חודש אדר הוא החודש השנים עשר והאחרון בגלגל המזלות ולכן יש לו תכונות מיוחדות, שכן הוא המאסף של המזלות ושל הכוחות שלהם, החיוביים והשליליים כאחד. מזל החודש הוא דגים. הדגים מהווים סמל להגנה מעין הרע, וכך גם לבני המזל יצא שם של כאלה שעין הרע לא דבקה בהם. במילה דגים מופיעות אותיות גד, מזל, והן סמל הברכה במקום שסמוי מן העין.

אסתי גינזבורג למילר (צילום: ראובן שוורץ)
איזה טוב לב, כמה דאגה לסביבה. הדגה אסתי גינזבורג | צילום: ראובן שוורץ

עפ"י חכמת הקבלה כל אחת מעונות השנה מיוצגת ע"י אחת מאותיות שם הבורא, יהו"ה: האביב ע"י האות י' וכן הלאה עד החורף המיוצג ע"י האות ה', המסמלת את העולם שלנו. בעונת החורף שולט יסוד העפר, שמסמל את הרצונות הארציים שלנו, חוסר ורעב. לכן, לבני מזל דגים יש נטייה לתחושה של חוסר והרגשת קורבן. ואולם, הצד האחר של אותו כוח יכול להוות כוח חיובי, שמוביל אותם להילחם עבור מה שחשוב להם.

החורף, כמו כל עונה אחרת, נחלק לשלושה חודשים, כשכל אחד מהם מקביל לפי הקבלה לכוח אחר – קו ימין (גדי), שמאל (דלי) ואמצע (דגים). מכאן החיפוש התמידי של מזל דגים אחר איזון. כמו כן, ואף לפי האסטרולוגיה הקונבנציונלית, מזל דגים הינו מזל המים, מה שאומר - רגישות גדולה.

קחו מנהיגות

אין תמונה
זו מנהיגות! משה רבנו

על פי חכמת הקבלה, חודש אדר מושפע מהאות ג' השולטת בכוכב צדק (השולט בחודש זה), ומהאות ק' השולטת במזל דגים. האות ג' יצרה את כוכב צדק השולט במזל דגים ובמזל קשת, המזלות של חודש אדר וכסלו שבהם נחגגים חגים המסמלים את כוח הנס – חנוכה ופורים. האות גימל פירושה גם "גומל דלים". זהו כוכב שמשפיע מזל ושפע, וזו אחת הסיבות לכך שהדגים הם סמל ההגנה מעין רעה ולשפע.

על פי האסטרולוגיה הקונבנציונלית, הפטליזם והרגישות הגבוהה (מזל מים) של הדגים הם הגורמים להם להיות חסרי אמביציה ולהעדיף שמישהו אחר ייקח על עצמו את השליטה ואת הדאגות הנלוות לה. לכן, אחד התיקונים של הדגים הוא בחירה דווקא בתפקידים של מנהיגות ואחריות (משה רבנו היה מזל דגים), שכן הרגישות והענווה הגדולה שלהם היא זו שתורמת להם משמעותית לתפקיד שמפיל אחרים במלכודת הגאוה, האטימות וההתנשאות.

הרגישות הגבוהה שלהם מביאה לרוחניות, חוש שישי ויכולת תקשור שטבועים בהם מלידה יותר מרוב המזלות האחרים, כתוצאה מהשילוב של השפעת כוכב צדק ויסוד המים. בנוסף, הרגישות הזאת עושה אותם איכפתיים ורגישים לסביבה הגלובלית – החברה, האקלים. הרגישות גורמת להם לרצות להסתגר וזה יכול להתבטא בהתנהגות מופנמת וברגישות יתר לשמירת סודות אישיים מפני הסביבה. הם צנועים וחסרי שאיפות ויומרות, וצריכים להיזהר שלא להזדהות יתר על המידה עם צרותיהם של אחרים.

השפע שמשפיע כוכב צדק מתבטא בתכונות של טוב לב, נתינה ברוחב לב ונטייה להקרבה למען הזולת.

האות ק' היא היחידה באלף-בית שחורגת אל מתחת לשורה, למעט האותיות הסופיות. הירידה מתחת לשורה מסמלת את עולם החושך והקליפות. נשאלת השאלה כיצד יכול להיות שאות מאותיות האלף-בית היא אות של טומאה? האות ק' היא אכן אות של קדושה, והרגל שיורדת ממנה כלפי מטה, תפקידה להזין את עולמות האופל. לא להזין באופן של הזדהות עם האופל, אלא מתוך מטרה לשלוט בו. זהו כוחה של האות ק', לשחק עם הקליפה ולשלוט בה. כח זה בא לידי ביטוי בבני מזל דגים אולם הוא מצריך חכמה גדולה, שאחרת בני מזל דגים יכולים ליפול אל מתחת לשורה, להתמכרויות קשות כמו הימורים, אלכוהול, מין או סמים.

תלמדו להגיד "לא"

ומה התיקון של מזל דגים? חלק ניכר מהעבודה הרוחנית שלהם הוא: התעלות מעל לפסיביות ולתחושת השלמות שבה הם חיים, תחושה שהיא אשליה. על הדגים להתחבר לצורך הפנימי שלהם לעזור לזולת ולהשתמש בו כמנוף ליציאה מאותה פסיביות. חלק מהתיקון שלהם הוא לדעת לומר "לא" לבקשות הזולת ולצרכיו, כי עזרה לזולת אין פירושה סיפוק מאווייהם של כל הסובבים אותנו, כי אם הזנתם באור רוחני שמטרתו לקדם ולהעצים. הרי אי אפשר להצליח במקום הזולת או להכריח אותו להיות מאושר.

כמו כן, חשוב להם מאוד ללמוד לא לשקוע ברגשנות (להבדיל מרגישות) כלפי עצמם וכלפי זולתם. הרגשנות ממקדת אותנו בכאב וכאשר אנו ממוקדים בכאב אי אפשר להתמקד בפיתרון. חמלה ואהבה יכולים לעזור לנו להתמקד במטרה ולהאמין בה, וזו הסגולה להצלחה אמיתית לעצמנו ולזולת.

>> לשיעור הקודם: מזל דלי עקשנים ומלאי אמביציה
קראו עוד באתר של חיים קבלה
לאוניברסיטה של חיים קבלה