חודש כסלו מוכר ואהוב מאוד, בעיקר בגלל חג החנוכה שבסופו ואשר יש בו לסמל את מהותו של חודש זה: היכולת שלנו לחולל ניסים ולצאת מאפלה לאור גדול. מהם הכוחות השולטים בחודש זה, ומה מאפיין את בני מזל קשת?

במקום הראשון: אלירז שדה
אלירז, לא צריך לירות חיצים לכל עבר

כפי שכבר כתבנו, על פי הקבלה כל חודש מושפע משתי אותיות. בחודש כסלו שולטות האותיות ג' ו-ס': האות ג' שולטת בכוכב צדק, השולט בכסלו, והאות ס' שולטת במזל קשת. מה מיוחד באותיות אלה?

האות ס' באה אחרי האות נ' המסמלת נפילה, ולכן תפקידה הוא להיות "סומך נופלים" – לחבק ולעודד את כל מי שנפל. כבני אדם אנו עושים טעויות, אנו נופלים, פוגעים, נפגעים וטועים. האות ס' מסייעת לנו לשכוח את ההלם של הכישלון ולהבין כי המקום אליו נפלנו אינו נורא. הבעיה היא שהמקום המנחם שאות זו מייצגת יכול להיות מאוד ממכר - אם מצבנו אינו נורא כל כך, מדוע לנסות ולצאת ממנו?

תכונה זו ניתן למצוא אצל רבים מבני מזל קשת. עם כל היופי, המזל והטוב שניכרים בהם, הם עלולים גם למצוא עצמם לכודים מבלי לדעת כיצד לצאת מהמצב אליו הם נקלעו. לעיתים הם הופכים לקַשָתים ומתחילים לירות חיצים באחרים - לא מרוע אלא ממצוקה. הם לא יודעים להגיד "רע לי", הם לא יודעים לומר "עד כאן", והכול בגלל שהם כל כך טובים עד שהם אינם יודעים להילחם על שלהם.

שומרים על איזון

כוכב צדק מסמל שפע ומזל. האות ג' מסמלת יותר מכל את הכוח והעוצמה של מזל קשת, שכן זוהי אות של שפע. לומדים זאת מהמבנה שלה: ג' מורכבת מהאות ו', המסמלת את הצינור הרוחני המחבר אותנו לעולמות העליונים ודרכה זורם השפע כלפי למטה; ומהאות י', שמייצגת את השפע שאותו היא גומלת (גימל) לדלים.

ערכה של האות ג' בגימטרייה הוא שלוש, המסמל את הימצאותם של שלושת הכוחות – קו ימין, שמאל ואמצע. לכן האות ג' מסמלת גם איזון. ספר הזוהר מלמדנו כי הקשת בענן מסמלת גם היא את כוח האיזון, כי אוסף הצבעים שבה מסמל את הימצאותם של שלושת הכוחות. כל זה מלמדנו על האיזון שיש בבני מזל קשת מהבחינה הפנימית הרוחנית, וזאת מאחר שיש בהם ידיעה פנימית כי תמיד יהיה טוב.

כידוע, השנה נחלקת לארבע עונות, וכל עונה מייצגת אחד מארבעת היסודות, כאשר הסתיו (תשרי, חשוון וכסלו) שייך ליסוד האוויר. יסוד האוויר מייצג את האיזון, שנקרא גם "הקו האמצעי", ואת המחשבה. מכיוון שמזל קשת הוא השלישי בעונות הסתיו, הוא האוויר שבין השלושה. ולכן, בני מזל קשת אוהבים לחשוב הרבה, להתפלסף ולהיחשף לרעיונות חדשים.

ידוע כי מזל קשת משתייך גם למזלות האש, אולם יסוד האוויר שבו משפיע בעוצמה רבה יותר. שילוב זה מביא לכך שבני המזל הם אנשים טובים המאמינים בטוב. אלו אנשי שלום, צדק וענווה. בנוסף, השילוב בין אוויר ואש גורם לכך שהם חייבים אתגרים כל הזמן. הם בתנועה מתמדת, יצירתיים, לא משעממים ולא סובלים שיגרה. הנטייה שלהם לסמוך על המזל הטוב שלהם נראית בעיני אחרים כחוסר אחריות. מאחר שהם אנשים טובים ומוסריים, אם הם לא עושים דברים כמו שצריך הם מפתחים רגשות אשמה, דבר שעלול לפתח מחלות מעיים וכבד.

בואו נעשה ניסים

הכניסה לחודש כסלו משרה על כולנו רגיעה. כולנו נהיים בני מזל קשת, והכל נראה נהדר ונפלא. אלא שעלינו להיזהר שלא להישאב לתחושת הנפלאות הזו, שעלולה להרדים אותנו. אין זה מקרה שחג החנוכה יצא דווקא בתקופה זו, שכן תקופת בית שני הייתה זמן שגשוג, אלא שאז היוונים לקחו מאיתנו דבר אחר דבר ואנחנו אמרנו "לא נורא" וספגנו, עד שהבנו שלא עוד ונלחמנו על כך. לכן עלינו לנצל את חודש כסלו ומזל קשת ולהאמין בטוב, שהכול יסתדר לטובה ושאנחנו כאן כדי לחולל ניסים ולברוא את עצמנו כל הזמן.

>> לשיעור הקודם: אי אפשר להתעלם מבני מזל עקרב
לכל שיעורי הקבלה
לאוניברסיטה של חיים קבלה