בוסים הם יצורים מפחידים. תמיד. גם אם הם צעירים, חייכניים ונוהגים להסתחבק עם כולם בפינת הקפה. לכל בוס יש נקודות תורפה שלחיצה עליהן תקפיץ לו את הפיוזים, ושרצוי להכיר אותן לפני שיהיה מאוחר מדי.
אז אם עדיין לא הצלחתם להבין מאיזה כוכב נחת האדם שמשלם לכם משכורת, או שדחוף לכם לשדרג את מעמדכם בעבודה, קבלו עזרה קטנה מהמדריך האסטרולוגי המלא לבוסים. וכן, אל תתביישו להדפיס, לגזור ולתלות על המקרר. זאת בהחלט עשויה להיות הרשימה שאיתה תלכו למכולת.

בחור בחליפה ליד שולחן מרים אצבע וצועק בכעס (צילום: jupiter images)
הוא מזל בתולה? תיזהרו לא לאחר | צילום: jupiter images

בוס במזל טלה

כלל הישרדות מספר 1: הפגינו התלהבות (או לפחות זייפו אחת בכישרון).
אם אתה עצלנים או נטולי מוטיבציה, התרחקו כמו מאש מבוס טלה. האיש אינו מסוגל להסכין עם עבודה שנעשית ללא התלהבות, ויצפה מכם להקריב את נפשותיכם למען העסק שלו. כן, הוא מבין שיש לכם גם חיים ולכן גם לא יגער בכם על איחורים והפסקות סיגריה. מצד שני, כשהוא צריך אתכם באמת, היו מוכנים לבטל את חתונתכם.
זהירות! אל תנסו להחניף לו מבלי להתכוון לכך. על אף שהטלה משתוקק להתחבב על הזולת, צביעות והעמדת פנים יגרמו לו להשתולל כמו פר בזירה. אמנם באותה מהירות שהוא מתלקח, כך הוא גם נרגע, אך מתוך האימפולסיביות הטבועה בו הוא עלול להטיח בכם הודעת פיטורים ותוך רגע תמצאו את עצמכם מתגלגלים במורד המדרגות החוצה.
תוכלו לצפות ממנו: לתמורה בעד האגרה. אם תשקיעו ותפגינו חיוניות ומקוריות מחשבה, הטלה יקדם אתכם בתפקיד. בכל הנוגע לחופשות, משכורות, קידום ומתנות לחג - אין נדיב ממנו.

בוס במזל שור

כלל הישרדות מספר 1: אל תנופפו מולו בבד אדום!
בוס זה ניחן במזג נעים, מעט עיקש אך טוב לב. הוא איש עבודה חרוץ ומהימן שאינו חובב שינויים, מציאותי ומעשי וזקוק להצלחה חומרית. שכל ישר הוא עיקרון המפתח שלו אך הוא אינו משולל דמיון או חוש הערכה לדברים היפים שבחיים.
גם אם אתם הפורסט גאמפ של העובדים ומתקדמים באיטיות, הוא לא ימהר לחרוץ עליכם משפט. הוא לא יביך אתכם או יחולל מהומה בשל טעות קטנה שעשיתם, אבל הוא יפקח עין בוחנת, לוודא שאינכם טיפשים מספיק כדי לחזור שוב על אותה שגיאה. השור ניחן בסבלנות עצומה כל כך עד שעובדיו מתקשים לעמוד בפיתוי למתוח אותה אל מעבר להררי החושך.
זהירות! אם שקעתם בשאננות נאיבית וזלזלתם בעבודה, היו בטוחים שמכתב הפיטורים בדרך. הבוס מצפה שתשאו על כתפיכם את עומס התפקיד, ולא יסלח לכם ולא ישנה את דעתו אחרי שנתן לכם מספיק הזדמנויות.
תוכלו לצפות ממנו: שיושיט לכם יד לעזרה כשהמטען יהיה כבד מדי. זהו בוס גדוש כוח שיש לסמוך עליו, אומר מה שהוא חושב ונאמן ללא גבול.

