הוא סטנדאפיסט, תסריטאי, במאי, מחזאי ואב ללא פחות משבעה ילדים. כן, לפעמים לא ברור איך רשף לוי מספיק  גם לעלות על במה כמעט כל שבוע וגם לתחזק קריירה קולנועית מרשימה, כאילו לא מדובר בשלל משרות מלאות. האיש המצחיק שמאחורי הבדיחות חי בכפר סבא, הרחק מהברנז'ה התל אביבית ולמרות ההומור, אין ספק שחווה גם רגעים קשים בחיים: הוא מגיע ממשפחה בת שישה ילדים, איבד אח וגם את אביו, שחלה באלצהיימר. מהמציאות המורכבת הזו פורחת יצירה מסתבר, ולוי משיק עכשיו את הפרויקט הקולנועי החדש שלו, הסרט "לצוד פילים", שמתכתב עם חייו.

רשף לוי (צילום: צ'ינו פפראצי)
"אנחנו חיים בעולם בלי אלוהים". רשף לוי | צילום: צ'ינו פפראצי

איך נראית השבת שלך?
"האמת שיש לנו כמה כללים נחמדים לשבת – אין טלוויזיה ואין מחשבים. אנחנו רפורמים לייט בעניין הזה. זה כמובן יוצר אווירה משפחתית חמה שבה הילדים, במקום לשבת ולהרוג יצורים וירטואליים מול המחשב, מנסים לחנוק את האחים שלהם ולהיכנס אחד לשני לשטח האווירי. אני, באופן אישי, קם בבוקר בכל שעה ומחכה לפקודות שלי. אשתי אוהבת עד הרגע האחרון להסתיר ממני מה הפעילות של שבת – טיול? הולכים לאמא שלה? הולכים לאמא שלי ואז מרכלים עליה בדרך לשם ובדרך חזרה? במוצאי שבת אני בדרך כלל מופיע".

מתי השתנו לך החיים?
"בילד השישי. פתאום התחלתי תיאוריה ושיעורי נהיגה לרישיון גימל. אבל האמת שרגע השינוי הכי גדול בחיים שלי קרה בערך בגיל 15 כשאבא שלי חלה, ומאותו יום אני הפכתי למנהל של הבית".

מה גרם לך להבין שאתה צריך לעשות שינוי בחיים?
"כל השינויים שלי נובעים מאשתי. היא זאת שמכוונת אותי בחיים ובקריירה. היא באמת האישה הכי חכמה שפגשתי, ואני לא אומר את זה כי היא תקרא את זה או כי היא בדיוק נכנסה לחדר. גבר הוא יצור אבוד שצריך הכוונה. בגלל זה נשים הן מנהלות טובות מגברים ואני מחכה ליום שבו תהיה לנו ראש ממשלה אישה".

איזה כוח על טבעי היית רוצה שיהיה לך?
"היכולת להרדים ילדים במבט. הייתי מוכר את השירותים שלי לזוגות עם ילדים, הייתי מיליונר בדולרים. היו מפטרים את סופר נני ועושים תוכנית עליי. 'דליות, את אולי יודעת לפתור משברים משפחתיים, אבל הבחור הזה פשוט מרדים אותם! הוא באמת פותר את הבעיה'".

איפה הבית שלך?
"הבית שלי בכפר סבא. זאת עיר קטנה עם אנשים נחמדים ומתוקים שעובדים בעבודות אמיתיות. אולם מטבע הדברים אני מרגיש בבית גם בתל אביב. הייתי שמח לעבור לשם אם הדירות לא היו בגודל של המקרר שלנו והמחירים לא היו ביורו".

מי האיש שהכי השפיע עליך?
"אבא שלי. הוא לימד אותי לרדוף אחרי החלומות שלי ולא לשים לב לאנשים שאומרים לי שאין לי סיכוי. הוא זה שאמר לי להיות נאמן לעצמי ולא למה שכותבים עליי או חושבים עליי".

למה בחרת להכניס לסרט "לצוד פילים" את דמותו של אליהו?
"אליהו בסרט, שמגולם על ידי ששון גבאי, הוא בעצם אבא שלי. מאז שאבא שלי חלה באלצהיימר ומת, יש בי איזה געגוע אליו, והסרט הזה הוא ניסיון להחזיר את הדור שלו לחיים ולענות על השאלה מה היה קורה אילו... מה היה קורה אם הוא היה חי ופוגש את הילדים שלי. בגלל זה הסרט הוא פנטזיה קולנועית שעפה למקומות לא ריאליסטיים, כי מההתחלה השאלה לא אם זה קרה, אלה איזה נחמד אם זה היה קורה".

אילו תכונות היית רוצה לשנות בעצמך ומדוע?
"יש בי רגישות מסוימת שהייתי שמח להתגבר עליה. הרגישות הזאת היא הסיבה שהסרטים שלי הם מאוד רגשיים ומאוד הולכים עד הסוף עם הדרמה. אני בוכה וצוחק עם הדמויות והייתי שמח שהרגישות הזאת תקטן בחיים האמיתיים. אני מסוג האנשים שמוטרדים – אם יש אחד באולם שלא צוחק אני אעבוד כל ההופעה להצחיק אותו ועד שאני לא אצליח אני לא אוותר. ולפעמים אשתי אומרת לי: 'חמש מאות איש נהנים מה אכפת לך מהאחד הזה?'".

יש לך קמע? אמונה טפלה?
"באופן עקרוני אני לא מאמין באמונות טפלות. אבל אני אקיש על עץ כשאני מדבר על הילדים. שנים הילד שלי היה בטוח שהשם שלו הוא רונן טפו טפו לוי".

