גאלאפגוס (צילום: mako)
גלי ים. יש לכם קונפליקט פנימי, חברים | צילום: mako

האם אתם יודעים איך לאזן בין הרגש להיגיון? האם אתם רק נראים שקטים אבל למעשה, בשקט בשקט ומתחת לפני השטח, משתוללת בכם סערת רגשות? מבחן "כוכבים וגלים" הוא אחד המבחנים שיעניקו לכם תמונה מלאה ומעמיקה על האישיות. המבחן מבטא אלמנטים עמוקים ולא מודעים באישיות, באופן החזק ביותר, ומלמד על מצב הרוח הנוכחי שלכם.

חשוב רק לציין שהמבחן לא מהווה תחליף לאבחון גרפולוגי מקצועי. לפני שאתם פוסקים את "אבחנתכם הגרפולוגית" על עצמכם או על מישהו אחר, זכרו שכלי הניתוח שמוצגים כאן הם בסיסיים ביותר.כדי לקבל תמונה גרפולוגית מלאה חשוב ומומלץ להיוועץ בגרפולוג מוסמך, כי אלמנטים רבים במבחן הם גרפולוגיים (עובי הקו, לחץ, צורה, התפרסות על הדף ועוד) ולכן ניתוח מלא של המבחן יכול להתבצע אך ורק ע"י גרפולוג מוסמך.

קחו דף ושרטטו עליו מלבן גדול. בתוך המלבן ציירו תמונה של ים, כשבתוכו גלים ומעליו כוכבים, ככל העולה על רוחכם. כעת התבוננו בציור שציירתם ונתחו אותו באמצעות הכלים הבאים.

המבחן, כאמור, מלמד על האיזון הקיים בין ההיגיון לרגש - בין הכוכבים והגלים.
כוכבים - מסמלים הן מבחינה גרפולוגית (האיזור העליון של הכתב) והן מבחינה סימבולית אוניברסלית את הראש, המחשבה, האינטלקט, ההגיון והרוחניות.
גלים (מים) - מסמלים הן מבחינה גרפולוגית (האיזור האמצעי והתחתון של הכתב) והן מבחינה סימבולית ומיסטית את הרגש והסערות הפנימיות.

דומיננטיות של השמיים משמעה הדגשת הצד האינטלקטואלי. במקרים קיצוניים של הדגשה נאמר שקיימת שליטה של ההיגיון על הרגש.
דומיננטיות של המים - רגישות גבוהה. אופי הגלים ישקף את אופי הרגשות (רוגע\סוער\כאוס\רוגע עם סערה פנימית וכו').
פלישה של איזור אחד לשני - חוסר יכולת להפריד בין ההיגיון לרגש (הכנסה של רגש למקום של שיקולים הגיוניים וההיפך).

הדגשה של הצד השמאלי בציור, על ידי כוכבים רבים, גלים צפופים או סוערים יותר וכו', מלמדת על כותב מופנם יותר. אם ישנו הבדל משמעותי בין סערה בצד שמאל לשקט ורוגע בצד ימין ניתן לומר שהכותב לא מאפשר לעצמו לבטא תחושות חזקות.

הדגשה של הצד הימני בציור פירושה אישיות מוחצנת יותר או קונפליקט עכשווי שעוסק בחששות מהתקדמות, ממגע עם החברה ומהעתיד.

גלקסיה (צילום: עדי רם, jupiter images)
כוכבים. מעידים על יכולת דמיון | צילום: עדי רם, jupiter images

סוגי כוכבים:
כוכבים שמצוירים כנקודות מביעים תפיסה מהירה, ערנות ויכולת הפשטה.
גיוון בצורה, בגודל ובסוג הכוכב פירושו סקרנות, חשיבה יצירתית, דמיון.
כוכבים מוקפדים (דמויי מגן-דוד למשל) - הקפדה על פרטים, פרקטיות. אם ההקפדה קיצונית - העדפת הצורה על- פני התוכן, פחד משינויים, צורך במסגרות ברורות.
השתקפות הכוכבים במים - ערבוב בין החשיבה לרגש.

סוגי גלים:
גלים גדולים - רגשות חזקים.
גלים הרמוניים ורגועים - רגישות, מזג רגוע.
נחשול - מצב רגשי סוער.
קצף לבן - קונפליקטים פנימיים.
מים חלקים לגמרי - עייפות רגשית.

סימנים אחרים כגון:
חוף, אי בלב ים, ספינה, דגים, שמש, ירח, סלעים, מגדלור, עננים וכו' מפורשים הן מבחינה גרפולוגית (עובי הקו, לחץ, השחרות, מיקום בציור, גודל וכו') ופסיכולוגית והן מבחינת ההקשר הכולל והחיזוקים שמוצאים להם בכתב היד.