בוס במזל תאומים

כלל הישרדות מס' 1: הסירו את קורי העכביש מגלגלי המוח שלכם
אם אתם שמרנים כמלכת אנגליה, אל תעבדו אצל בוס תאומים. הטיפוס התזזיתי הזה מתקשה לשבת בשקט לפרק זמן ממושך וסולד משגרה מונוטונית של שעות משרד קבועות. הוא משתעמם בקלות. תפקידים ואחריות שאינם מעניינים אותו יחולקו על ידו לעובדים מוכשרים. גם הרגלים ומסורת ארוכת שנים מעצבנים אותו. אם אין להם הצדקה בעיניו, הוא לא יהסס לבטלם בהינף יד. עובדים שלו, היכונו להתמוטטות עצבים!
זהירות! אל תנסו לשטות בו: לתאומים יש זוג עיניים בעורף וזוג אוזניים רזרבי. עיניו החדות ומוחו המהיר פועלים בתיאום מושלם. למרות חיצוניותו החמימה, התאומים קריר, בודד ועסוק בחיפוש נצחי בתוככי עצמו ולאו דווקא באחרים, גם אם לעיתים קרובות יחפש את חברתם.
אפשר לצפות ממנו: לכישורים תקשורתיים ואסטרטגיים מעולים. הוא אינטליגנטי, גמיש, מעניין וסקרן, מחונן בחוש הומור ומיטיב להבין לרגשותיהם של אחרים. זהו האיש שנושא נאומים ומארח מוצלח מכולם. טוב תעשו אם תלמדו ממנו תמרוני אסטרטגיה לפני שישתעמם ויסגור את העסק לטובת פרויקט חדש.

בוס במזל סרטן

כלל הישרדות מספר 1: המפוזר מכפר אז"ר לא עובד כאן יותר.
משרתכם אצל בוס סרטן תהיה בטוחה יותר אם תקפידו על בגדים מגוהצים, שיער מסורק ומוח מחודד. הוא אמנם ניחן בחוש הומור בריא, אך את הבדיחות החבוטות שלכם יעריך רק אחרי שעות העבודה.
הבוס הזה מגיע לעבודה במטרה אחת: לעשות כסף. אם תהיו עובדים מסורים, תוכלו ללמוד ממנו איך להצליח בעסקים, למקסם רווחים ולזהות הזדמנויות כלכליות. בד בבד תגלו שהבוס שלכם אינו תאב בצע ונוהג בעובדיו ברוחב לב, כל עוד הם ראויים לנדיבותו.
זהירות! משושיו הרגישים של הסרטן מזדקרים כאנטנות. הוא קולט את עמקי רגשותיכם, את מה שהתכוונתם לומר, ולמרבה המבוכה, גם את מה שנזהרתם לא לומר. יש לו זיכרון מעולה והוא יזכור לכם כל קפוצ'ינו מיותר. מנגד, הוא לא ישכח את ההשקעה שלכם מעבר לשעות העבודה ואף יצ'פר בהתאם.
אפשר לצפות ממנו: חוץ מאימון עסקי מעולה, הוא גם עשוי ללמד אתכם דבר או שניים על התחשבות בזולת, שהרי על אף שנינותו ופיקחותו, הסרטן ישר והגון בתכלית ותמיד יהיה רגיש כלפי בני אדם.

בוס במזל אריה

כלל הישרדות מס' 1: לעולם אל תקטעו אותו באמצע המשפט.
בוס זה מאד גאה ומרוצה מעצמו. כדי להסתדר איתו, רצוי שתביעו התפעלות מעבודתו. הוא יאהב אתכם על רעיונותיכם המקוריים אבל אל תתפלאו אם יאמץ את הזכויות לעצמו, מתוך אמונה אמיתית שהרעיון הנפלא עלה במוחו תחילה ואתם רק עוררתם את כוח הדמיון שלו. הוא מנהיג מלידה, אחראי, יסודי ובעל כושר התמדה. אל תתעצבנו כשהוא מטיף לכם מוסר. באופן מפתיע זה סימן שהוא מחבב אתכם עד כדי נכונות להעמיד לרשותכם את יתרונות תבונתו הנעלה.
זהירות! אם יש לכם אגו בגודל של אודטה, אין סיכוי שתצליחו לעבוד עמו. חבל, אתם מפספסים איש מלא קסם אישי, טוב לב ונדיב להחריד.
אפשר לצפות ממנו: לנדיבות. הוא דואג לעובדיו, מגלה כלפיהם יחס אישי ואינו נטפל לקטנות. חולשתו הגדולה היא נטייתו לפזרנות ועובדיו נהנים ממשכורות שמנות, מתנות לחג, חופשות וימי גיבוש על חשבון החברה.