אתה מאמין בתורות מיסטיות כגון אסטרולוגיה ונומרולוגיה?
"לא כל כך. אני בדרך כלל קורא את ההורוסקופ השבועי ובוחר את התחזית שהכי בא לי שתקרה לי".

רשף לוי ופטריק סטיוארט (צילום: ורד אדיר,  יחסי ציבור )
הסרט הזה הוא ניסיון להחזיר את הדור של אבא שלי לחיים. לוי עם פטריק סטיוארט על הסט של "לצוד פילים" | צילום: ורד אדיר, יחסי ציבור

מאה מיליון דולר ולא לראות את המשפחה שלך 5 שנים. לוקח?
"ברור שלא. כל הכסף שאני מרוויח מטרתו לפנות לי זמן להיות עם הילדים. בכלל ההורות שלי, להיות אבא זה במקום הראשון וכל השאר זה תחביבים. יותר מזה, יש בעוד חודשיים טקס של פרסי אופיר, אם במקביל יהיה אירוע חשוב בבית ספר של הילדה הקטנה שלי אני אלך אליו ולא לאוסקר".

איזה ספר, סרט או דיסק מעוררים בך השראה?
"
כל מה שעשו הביטלס, והכי חזק זה 'אבי רוד'. בגיל ארבע עשרה שמעתי את זה בפעם הראשונה ועף לי הראש. מאז, בכל פעם שאני מחפש השראה אני שומע את הצד האחרון – כמו שאהוד בנאי שר 'אני לא זז מכאן עד סוף הצד, זה קטע נהדר'. אני חושב שהם פשוט מושלמים. הם מרגשים אותי".

יש אלוהים?
"לא נראה לי. ואם כן, יש לו הומור קיצוני. אני חושב שאנחנו חיים בעולם בלי אלוהים וכל בן אדם צריך לחפש את הסיבה לקיום שלו. חלק מהם, כמו בשאר אסד, מוצאים הנאה בטבח עם וסירוס מתנגדים פוליטיים. אם היה אלוהים הוא היה חייב להתערב".

מתי לאחרונה היה לך דיבור עם אלוהים?
"
כשהתקשרתי לאייל קיציס והזמנתי אותו להקרנת אקדמיה של 'לצוד פילים'. הוא הדבר הכי קרוב לאל שיש על הפלנטה".

מתי אתה מאבד אמונה?
"אני נחלש מיום ליום. אני יודע שיש הרבה אנשים שמתחזקים, אבל אני יותר ויותר מוצא את עצמי אוכל בשר עם חלב ומוזמן לאורגיות".

אם היית יכול לבקש בקשה אחת מאלוהים, מה היא הייתה?
"כשהייתי צעיר הייתי מבקש חיי נצח. היום בגיל 41 אני מבין מה חשוב והייתי מבקש שמונה שעות שינה רצופות".

רשף לוי הבורר 3 (צילום: עודד קרני)
בשבת אין טלוויזיה ומחשבים | צילום: עודד קרני

תמורת איזה סכום תסכים להמיר את דתך?
"תלוי לאיזה דת. אני חושב שהמרת הדת היהודית היא הכי קיצונית, אנחנו אשכרה מבקשים מגברים להוריד חתיכה מאיבר המין. אמנם כבר עשו לי את זה, אבל אם הייתי צריך לעבור את זה בגיל מאה כמו אברהם, הייתי אומר לאלוהים, קח את הכנען שלך ואת הצאצים כחול אשר על שפת הים, ותשאיר אותי פה עם השני סנטימטר שאתה מעוניין לקחת".

אתה אדם רוחני?
"מאוד. אני מאמין שהחיים הם לא יותר מאהבה לאישה ולהתגלגל עם הילדים שלך על השטיח ולדגדג אותם, ובעיניי זאת תובנה מאוד עמוקה ורוחנית שלא צריך לשתוק עשרה ימים בשביל להגיע אליה, אלא פשוט לפגוש את הבחורה הנכונה שמדליקה אותך".

מי המורה הרוחני שלך?
"קהלת. אני קורא את הספר הזה פעם בשנה ובכל קריאה לומד דבר חדש שכבר עשו ואני חשבתי שאני חידשתי".

האם אתה מתחבר לזרם רוחני כלשהו?
"לא יצא לי לעשות את זה, אבל מאוד מדבר אליי מין טנטרי רוחני הכולל חילופי זוגות. באופן עקרוני אני מאמין בכוחם של חיים פשוטים ובשאיפה לטוב. בכל דבר צריך לנסות למצוא את הטוב, ולנסות ללכת בדרך השמחה. כשאנחנו מוצאים מה מצחיק בדברים אנחנו מנצחים את המוות".

מהי התכונה הכי רוחנית של בת זוגך?
"שהיא לא שמה קצוץ על מה שאני עושה. היא רואה אותי רק כבן אדם וכאיש הסעות מאורגנות של אחר הצהריים".

מה היית בגלגול הקודם?
"אני לא יודע אבל עשיתי משהו טוב וקיבלתי את הגלגול הזה. אני מודע לעובדה שאני אחד האנשים הכי ברי מזל בעולם כי אני מתפרנס מהעבודה שאני אוהב, ואני מצחיק אנשים שזה הדבר הכי טוב שאפשר לחשוב עליו - חוץ מהחבר הגיי של בר רפאלי שהיא מתפשטת לידו חופשי כי זה לא מזיז לו, ובעצם הוא לא גיי, אלא סטרייט שנוצר כל רגע".

>> שאלון רוח עם לאה שנירר: "כאמא מבוגרת אני קשובה יותר"

>> לכל שאלוני הרוח הקודמים