היא אמנם רק בת 34, אבל ציפי חוטובלי הספיקה לעשות לא מעט בחייה. כבר בכנסת הקודמת הייתה הצעירה בבית הנבחרים וכיהנה כיו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, וכעת היא האישה הראשונה בליכוד. לפני כן הייתה פובליציסטית וסיימה שני תארים בהצטיינות. אך למרות כל התארים וההישגים הרבים שהיא נושאת על כתפיה, נדמה שבשבועות האחרונים כל מה שאנו שומעים עליה זה אירוסיה לאור אלון. איך נראה עולם הרוח של האישה שמצליחה ליישב עולם של יהדות עם פמיניזם?

ציפי חוטובלי (צילום: חדשות 2)
חשבתי שאני לא מתאימה לפוליטיקה כי אני לא בנויה למשחקים. ציפי חוטובלי | צילום: חדשות 2

איפה הבית שלך?
"עם אור, הארוס שלי. הבית שאנחנו הולכים להקים. המיקום הגיאוגרפי פחות משנה, מבחינתי, כל מקום בארץ ישראל הוא הבית שלי כל עוד נמצא בו האדם שאני אוהבת. הבית הוא עם הבעל והילדים שיהיו".

יש אלוהים?

"האלוקות מאוד נוכחת בחיי. אדם צריך להרגיש שכל מעשה שלו וכל פעולה מושגחת מלמעלה ושדברים לא מתנהלים במקריות. נסיבות החיים הביאו אותי למפגשים גם עם דן מרגלית שהכניס אותי לעולם התקשורת, וגם עם נתניהו שהביא אותי לליכוד. אני מרגישה שהדברים האלו התרחשו באורח נסי. גם למפגש האחרון עם אור היה שווה לחכות. זאת הרגשה שהאלוקות מלווה אותי למעלה".

מתי לאחרונה היה לך דיבור עם אלוהים?
"בכל יום. בכלל, אני משתדלת מאוד להתפלל. לא תמיד תפילות קונבנציונאליות מהסידור. רוב התפילות שלי הן לנסות להבין מה הדבר הנכון בשבילי לעשות. בפעם האחרונה הייתה זו תפילת הודיה מאוד גדולה על הזכות להכיר את אור. הודיה על הזכות להיות עם אדם כל כך נפלא, ומצד שני, השאלה למה היינו צריכים לחכות כל כך הרבה שנים".

מתי השתנו לך החיים?
"כשחגגתי יום הולדת 30 ונבחרתי לפריימריז בפעם הראשונה, וכשנבחרתי לכנסת. הבנתי אז שלכל החלטה שלי כמעט, יהיה היבט ציבורי. ברור לי גם שהחיים שלי כרגע הם ערב שינוי, אולי הכי גדול בחיים, של הקמת משפחה. מאוד חיכיתי לשינוי הזה".

מי המורה הרוחני שלך?

"היו לי כמה כאלו. הרב אלעזר ללום ופרופ' רחמים אלימי, הם שני אנשים שלמדתי אצלם הרבה שנים, גם חסידות וגם על הוגים צרפתיים. היום אני לומדת אצל הרב שלמה לוי שהוא ראש ישיבת ההסדר של ראשון לציון. גם מלכה פיוטרקובסקי היא מורה רוחנית שלי. אצלה למדתי גמרא והלכה".

איך הדת השוביניסטית והתפיסה הפמיניסטית שלך מתיישבות?
"יש כיום פמיניזם דתי חלוצי. רק עכשיו קראנו את מגילת אסתר, שמספרת על אישה עם המון כח וזו רק דוגמא אחת כזאת ביהדות. הייתה לנו מציאות פוליטית של נשים שהנהיגו, זה לא משהו שהוא זר ליהדות. עבורי, מלכה פיוטרקובסקי היא גורם חשוב בנושא הזה, היא דמות שראיתי בעיניי כמישהי שטיפחה את הפמיניזם הדתי. זה שהעולם הדתי הוא גברי זה רק עניין של זמן. נשים יביאו את הייחודיות שלהן למערכת. אני לא רואה סתירה".

מי האיש שהכי השפיע עליך?

"דן מרגלית. עד היום הוא חבר אישי מאוד קרוב. זה אדם שאני גם רואה בו מנטור. הוא הביא את כלל כישוריי לידי מיצוי באינטואיציה מאוד חריפה כשהוא זיהה בי דברים שאני לא זיהיתי בעצמי. כמעט בכל צומת מרכזי הוא היה שם לתת את עצתו הטובה. ללמוד ממנו ברמה האנושית זה יותר גדול מהרמה המקצועית. זה אדם שהוא מופת בחיי".