בוס במזל בתולה

כלל הישרדות מס' 1: תנו לו צ'אנס, הוא עובד מהלב.
אם יש לכם בוס במזל בתולה, אל תהיו רעים אליו. האיש הזה סובל ומתענה כמו פולניה בחופשה ולעולם אינו מאושר באמת. בני מזל זה לא נועדו לשמש מנהיגים והם חשים בנוח רק מאחורי הקלעים. עמידה בלחצים, חלוקת תפקידים, קידום יחסי ציבור ותמרון פיננסי מביאים את הבתולה לכדי התרופפות עצבים. בוס זה רגיש לפרטים ורואה כל עץ ועץ מולו, תוך כדי שהוא מחמיץ לחלוטין את היער. רק אם העסק קטן, יש לו סיכוי לנווט אותו בשלום.
זהירות! הבתולה קפדן וביקורתי, מסור לעבודה ושואף לשלמות. הזנחת תפקיד הוא בעיניו חילול הקודש. הימנעו מאיחורים ומביצוע שגיאות ולעולם אל תבקרו אותו, אפילו בעדינות. אם תעשו זאת, תשוגרו מחוץ לעסק כמו טיל בליסטי.
אפשר לצפות ממנו: שיתקשה להתיידד עמכם. אך אם תפגינו כלפיו אמפתיה לא מתנשאת, הוא יהיה אסיר תודה כלפיכם. אל תתייחסו למכנים אותו קמצן מאחורי גבו. אם תפנו אליו כשאתם בבעיה רצינית, תגלו שהם טועים בגדול.

בוס במזל מאזניים

כלל הישרדות מס' 1: אל תלכו מכות בעבודה. גם לא בצחוק.
אם אתה גבר, אתה בטח חושב שהבוס שלך תותח-על. אם את אשה, אולי את קצת מאוהבת בו. קבלו את יליד מאזניים הכריזמטי, הג'יימס בונד של הבוסים. אל תניחו לביישנותו ועדינותו להטעות אתכם. טיפוס זה אף פעם לא בודד אלא אהוד, מוערך ותמיד מוקף בחברים. הוא אינו בנוי לעבודה פיסית קשה מדי, אך מקפיד ליזום ולהיות יעיל בעיסוקיו. הוא אינטליגנטי, מתבלט בכוח השכנוע שלו ובדיבורו הכובש, ותמיד ישאף להרמוניה ויפשר בין יריבים.
זהירות! אל תניחו לבוס שלכם לוותר על הפסקות הצהריים הממושכות שלו. כשהוא נשאר עייף ורעב הוא עצבני כדוב גריזלי. אם יבקש את חוות דעתכם, אל תמהרו להתלהב. הוא בסך הכל מנסה ליצור הרמוניה במקום העבודה, וכדי להשיג מטרה זו לא יהסס להתייעץ גם עם עוזרת הניקיון של המשרד.
אפשר לצפות ממנו: שיזמין אתכם לביתו ויתגלה כמארח למופת. אם תפגינו עדינות והתחשבות כמוהו, מובטח לכם שהבוס תמיד ירצה בחברתכם.

