אין תמונה
יודע שאחרי כל שפל תבוא הגאות
יש אלוהים?
"בוודאי שיש אלוהים. אם לא היה אלוהים לא היו החלקים שלו; בני אדם, כרוביות וצבים".

מהו המאכל הכי יהודי בעיניך?
"גפילטע פיש וכל מקום שבו מתחיל תהליך של אידוי בצל - זה יהודי".

תמורת איזה סכום תסכים להמיר את דתך?
"אני לא יכול להמיר את דתי מכיוון שהיא מוצקה בתוכי בצורה האמורפית שלה. אני יודע שיש אלוהים ואני מזהה את עצמי כיהודי מתוך תחושה מאוד חזקה, ובלתי ניתנת להמרה".

איך נראית השבת שלך?
"אני מפחד מהשבת שלי, מכיוון שזהו יום שבו אני חדל ממעשיי, ואני לא יודע לחיות בלי עשייה. הלוואי והייתי יודע לנוח. אני לוקה במחלה שהסימפטום שלה זה לא לדעת לנוח והיא מחמירה עם השנים. ברגע שאני חדל מלספוג לגופי חומר חדש - אני לא יודע מי אני".

מה אומרת לך המילה רוח?
"הנשמה שמרחפת מעל הגופים המוצקים, מה שמעיד שגם בגוף המוצק נמצאת הרוח".

מתי השתנו לך החיים?
"ברגע שאיבדתי את כל מה שהיה לי בשנייה אחת. 13 שנה חיכיתי שהשנייה הזו תקרה, כדי שאוכל להחליף חיים בתוך החיים שלי". (שני מתכוון למסעדת "אוקיינוס" הירושלמית שהייתה בבעלותו 13 שנה, ונסגרה עקב חובות, מאבקי כספים עם שותפים ופשיטת רגל)

איזה ספר, סרט או דיסק מעורר בך השראה?
"אני שומע המון בטהובן, בלי סוף. היצירות שלו הן כריות ידיים שחופרות בסלע ופוערות בו חללים. בשש השנים האחרונות בהן בטהובן חלק מחיי, הוא הסיט ממני כל מוזיקה אחרת".

מי האיש שהכי השפיע עליך?
"בטהובן, סבא שלי, ושחר (סגל) החבר שלי".

אייל שני טועם מנה (צילום: רועי ברקוביץ')
לראות מישהו נהנה ממשהו שאתה בישלת - זו סיבה לחיות | צילום: רועי ברקוביץ'

איזה תכונות היית רוצה לשנות בעצמך?
"אני מורכב מהרבה מאוד תכונות רעות ומעט מדי תכונות טובות. השילוב ביניהם יוצר לי חיים עם מרווח נשימה גדול ואני מאמין שאני מייצר המון טוב לאנשים שסובבים אותי. לכן אני מפחד לגעת בתרכובת הזו ואני לא רוצה לשנות שום דבר".

איזה כוח על-טבעי היית רוצה שיהיה לך?
"לא הייתי רוצה שום כוח על-טבעי: הכוח המופלא שניתן לנו בשפע כיצורי האלוהים, הוא הכוח לראות דברים מאוד מקרוב. וממילא אנחנו מחוננים בכל כוחותינו".

איפה אתה מרגיש בבית?
"אני מרגיש בבית כשאני נמצא בשיחה עם בן אדם ומרגיש גירוי עצום להגיד את כל הדברים שאני רוצה בצורה הכי מדויקת - זה המקום שאני מרגיש בו הכי טוב".

יש לך קמע או אמונות טפלות?
"לא, אבל אני מאמין בצבים. משחר העולם ועד היום הם נושאים איתם את כל מה שקרה פה הרבה לפני עידן הקרח הראשון. הם נורא עתיקים - יש להם את המבט של הייאוש הראשוני של החיות מבריאת העולם".

איזה פרי או ירק ניחן לדעתך בסגולות, ומהן?
"כולם ניחנים בסגולות, כמו גלולות פסיכיאטריות שמשנות מצב קיומי בעודך אוכל אותם".

איזה מאכל גורם לך להתרוממות רוח חוץ מעגבנייה?
"העגבנייה היא ויראלית, היא מחברת חומרים ומעניקה להם את הנשמה של הים התיכון. היא מסעירה מאוד. חוץ מזה אני חולם על לאכול יונים".

זה נותן סיפוק לראות מישהו נהנה ממשהו שאתה בישלת?
"זו סיבה לחיות".

איך אתה משפר את מצב הרוח ברגע שפל?
"יש לי ידיעה בסיסית שאם כרגע אני בשפל, מיד אחריו תבוא הגאות, וזה כבר משפר לי את מצב הרוח".

אם היית יכול לבקש בקשה אחת מאלוהים מה היא הייתה?
"שמחה היא הגמול הגדול ביותר שיש לנו מהחיים. שמחה והתרוממות רוח".

אייל שני, 51, שף ישראלי, יועץ קולינרי, בעל מדור בישול בעיתון "הארץ", ומשתתף בתכניות אוכל בטלוויזיה. ב-1989 פתח שני את מסעדת "אוקיינוס" בירושלים ונודע כבעל כשרון קולינרי. לאחר 13 שנה נסגרה המסעדה עקב קשיים פיננסיים, ושני פנה לתכניות בישול בטלוויזיה. בשנים האחרונות פתח בת"א שתי מסעדות – "צפון אברקסס" ו"הסלון", וב-2010 הנחה את סדרת הדוקו "איפה האוכל" בערוץ 8. בימים אלה אייל שני משתתף כשופט בריאליטי הבישול "מאסטר שף" בשידורי קשת.

>> שאלון רוח עם יובל שרף: "הייתי רוצה לפעול מקבלה עצמית ולא מהרס"