, שולחן ערוך, מכיל מאות אלפי סעיפים של מה אסור ומה מותר, חלק ניכר ממנו מדבר על צניעות בכל הרמות, אפילו על איך אדם צריך להתקלח ואין לשבת בשירותים. יש הלכה למשל שקובעת שגבר חרדי צריך להסתובב עם תחתונים רחבים, ויש אנשים שחושבים שאם הם ישמרו על ההלכה הכל יהיה בסדר".

"יש שתי סיבות, סיבה אחת של קדושה, זה בעיה, כשזה צמוד זה לא טוב", הסבירו לנו בעמותת "אחדות ישרים" מיוזמי הכרוז שלדבריהם מופץ בשבועות האחרונים, "הסיבה השניה היא הצניעות. זה כמו שאישה מתבקשת לצניעות, כך גם האיש. למרות שאצל אישה זה יותר חמור, גם האיש לא צריך להבליט את הגוף שלו. אז אישה אין מצב שהיא תלבש מכנסיים, לגבר מותר, אבל כשהם צמודים ומבליטים את הגוף זה לא טוב. אז גברים לא צריכים כמו הנשים ללבוש בגדים ממש ממש גדולים, אבל צריכים שהבגדים שלהם לא יהיו צמודים. לא המכנסיים וגם לא החולצה. ההלכה אומרת שהמכנס לא יהיה צמוד שרואים את כל צורת הגוף, זה לא טוב וחסר כבוד. המכנסיים הצמודים נהיו יותר מודרנים, זה מה שמוכרים בחנויות. יש בחור ישיבה שאמר שהוא הלך לחנות בגדים וביקש רחב והמוכר אמר לו 'מה קרה אדוני, אתה לא אוהב צמוד, זה חדש וזה מה שהולך עכשיו'. לכן רצינו להזהיר ולהבהיר את ההלכה בנושא".