בוס במזל עקרב

אישה משתמשת במחשב נייד (צילום: Damir Karan, Istock)
הבוסית שלך אריה? היא תדע לתת יחס אישי | צילום: Damir Karan, Istock
כלל הישרדות מס' 1: עשו הכל כדי לכבוש את לבו.
אם אתם אסירים נמלטים המסתתרים מאחורי זהות בדויה, אל תעבדו אצל בוס עקרב.
בן מזל זה ידוע כאורי גלר של המזלות. כל צפונות לבכם חשופים בפניו והוא מסוגל לחדור במבטו למחשבותיכם ולחוש במצבי הרוח שלכם. אם נדמה לכם שזה קריפי, חכו שתגלו את כלי הנשק הקטלני ביותר שלו: מעטה סודיות שמסתיר את מטרותיו וכוונותיו. ברגע הכי לא צפוי הוא יתקוף וימחץ את יריביו ההמומים. קסמו האישי פועל כמגנט. כשאינו מתפרץ כהר געש, הוא יהיה התגלמות השאננות השקולה, העדינה והמחושבת.
זהירות! הקפידו להיות נאמנים. כל מי שאינו כזה מסולק על ידו אל מעבר לגבול. עובדים שאינם חביבים עליו לא ישרדו זמן רב בעסק, ולמען האמת, לא ברור בכלל איך הצליחו להתקבל לעבודה מלכתחילה.
אפשר לצפות ממנו: לקידום, עזרה ועידוד עצומים, עד שתקוותיכם וחלומותיכם יגיעו לכלל הגשמה. כאמור, בתנאי שהתמזל מזלכם למצוא חן בעיניו.

בוס במזל קשת

כלל הישרדות מס' 1: פשוט תהיו בני אדם.
נמאס לכם מההערות הבוטות וההתנהגות הבלתי צפויה של הבוס שלכם? בעיה שלכם. הקשת כל הזמן בתזוזה ובנסיעות ואין לו שום כוונה להאט את דהירתו כדי לשמוע מכם מה לא בסדר אצלו. את פקודותיו הוא מחלק בעליונות מלכותית אבל בחוש הומור נעים. צדדיו התוקפניים והצוננים יתגלו רק כשיתקל בצביעות, אנוכיות, קמצנות ושתלטנות.
אתם יכולים רק לקנא בגדודי החברים והמכרים שיש לו. הבנאדם כל כך מקורי, שכל הזמן הוא מופתע לגלות שרוב צוות המשרד לא מתלהב מרעיונותיו ההזויים.
זהירות! חוסר הטקט שלו הוא מכה לא קטנה. כשהוא פוצח בביקורת על עובד, כל המשרד עד להשפלה. ובכל זאת, נסו להתנחם במחמאותיו ובהערכה החמה שלו השקולות פי כמה מרגעי המבוכה שנגרמו לכם.
אפשר לצפות ממנו: ליחס מצוין. הבוס שלכם בחור נחמד וקליל שאינו רוטן ואינו מטריד. הוא נדיב לב והוגן לגבי חופשות וימי מחלה. בעת צרה יעודד את רוחכם.אם תקפידו על הגינות וחביבות, זכיתם בכל הקופה: סביבת עבודה משעשעת ובוס מעניין ולא שגרתי.

בוסית במשרד (צילום: jupiter images)
מזל דלי? יש לה אינטואיציה חזקה | צילום: jupiter images
בוס במזל גדי

כלל הישרדות מס' 1: לעולם אל תיתפסו מספרים בדיחה.
הנה בוס שמכור לעבודה. המשרד שלו הוא ביתו ויום עבודה שגרתי עבורו מתחיל בהנץ החמה ומסתיים בחצות הליל. עם זאת, משפחתו היתה ונותרה מקודשת עבורו, ולעיתים קרובות תמצאו את קרוביו שורצים במחיצתו.
בוס במזל גדי ינהג בכם כאב: מקפיד אבל הוגן. הוא יתבע מכם צייתנות מלאה ולא יגלה סלחנות כשתפשלו. דיבורו נוקשה אבל לרוב חרישי, חוץ מבמקרים נדירים בהם שגיאות טיפשיות או רשלניות מעוררות אותו לצרוח בכעס. כשהוא שוקע בדכדוך, סוגר את הדלת ובוהה בחלון, זכרו שחייכם חשובים לכם ואל תעזו להפריע להתבודדותו. מתנותיו של בוס זה לחג אינן נדיבות אבל אם תזדקקו להלוואה, תיענו ברצון.
זהירות! נימוסים טובים והקפדה על דקדוק נכון חשובים לבוס שלכם לא פחות מחריצות בעבודה. אל תרטנו ותתלוננו ולעולם אל תפנו אליו בשמו הפרטי בנוכחות זרים. חנופה זולה לא תקדם אתכם אצלו, אבל אם תגלו אמפתיה לצרכי לבו הגלמוד, אתם עשויים להפוך לאנשי סודו.
אפשר לצפות ממנו: שיציל את המצב בשעת חירום, בה נדרש איפוק ותפקוד בתנאי לחץ. זהו בוס בעל כושר תכנון וארגון מעולים. מה הפלא שדאגותיו ועומס האחריות שעל כתפיו מונעים ממנו ליהנות מההווה?

