בעקבות מעצרן של שלוש נשים שהתפללו בקול רם בכותל המערבי כשהן עטופות טלית בניגוד לכללי המקום, מתכוונים היום לצאת מאות אנשים ברחבי העולם, כמו גם בירושלים, ב"פלאש מוב" המוני כאות מחאה.

ענת הופמן (צילום: תומר ושחר צלמים)
רוצה שוויון זכויות גם בכותל המערבי. ענת הופמן מובלת למעצר | צילום: תומר ושחר צלמים

שלוש הנשים החברות בארגון "נשות הכותל", ביניהן יו"ר הארגון ענת הופמן והמנכ"לית לזלי זקס, הגיעו לרחבת הכותל ביום שלישי שעבר בשעות הערב המאוחרות לתפילת ראש חודש, ביחד עם כ-250 נשים נוספות, חלקן חברות בארגון וחלקן בארגון "נשות הדסה". לקראת השעה 11 בלילה, נעצרה הופמן מפני שהתעטפה בטלית והתפללה בשירה, כאמור, בניגוד לכללי המקום. חברות הארגון לא ויתרו והגיעו לתפילת שחרית גם בבוקר למחרת, אז נעצרו זקס וחברת ההנהלה רחל כהן-ישורון.

"אנחנו לא פרובוקטוריות"

על פי תקנות הכותל שקבע משרד הדתות, נקבע כי "בתחומי המקומות הקדושים אסורה עריכת טקס דתי שלא על פי מנהג המקום, הפוגע ברגשות ציבור המתפללים כלפי המקום", ולפיכך אסור על נשים להתעטף בטלית, להתפלל בשירה בקול, וקריאה בציבור בספר תורה ברחבת הכותל. המטרה העיקרית של ארגון "נשות הכותל" הינה לשנות זאת, ולהשיג הכרה משפטית ומעשית לנשים להתפלל בקבוצה ובקול, לקרוא מן התורה ולהתעטף בטליתות בעזרת הנשים בכותל המערבי.

לזלי זקס (צילום: תומר ושחר צלמים)
"זהו מאבק לגיטימי לשוויון". לזלי זקס מובלת למעצר | צילום: תומר ושחר צלמים

בעקבות מעצרן של שלוש הנשים ולאחר שפרסמה הופמן טור בנושא באתר "האפינגטון פוסט", הן קיבלו תמיכה גבית שלא ציפו לה, בעיקר מחו"ל. אתר הפייסבוק של הארגון מלא בפוסטים וסטטוסים תומכים, והיום (שני) אמורים להשתתף מאות אנשים ב"פלאש מוב" בו יקראו "שמע ישראל" במוקדים שונים ברחבי ארה"ב, וכן גם בכיכר ציון בירושלים.

"אין ספק שמבחינת העולם היהודי, בעיקר בחו"ל, הפגיעה הזאת בחופש הביטוי והפולחן והמעצרים הם צונאמי", אומרת זקס. "אנחנו רואים זאת בתגובות שאנחנו מקבלים ובמכתבי התמיכה, וארגון אחד אף פנה לראש הממשלה בנושא. ישנה הבנה עמוקה שמשהו צריך להשתנות בעניין. חבל לי שהציבור בישראל נשאר שקט בעניין. הוא בעצם ויתר על הכותל המערבי ונתן את המפתחות לקבוצה החרדית שתעשה בו כרצונה, ותאפשר הדרת נשים במקום שקדוש לכולם".

ישנן טענות בישראל שאתן קבוצה שמנסה לייצר פרובוקציות.
"זאת ממש לא פרובוקציה, אלא מאבק לגיטימי שנמשך שנים על הזכות שלנו כנשים יהודיות להתפלל בקול רם בכותל, כי אנחנו לא מוכנות לקבל את זה ש'קול באישה ערווה'. מי שמייצר לנו את התדמית הזאת מנסה להציג אותנו כ'טרבל מייקרס' וכקבוצת שוליים, כדי להכשיל אותנו, אבל אנחנו לא כאלו. זה אבסורד".

דובר משטרת מחוז ירושלים, סנ"צ שמוליק בן רובי מסר בתגובה: "המתפללות עוכבו לחקירה בגין עבירה של הפרת כללי התנהגות. יש החלטה של בג"ץ בעניין האוסרת על נשים להתעטף בטליתות ברחבת הנשים בכותל.  לזלי זקס הורחקה ל-15 יום מהכותל ואילו הופמן בהחלטת בית משפט ל-30 יום".
גורמים במשטרה טוענים, כי המדיניות היא לא להגיש כתבי אישום נגד אותן נשים אלא רק להרחיקן מהכותל.

*סייע בהכנת הכתבה: שמעון איפרגן

>> תשמעו סיפור: למה נחרבה ירושלים?