נציגי אלוהים (צילום: Reuters)
שמעו בדיחה: מוסלמי, נוצרי ויהודי נכנסים לאולפן טלוויזיה | צילום: Reuters

מי שחשב שז'אנר הריאלטי מיצה עצמו - שיתבדה. תוכנית חדשה, המיועדת לעלות בסתיו ברשת "Kanal T" של הטלוויזיה הטורקית, תציב עשרה מתמודדים המצהירים על עצמם כאתיאיסטים מול נציגים של ארבע דתות: רב יהודי, כומר נוצרי, אימאם מוסלמי ונזיר בודהיסטי. 

במהלך העונה ינסו הארבעה לשכנע את המתמודדים לבחור באחת הדתות ולהתמסר לה, כאשר הפרס לזוכה המאושר יהיה טיול לעיר הקדושה ביותר לדת אותה בחר לאמץ - מכה למתאסלם, ירושלים למתגייר, קריית הוותיקן ברומא למתנצר וטיבט למתנזר.

לפי ידיעה שמתפרסמת בג'רוזלם פוסט, שחשף את פיתוחה של התכנית, לא כולם רואים בעין יפה את השימוש בדת ככלי בידיהם של מפיקים תאבי רייטינג. הרב דייויד רוזן, ראש מחלקת קשרי חוץ של הליגה היהודית-אמריקנית, טוען כי השתתפותו של רב יהודי בתוכנית מנוגדת לכל כללי ההלכה. 

"זה בניגוד לחוקי היהדות להטיף לבני דתות אחרות, או לשכנע שדרך היהדות עדיפה על ידי השמצת דת אחרת", טוען רוזן, "היהדות היא דת סובלנית, הדוגלת בחופש בחירה וכבוד לאמונתו של האחר. תוכנית המציגה את היהדות כמתחרה מול דתות אחרות עומדת בניגוד מוחלט לכללים אלה, והניסיון כולו נשמע בעיני חסר טעם לחלוטין".

גם בטורקיה עצמה, מדינה שרוב תושביה מוסלמים, יש המביעים התנגדות להפקת תוכנית הריאליטי החדשה. חמזה אזקאן, יו"ר המנהל לענייני מסורת במשרד הדתות הטורקי, אמר כי "הרעיון מאחורי התוכנית הוא מפגן חוסר כבוד לכל הדתות. נושא האמונה רציני ועמוק מכדי שינצלו אותו להפקת תוכנית בידור".

בהפקת התוכנית ב-Kanal T הממוקם באיסטנבול לא מתרגשים. אם כבר, הם נהנים מהבאזז התקשורתי שלא יזיק מן הסתם לרייטינג ביום העלייה לשידור. סיהאן סולו, המפיק בפועל, אומר בעקבות גל הביקורות: "אנו מעניקים בתוכנית את הפרס היקר ביותר שאפשר לתת לאדם: אמונה באל, יהיה אשר יהיה. הדבר האחד אותו אנו לא מעריכים הוא האתיאיזם. בחירתם של אנשים לחיות ללא אמונה. את זה התוכנית תנסה לשנות, ולו רק עבור אדם אחד".

בין המתראיינים לכתבה בג'רוזלם פוסט, אגב, נמצא גם שופט כוכב נולד גל אוחובסקי, שבמפתיע (או שלא) דווקא מאמין שראוי לתת הזדמנות לתוכנית להוכיח את עצמה. "קשה עד בלתי אפשרי לדעת מראש איך רעיון כזה יתפתח על המסך בזמן אמת", אומר אוחובסקי, "כל רעיון יכול להפוך פוטנציאל לתוכנית ריאליטי טובה. הכול תלוי בצוות המקצועי העובד על התוכנית, הליהוק של המתחרים, ועריכה נכונה של כל האלמנטים".

מה ההבדל האמיתי בינינו לבין הגויים, בעצם? תשובת השבוע

מה זה הילינג יהודי, ואיך התיקשור עם אבות אבותינו יכול להאריך את ימינו כאן?