בוס במזל דלי

כלל הישרדות מס' 1: תזרמו איתו, אחרת תיתקעו מאחור.
בוס במזל דלי הוא נדיר מאוד. הוא שונא לחלק פקודות, מעדיף להימנע מקבלת החלטות ויעדיף לגווע ברעב ובלבד שלא להיכבל בשגרת משרד של תשע עד חמש. זה לא אומר שהוא לא מנהל יעיל. בכלל, מזל זה מלא בהפתעות. הוא עלול לשכוח את שמות עובדיו ולהגיע למשרד עם גרביים בצבעים שונים. עם זאת, הוא ניחן בראש חריף ואינטואיציה חזקה, ראיית נץ חדה וכישרון להתיידד.
זהירות! הוא לא ייעתר בקלות לבקשת העלאה במשכורת, אם כי לא ניתן להאשימו בקמצנות. הבוס הזה נותן לכל אחד בדיוק מה שמגיע לו, לא פחות ולא יותר.
אפשר לצפות ממנו: לפתיחות מחשבתית נדירה. הדלי נקי מדעות קדומות וכמעט ובלתי אפשרי לזעזע אותו. הוא יקבל בשלווה את תחביבכם להופיע במועדוני סאדו-מאזו, ולא יהיה אכפת לו אם כל לילה אתם מרוקנים בקבוק וודקה לקיבתכם. כל זאת בתנאי שאינכם משקרים לו, משלים אותו או מפרים הבטחה שנתתם לו.

בוס במזל דגים

כלל הישרדות מס' 1: אל תשעממו אותו. הוא מתייבש בקלות.
בוס במזל דגים גדוש דמיון ומקורי ורק לעיתים נדירות יהיה מעשי ומציאותי. אם תרתקו אותו הוא יאזין לכם בריכוז, אך אם תתברברו בלי להגיע לפואנטה, אל תופתעו לגלות שהפכתם לדנידין. הוא עצמו מסוגל לפטפט שעות, וחסר לכם אם לא תאזינו לו בסבלנות. אם תבקשו העלאה בשכר יהיה לו קשה לסרב, אבל אתם יכולים להיות בטוחים שבהזדמנות הראשונה הוא יעביר את הטיפול ב"קשקושים האלה" לסגנו.
זהירות! כשהוא רותח מזעם ההערות שלו קטלניות כמלתעות כריש. נסו לזכור שהוא לא מתכוון להשפיל ולהכאיב. גם עקביות היא לא הצד החזק שלו: ברגע אחד הוא יזעזע אתכם ברעיונות חדשניים ומטורפים ותוך שנייה יבצע תפנית חלקלקה ויהפוך לשמרן כמו הרב עובדיה. אל תיבהלו, זו לא סכיזופרניה. הוא בסך הכל מנסה לבדוק בתיאטרליות אופיינית מה דעתכם האישית בנושא.
אפשר לצפות ממנו: לאינטואיציה מפותחת ורגישות גבוהה לדקויות. עם החושים המחודדים שלו, אל תופתעו אם הוא יצליח לנחש את העתיד. רק תקוו שבכדור הבדולח הפנימי שלו, הוא רואה אתכם כחלק מהעסק.