גלקסיה (צילום: עדי רם)
מערכות הכוכבים מלמדות על שינויים בתדרים הרוחניים | צילום: עדי רם

המקובלים מסבירים שיש ביקום מחזורים של אנרגיות המשתנים בכל רגע נתון, וכשם שפניו של אדם יכולות ללמד על שינוי בהרגשתו, כך יכולות מערכות הכוכבים בשמיים ללמד על שינויים בתדרים הרוחניים הבלתי נראים הסובבים אותנו.

על פי הקבלה, היה זה אברהם אבינו שהבין זאת לראשונה והיה ממייסדי האסטרולוגיה המוכרת לנו היום עוד בימי מגוריו באור כשדים. בספר היצירה, אשר על פי המסורת נכתב על ידי אברהם אבינו, הוא מתעד את הכוכבים והמזלות וכיצד הם משפיעים על התחומים השונים בחיינו. זהו אחד המסמכים העתיקים ביותר בהיסטוריה בהם מופיעים שמות מזלות כמו טלה, שור ותאומים. כבר נאמר בזוהר כי חכמי אומות העולם (אסטרולוגים) יודעים איך להשתמש בכוכבים ובמזלות, אבל חכמי הקבלה יודעים מה מפעיל אותם ומכאן שהם יכולים לשלוט בהם.

משום מה, וחרף חשיבותה, לא קיבלה האסטרולוגיה מספיק מקום בעולם היהודי של המאות האחרונות, וזאת בניגוד לימי הגמרא והמשנה, שבהם היה לה תפקיד חשוב.

הכח הטמון במזל טלה

מבחינת הלוח האסטרולוגי המוכר וגם מבחינת התורה חודש ניסן, שמזלו טלה, הוא החודש הראשון. מכאן יש להסיק גם על תכונותיו של בני מזל טלה: אוהבים להיות בראש, להיות חלוציים (וכתוצאה מכך אף להיכשל לעיתים במקום שאף אחד לא נכשל), יוזמים, בעלי מזג חם, מאוד אנרגטיים ("קל לכעוס ונוח לרצות"). הם הילדים של גלגל המזלות.

מזל טלה הוא מזל השייך ליסוד אש. האר"י אומר שיסוד זה מייצג יצירתיות, שכן כאשר אנו מתבוננים באש היא לרגע לא משעממת - כל הזמן יש בה תנועה וצורות חדשות. כך גם בני מזלות האש.

בספר היצירה מגלה לנו אברהם אבינו כי 22 האותיות העבריות מהוות אבני בניין ליקום כולו, כאשר כל אות מייצגת את אחד מיסודות הבריאה. שלוש האותיות א', מ' וש' נקראות אימות, כי הן מייצגות את שלושת היסודות הראשוניים של הבריאה:
מ' - מים (יסוד המים בתורת הקבלה מייצג את כח הנתינה, החמלה והחסד)
ש' - אש (מייצג את כח הקבלה, הרצון, הגבורה והדין)
א' - אויר (מייצג את כח האיזון והשליטה)

יסוד העפר (אדמה) מיוצג ע"י יתר האותיות המורכבות משתי קבוצות:
ב', ג', ד', כ', פ', ר' ות' הן שבע האותיות הכפולות (בעברית התנ"כית יש להן צליל קשה וצליל רך - עם או בלי דגש). אותיות אלה מייצגות את הכוחות ביקום שיצרו את שבעת גרמי השמיים שאפשר להבחין בתנועתם - שבתאי, צדק, מאדים, חמה (השמש), נוגה, כוכב ולבנה.
ה', ו', ז', ח', ט', י', ל', נ', ס', ע', צ' וק' הן תריסר האותיות הפשוטות, המהוות את הקוד הגנטי של המזלות בגלגל המזלות (ה' - מזל טלה, ו' - שור, ז' - תאומים וכן הלאה).

בספר היצירה נאמר כי כוכב מאדים, השולט בחודש ניסן, נברא עם האות ד'. מזל טלה נברא עם האות ה'. שתי האותיות הללו מאוד דומות זו לזו, כשלמעשה מה שמבדיל ביניהן היא האות י'.

האות ד' נקראת כך מלשון דלות, על שום שהיא מסמלת את הכח של דלות, חוסר ועוני. מזל טלה נשלט ע"י כוכב מאדים, שהוא הכוכב של המלחמות, שכן מי שתמיד רעב ומרגיש חוסר, הוא זה שיחפש כל הזמן להילחם, לגדול ולהמציא. הרי מי ששבע וטוב לו לא יסכן את מה שיש לו. לפיכך, נמצא רבים מבני מזל טלה שיש בהם משיכה למלחמה, ציד, ספורט אתגרי וכדומה כתחביב וכמקצוע.

באות ה', שממנה נברא מזל טלה, יש הרבה כח. זו האות של ספירת מלכות, המייצגת את החיים בעולם הזה ואת הרצון, הכלי של הנשמה. מכיוון שהרצון שולט בעולם שלנו, שמה של הספירה הוא מלכות.

אש על הפנים

כבאית של מכבי אש (צילום: חדשות)
בני מזל טלה? כדאי שתתכוננו לשריפה | צילום: חדשות

על פי תורת הקבלה, השנה מחולקת לארבע עונות כנגד ארבע אותיות השם המפורש - יהו"ה. האות הראשונה (י') מייצגת את האביב ואת ספירת חכמה, שהיא אנרגיה של אש. מכח האש וספירת חכמה יש תוספת כח למזל טלה שהוא הראשון (ויש שנתנו בזה סימנים - חודש האביב, אב-י"ב, אב לכל י"ב המזלות).

מזל טלה שייך לקבוצת מזלות האש, והוא חל בעונת האביב שכוחה אש. כלומר, אש בריבוע. בכך יש להסביר את האנרגיה האישית השופעת והמתחדשת של בני המזל. עם תחילתו של חודש ניסן, כל אחד מאיתנו יכול להתחבר לכח זה של התחדשות, וזה גם סודו של חג הפסח - היציאה מעבדות (לכבלי העבר) אל חירות והתחדשות.

כח האש המכופל של בני המזל משפיע קשות על הגאווה והאגו. אכן, מחד, ללא אגו אי אפשר לצאת למסעות חדשים ולפרוץ את הגבולות במסעות חלוציים אל העתיד, אך מאידך האגו מעוור וגורם לבני המזל להיות חסרי רגישות לזולתם. בני המזל הטיפוסיים יכולים ליפול למקום בו הם לא רגישים, ואין הם מודעים מספיק למה שקורה בסביבתם. יש בתוכם כל כך הרבה רעש פנימי שאין מקום לכניסה של אינפורמציה מבחוץ. לפיכך, ידוע שבני מזל טלה נוטים "ללכת עם הראש בקיר" וקשה להם ללמוד מטעויות.

ניתן למצוא רמזים נוספים לכוחו של מזל טלה בשמו - טלה בגימטרייה 44, וכך גם המילה דם. כח הדם שנמצא במזל משפיע על המזג החם של הטלאים וגם על כולנו עם כניסתו של חודש ניסן. בחודש הזה צריך לנקוט במשנה זהירות מכיוון שהוא ראש לחודשים, וכשם שבחודש תשרי (ראש השנה) נקבעים החיים והפרנסה, כך בניסן נקבעות המלחמות לכל השנה כולה.

>> לשיעור הקודם: איך להיות בורא בארבעה שלבים פשוטים
לכל שיעורי הקבלה
רוצים לקרוא עוד על קבלה? כנסו לאתר של חיים קבלה