חודש חשוון מגיע אחרי תשרי המשופע בחגים. החודש הזה זכה לשם מרחשוון לא רק בגלל שאין בו חגים, אלא כי קרו בו אסונות רבים - החל מהמבול, דרך פירוק ממלכת ישראל ליהודה וישראל ועד נפילת הבורסה של ניו יורק ב-1929 וקריסת הבנקים בישראל ב-1983. האדמו"ר מריבנוב דרש פעם כי "כל הגזרות שמתחדשות על ישראל (מאז ומתמיד) התחלתן ממרחשוון". למה לחשוון יש אופי כזה? ואיזה אופי יש לילידי החודש, בני מזל עקרב?

עידו רוזנבלום חוגג עשור לביפ (תמונת AVI: mako)
גם יצרי, גם יצירתי | תמונת AVI: mako

כפי שכבר הסברנו, על פי חכמת הקבלה כל חודש מושפע משתי אותיות עבריות - האחת שולטת בכוכב השולט באותו חודש, והאחרת שולטת במזל האסטרולוגי שלו. בחודש חשוון שולטות האותיות ד' ו-נ' - האות ד' שולטת בכוכב מאדים, והאות נ' שולטת במזל עקרב. מה מיוחד כל כך באותיות אלה?

כבר מצירוף האותיות ניתן ללמוד על מהות החודש – דן, כלומר בחודש זה שולטים דינים (דין - כוח עוצר ומעכב). הדינים הללו מגיעים בראש ובראשונה מהאות דלת, מלשון דלות, עוני וחוסר. ומי שמרגיש חוסר, שש אלי קרב ופניו למלחמה. אדם כזה יהיה בעל רעב לעוצמה ולהישגיות, אכזרי ובעל מוטיבציה חזקה במיוחד להצליח בכל מה שהוא עושה. העוצמה הזאת נותנת לבני המזל יצריות, יצירתיות ונוכחות מגנטית שאי אפשר להתעלם ממנה.

להבדיל, האות ד' שולטת גם במזל טלה, אלא שהשפעתו על טלה שונה. בזוהר נאמר כי מזל טלה שייך ל"גיהינום של אש" ואילו מזל עקרב שייך ל"גיהינום של קרח". כלומר, בעוד שמזל טלה ימהר להתרתח במקום בו הרגיזו אותו, הרי שכאשר מכעיסים בן מזל עקרב תגובתו תהיה הפוכה - קור, ניתוק מגע, התעלמות וקיפאון ("בשבילי הוא מת").

לפי חוכמת הקבלה, האות נ' מסמלת נפילה (כמו נפילת שוקי המניות). ואכן, בני מזל עקרב נוטים להיכנס למצבים קשים של נפילה, הרס ואובדן. האינטנסיביות של העקרבים כל כך חזקה, שכאשר הם מתמקדים במשהו הם עושים זאת עד הסוף. לכן, גם בעת הנפילה, תהומות הרגש והכאב הם חזקים כל כך, שהם עלולים להביא לנטיות התאבדות.
מצד שני, לא חשוב כמה גדולה המכה בתחום המקצועי, האישי או הבריאותי, בני מזל עקרב ידועים ביכולתם לקום מן ההריסות בכוח אדיר ולהתחיל מחדש בעוצמה אדירה.

אוויר, מים ואש

על פי תורת הקבלה, השנה מחולקת לארבע עונות, שכל אחת נשלטת על ידי יסוד אחר. עונת הסתיו (תשרי, חשוון, כסלו) נשלטת על ידי יסוד האוויר, המסמל את המחשבה. ואכן, מאזניים וקשת עסוקים במחשבות ופחות ברגשות. מזל עקרב, לעומתם, שלפי האסטרולוגיה הוא מזל מים, קשור יותר לרגש מאשר לאינטלקט. ההשפעה של יסוד האוויר על בני המזל אצל בני מזל עקרב גורמת לכך שהצדק חשוב להם מאד. כאשר הם נתקלים באי צדק, התגובה שלהם תבוא ממקום מאד רגשי (מים), כלומר הם עלולים לתת לזעם ולנקמה לשלוט בהם.

בנוסף, שלושת המזלות בכל עונה נשלטים באופן הבא: הראשון – מים, השני – אש, השלישי – אויר. בגלל השפעת האש, עקרב הוא בעל אופי אנוכי. החיבור הזה יוצר אצל העקרבים עולם חשיבתי ורגשי מורכב מאוד, שבני מזלות אחרים יתקשו להבין.

בני מזל עקרב מאופיינים בנתינה כפייתית שמחירה גבוה. נתינה כזו מהווה עבירה, כי כאשר אנו נותנים מתוך כוונה לקבל ולא מתוך "ואהבת לרעך כמוך", אנו עוברים על הדיבר הראשון "אנכי ה' אלוהיך". נתינה שכזו היא למעשה עבודת אלילים, כי באותו רגע הפכנו את האדם שלו עזרנו לסיבה ולשולט ברגשותינו, ואת תגובתו לזו שתקבע כיצד נרגיש. כלומר, שמנו אלוהים אחרים על פנינו.

בזוהר נאמר שבגן עדן יש מקום רק למי שהפך את החושך לאור ואת המר למתוק. מכאן גם ניתן להבין מדוע כינו חכמים דווקא את חודש חשוון כמרחשוון. לאחר שפע האנרגיות הרוחניות ששטפו אותנו בימים של חודש תשרי וחגיו, זה הזמן לגשת לעבודה המפרכת של חיי היום יום. בחודש זה אנחנו נתקלים בכל התכונות, הקלקלות והבעיות שלא תיקנו בתשרי. הנפילה לכל המרירות שתלווה אותנו כל השנה אינה נעימה. אבל כל התמודדות עם מרירות היא שער ודחיפה לניצחון ולשלמות. ולכן, בחודש הזה אפשר להשיג ולהספיק יותר מאשר ברוב חודשי השנה כי הרעב לניצחון ולהישגים גדול במיוחד - וחבל לבזבז את הזמן.

>> לשיעור הקודם: מזל מאזניים אוהבים לאהוב
לכל שיעורי הקבלה
לאוניברסיטה של חיים קבלה