מה הוא זיהה שאת לא זיהית בעצמך?
"חשבתי שאני לא מתאימה לפוליטיקה כי אני לא בנויה למשחקים. אני חושבת שהוא זיהה בישירות הזאת את היכולת להיאבק על עקרונות. בפוליטיקה צריך לדעת להילחם על האמת שלך".

את מרגישה שהאמת שלך לא נפגעה?
"אני חושבת שלא התפשרתי ותמיד השמעתי את האמת שלי. אני אמנם רק ארבע שנים במערכת, אבל יכולה להגיד לך שאני ישנה בשקט עם האמת שלי. אני מרגישה שניהלתי את חיי הפוליטיים עד כה ללא פגיעה בה. מה זה פשרות? לא כל חוק הוא קדוש. אם חבר כנסת יהפוך כל חוק לחוק של חייו, בסוף הוא יגמור בלי הישגים משמעותיים".

אין תמונה
אני מעריכה אנשים שיש להם יכולת לעשות דברים מעבר למסגרות המקובלות. עם הארוס אור אלון

תמורת איזה סכום תסכימי להמיר את דתך?
"שקל תשעים. סתם. זאת שאלה נורא מצחיקה. מובן מאליו שלא הייתי ממירה את דתי תמורת כל הון שבעולם. אני מאושרת לא רק על זה שנולדתי יהודייה, אלא גם על זה שנולדתי בארץ ישראל".

איך נראית השבת שלך?
"היא השתנתה מאוד מאז שהכרתי את אור, אך במהות שלה נשארה אותו דבר. קודם השבתות שלי היו קודש למשפחה וחברים, וכעת אנחנו מתארחים אצל חברים גם שלי וגם שלו. היעדים הם כמה שיותר רחוק מהעיר. היינו על גבול מצרים, על גבול שלומית, ברמת הגולן. אנחנו מאוד אוהבים את הקצוות ואת הטבע. אין סלולר, אין טלוויזיה, אין עיתונים. יותר פנימה לנפש. יום המנוחה זאת המתנה הכי גדולה שהיהדות נתנה לעולם".

איזה כוח על טבעי היית רוצה שיהיה לך?
"מאוד הייתי רוצה לזכור כל שם של בן אדם שעובר בדרכי, כי אחד הדברים שמאוד קשים לפוליטיקאי זה העומס האינסופי של האנשים שעוברים דרכו. אם רק יכולתי לזכור את השם של כל אדם שראה אותי פעם אחת, הייתי מה זה מאושרת".

מהי התכונה שאת הכי אוהבת של בן זוגך?
"החירות והיצירתיות. הוא אדם יוצר, עם חירות פנימית מאוד גבוהה. אני מעריכה אנשים שיש להם יכולת לעשות דברים מעבר למסגרות המקובלות".

אילו תכונות היית רוצה לשנות בעצמך?
"אני מאחרת כרונית. אני רוצה להיות אדם דייקן. ברגע שאגשים את זה אוכל לחיות עם עצמי בשלום. זה הכול תמיד מכוונות טובות, כי אני רוצה לתת את מלוא תשומת הלב לאדם שאני איתו. בלשכה עושים מאמצים לגזור לי זמנים. גם לפגישה הראשונה שלי עם בעלי לעתיד איחרתי בשעה".

מה היית בגלגול הקודם?

"אני חושבת שהייתי חלק ממרד המכבים. אני מאוד אוהבת את חנוכה ואת הסיפור של בית חשמונאי, מתתיהו ויהודה המכבי. הייתי מכבי".

אם היית יכול לבקש בקשה אחת מאלוהים, מה היא הייתה?

"אני הולכת להגיד משהו מאוד אישי, ויודעת שזה תחת השפעת החתונה. אני חושבת שאנחנו בדור מאוד אינדיבידואליסטי. אנשים מתקשים למצוא ולשמר זוגיות. הייתי מאחלת לכל אדם שימצא את אהבתו, שזה יחזיק מעמד לכל החיים ושיהיו משפחות מאושרות בישראל. שנצליח לשמוח במשפחות ובאהבה שלנו".

>> שאלון רוח עם דייוויד בלאט: "אני לוקח את החינוך היהודי לכל מקום"

לכל שאלוני הרוח הקודמים

>> זמני כניסת ויציאת השבת