חודש שבט הוא החודש האחד עשר בשנה ומזלו הוא דלי. בני מזל דלי עסוקים בעצמם ולא אכפת להם מאף אחד. מאידך, בגלל הרצון העז שלהם לחופש הם אלה שמובילים את האנושות קדימה.

אירוע נגד אלימות בספורט אושי אושי - אגם רודברג (צילום: mako)
מישהי שיודעת להתעלות מעל כל הגבולות | צילום: mako

על פי חכמת הקבלה, כל אחת מעונות השנה מיוצגת ע"י אחת מאותיות שם ה' - יהו"ה: האביב ע"י האות י' וכן הלאה עד החורף המיוצג ע"י האות ה', המסמלת את העולם שלנו, ה"כלי" שמקבל, קולט ואוסף אליו את השפע הרוחני מלמעלה. כל מזלות החורף הם בעלי מהות של כלי, של רצון לקבל.

בכל עונה שלושת המזלות מהווים מערך של שלושה כוחות אנרגטיים – ימין, שמאל ואמצע. מזל דלי, השני במזלות החורף שהוא קו שמאל, מכיל את הכוחות החזקים ביותר של משיכה, שאיבה ורצון לקבל. מכאן גם העוצמות האדירות של אמביציה והתמקדות בהשגת יעדים מצד בני מזל דלי כמו גם עקשנותם והקושי בהסחת דעתם.

על פי ספר יצירה המיוחס לאברהם אבינו, האנרגיה הרוחנית של כל חודש מושפעת על ידי כוחות המיוצגים באמצעות שתי אותיות עבריות - האחת שולטת בכוכב הלכת השולט באותו חודש והאחרת שולטת במזל האסטרולוגי. בחודש שבט שולטות האות צ' (השולטת במזל דלי) והאות ב' (השולטת בכוכב שבתאי).

בספר היצירה כתוב "המליך אות צ' בלעיטה וקשר לו כתר וצר בו דלי בעולם ושבט בשנה". לעיטה הינה בליעה שבאה מרעב עצום. הדבר מלמדנו על הדחף והאמביציה של בני מזל דלי, במיוחד בכל הקשור לידע. מזל דלי הוא אחד ממזלות האוויר, שאצלם ידע ואינטלקט נמצאים במרכז ההתעניינות והשאיפה.

היכונו לביאת המשיח

ה"בני יששכר", מקובל מהמאה ה-19, טוען שמזל דלי הוא מזלם של ישראל. הסיפור המקראי מספר על יעקב אבינו, שכזכור שמו נגזר מהמילה "עקב" כי אחז בעקב עשו בעת לידתם. העקב הוא האיבר הגס והנמוך שבגוף, זה המחבר אותנו לאדמה. לאחר שיעקב נאבק כל הלילה עם המלאך, נאלץ האחרון לברכו ולהמיר את שמו מיעקב לישראל. "ישראל" מורכב מאותיות "לי ראש". כלומר, מן העקב עלה אל הראש, משל ליכולתו של מזל דלי להתעלות מעל כל הגבולות. לבני מזל דלי אין סובלנות לכל מה שמחבר אנשים לאדמה, הרגלים, מסורת, מחויבות וכו'. הם חייבים להמיר את הגבולות בחופש.

מזל דלי קשור גם לגאולה ולביאת המשיח. הקשר בין גאולה לבין מזל דלי הוא ברעב הגדול, בלעיטה למשיכה ושאיבה של ידע מהיקום. ידע הוא כח וגם הבסיס לחרות אמיתית. הגאולה תבוא כש"ועמך כולם צדיקים" (היא האות צ' שבראה את מזל דלי), קרי: כאשר בני העולם ימירו את הרצון האנוכי שלהם לקבל לעצמם בלבד לרצון לקבל על מנת לחלק עם אחרים.

יש כאן, למעשה, רמז לצדדים העיקריים באופיו של מזל דלי. מחד, אנוכיות גדולה מאוד. בני המזל עסוקים בעצמם, אינדיבידואליסטים ולא אכפת להם מאף אחד. לכן גם אי אפשר להגביל אותם, החופש שלהם חשוב להם מאוד ואם הוא יילקח הם יילחמו וישברו את חומות כלאם. ואכן, ניתן לראות איך במאות האחרונות, שהם עידן הדלי, חומות השעבוד הולכות ונשברות, והמין האנושי הולך ומשיג לעצמו הישגים של חירות ללא תקדים.

מאידך, בן מזל דלי שאוהב את כל בני האדם ומתחבר איתם בקלות, בגלל טבעו האגואיסטי יתקשה עם מחויבות רגשית. זה מסביר מדוע בדור שלנו אנשים נוטשים את מוסד המשפחה המסורתי למען חיי קריירה, בהם יש לכל אחד הרבה מאד מכרים ומעט מאד חברים קרובים.

בחודש שבט חוגגים את ט"ו בשבט, חג האילן. כמו שהעץ, האילן, צומח מלמטה כלפי מעלה, נגד כח המשיכה, גם בני מזל דלי הולכים כנגד הטבע וכנגד כל מה שכולם חושבים. זהו כוח החיים. להיות יצירתיים ומקוריים. זו המטרה של כולנו, להתחבר לאותו שפע, לכוח של עידן הדלי, של עץ החיים וביאת המשיח. וכמאמר הרב אשלג, מייסד תנועת הקבלה המודרנית – כל אדם הוא בריאה ייחודית שאין דוגמתה, ומטרתו להביא לעולם משהו משלו שלא יכול לבוא לידי ביטוי אלא דרכו. כאשר כל אחד יעשה את עבודתו שלו ויחלק אותה עם יתר האנושות, נחווה סוף סוף את ימות המשיח – עידן הדלי יצא לפועל בשלמות.

>> לשיעור הקודם: מזל גדי עשירים ברוחניות
לכל שיעורי הקבלה
לאוניברסיטה של חיים קבלה