משולש עם כתב חרטומים (צילום: אור גץ, SXC1)
גלגל אאוט, פירמידות אין | צילום: אור גץ, SXC1

עבור רבים מאיתנו לאסטרולוגיה יש חלק ברור ומובן מאליו בחיים - אנחנו בודקים את ההורוסקופ שלנו מדי שבוע (ואפילו מדי יום), מדקלמים את מאפייני המזל שלנו ומתעניינים עם איזה מזל יהיו לנו יחסי מין טובים. אבל לפי הראל שפירא, מתקשר, אסטרולוג ומרצה למיומנויות חשיבה, התפיסה האסטרולוגית הקלאסית עתידה להשתנות. היום (ה') הוא פותח לראשונה קורס הנקרא "אסטרולוגיה קוורטיאלית קוסמית", המבטלת את המפה האסטרולוגית הקלאסית ובונה במקומה 2 פירמידות. וזו רק ההתחלה.

בשנים האחרונות שותף שפירא לכתיבת הספרים של התזונאית והמתקשרת אילנה רוגל. הראשון שבהם, "על רוח וחומר" (2007) עוסק ברובו בתזונה, וכולל גם התייחסות למזלות השונים, שברובה תואמת את האסטרולוגיה הקלאסית. בספר השני, "על סדר אקראי מופתי", שהושק לאחרונה, ישנה התייחסות נרחבת לשיטה האסטרולוגית החדשה, אותה קיבל שפירא בתקשור.

"למדתי אסטרולוגיה לפני יותר מ-20 שנה, יותר ממקום של הרחבת הדעת, ועשיתי מפות בעיקר לאנשים קרובים. עם זאת, הידע שלי בתחום הוא עצום, מתוך עבודתי כמתקשר. לדוגמא, אני מתקשר לאנשים את חוזה הנשמה, ובו יש סעיף של מזל עכשווי ומזל נשמה". למרות שמבחינה קוסמית לנשמות אין מזלות אסטרולוגיים, שפירא אומר כי זו שפה שעוזרת לנו להבין את עצמנו טוב יותר.

שדרוג של המערכת האסטרולוגית הקיימת

במהלך העבודה על הספר השני, שפירא, המתקשר ישות הנקראת אושר, מספר כי באחד המפגשים בא אושר ואמר "אני אזיז אתכם ב-180 מעלות בכל הקשור לאסטרולוגיה". איך זה קורה? "האסטרולוגיה הקלאסית מתייחסת אל גלגל המזלות, והיא מלמדת לעשות מפה אסטרולוגית עגולה על פי יום הלידה של בן האדם ושעת הלידה שלו. אנו מכניסים אל המפה את הכוכבים שבאותה נקודת זמן שבה הוא נולד היו ממוקמים בכיפת השמיים שלנו".

באסטרולוגיה החדשה, במקום מעגל יוצרים 2 פירמידות, כל אחת עם 4 פאות, כשהראשונה מתייחסת למזל הלידה והשנייה מתייחסת לאופק. "אני מזל אריה, והאופק שלי הוא מזל דלי. באסטרולוגיה הקלאסית מזל דלי פותח את המפה שלי והוא ממוקם בבית הראשון, שהוא בית האישיות, ומזל אריה נמצא בבית 7. באסטרולוגיה הקוורטיאלית, מזל הלידה ממוקם בפירמידה הראשונה בבית הראשון, בבית האישיות, ואילו בפירמידה השניה נמצא בבית זה מזל דלי". המשמעות של השינוי במבנה עצום – כאן אין זוויות, אומר שפירא, אלא השתקפויות.

כאן בדיוק הנושא מתחיל להיות מורכב ועמוק. נציין כי בכל פירמידה יש ארבע פאות, ועל כל אחת ממוקמים 3 מזלות. יש משמעות ליחסים בין כל שלישייה כזו, כמו גם בין כל ארבע הפאות, וזה נכון בכל אחת משתי הפירמידות; וכאמור, יש משמעות ליחסים בין שתיהן.

כל זה יוצר ערב רב של מערכות יחסים, שהן הבסיס של האסטרולוגיה הקוורטיאלית. "אנו מדברים על השתקפויות ומערכות יחסים, על דו שיח, על שיתוף פעולה; לא על זווית, דבר חד, דוקר. כך נוצר פסיפס מאוד מורכב, שבעצם מגלה המון פרטים, שהם לא רק הפרטים הקשורים במבנה האישיות של בן האדם ולהתנהגות שלו, אלא גם מציגים היבטים מחוזה הנשמה". לדבריו, מפה כזו יכולה לתת לאדם מידע על היבטים שהנשמה הסכימה אליהם לפני שהיא נכנסה לגוף והתחילו החיים הנוכחיים, "בין אם הוא מודע אליהם ובין אם לא".

האסטרולוגיה החדשה ואתם

נינט באופרה (צילום: דרור נחום)
שואפת לאיזון, הרמוניה ושלום פנימי. נינט טייב, מאזניים | צילום: דרור נחום

לאסטרולוגיה הקוורטיאלית יש נקודת מבט נוספת, עמוקה או רוחנית יותר, על המזלות השונים.

טלה
באסטרולוגיה הקלאסית הוא פורץ קדימה, אימפולסיבי, ילדותי, זקוק לגירויים, סקרן. באסטרולוגיה הקוורטיאלית הוא מייצג את התום הילדי, זה שטרם חווה את הקלקולים, ספונטני ונונשלנטי.

שור
באסטרולוגיה הקלאסית הוא רכושני, זקוק להגדרת מרחב המחייה והנוחות. באסטרולוגיה הקוורטיאלית הוא מייצג יציבות פנימית, ודאות פנימית וידיעה ברורה מהו יוצר ואיך הוא יוצר.

תאומים
באסטרולוגיה הקלאסית הוא מזל של שכל, היגיון, והכל עובר דרך מסגרת ההיגיון על פרטיו השונים. באסטרולוגיה הקוורטיאלית הוא מייצג את הקלות שבתנועה, לא עוסק בפרשנויות ובניחושים, אלא יוצר את הקשר הברור בין מה שהוא חש לבין מה שהוא רואה.

סרטן
באסטרולוגיה הקלאסית, מזל סרטן הוא האימא הפולניה במיטבה. באסטרולוגיה הקוורטאלית הוא מייצג את האמהות הפרטית והאישית, היכולת להעניק לעצמי, לחבק את עצמי, לכבד את עצמי, לפרגן ולעודד את עצמי.

אריה
באסטרולוגיה הקלאסית הוא נע בין רוחב לב ונתינה לבין יוהרה וגאוותנות. באסטרולוגיה הקוורטיאלית הוא דינמי, היודע לנצל הזדמנויות ולהביאן לכדי מימוש. ער למצבי רוח ולניואנסים אצל הסובבים אותו.

בתולה
באסטרולוגיה הקלאסית הוא דקדקן, פרפקציוניסט, הנובר בפרטים לעיתים עד לזרא לעיתים. באסטרולוגיה הקוורטיאלית הוא מדען החוקר קודם כל את עצמו.

דודו אהרון בנוקיה (צילום: שרון רביבו)
לוקח סיכונים. דודו אהרון, גדי | צילום: שרון רביבו
מאזניים
באסטרולוגיה הקלאסית הוא אומן ההתלבטות. באסטרולוגיה הקוורטאלית הוא שואף לאיזון, להרמוניה, לשלום פנימי.

עקרב
באסטרולוגיה הקלאסית הוא עובר מטמורפוזה מנחש לעקרב ומשם לעיט. באסטרולוגיה הקוורטיאלית הוא נע לפי הצורך בין המשמעויות השונות בהתאם לתחושה, לכוונה, לרצון, ממקום של שליטה וידיעה של מה הוא רוצה ליצור ואיך.

קשת
באסטרולוגיה הקלאסית הוא עצמאי הזקוק לחופש, שאינו רוצה שיכבלו אותו למקום. באסטרולוגיה הקוורטיאלית הוא זקוק לחופש לסייר בין תכנים פילוסופיים שבאמצעותם הוא מגדיר את עצמו. מתוך זה נוצר החופש הפנימי.

גדי
באסטרולוגיה הקלאסית הוא דייקן, מסודר, מאורגן, מקפיד על כל היבט וכל תוכן, לא לוקח סיכונים. באסטרולוגיה הקוורטיאלית הוא מזל שלוקח סיכונים רגשיים ופילוסופיים. הוא לא מסוגל להשאר במקום וצריך תנועה רגשית פילוסופית שתאתגר אותו. מתוך זה הוא מסוגל לעשות קפיצות שיוצרות סיכון, אבל הוא יודע שינחת במקום.

דלי
באסטרולוגיה הקלסית הוא החדשן, האינדיבידואליסט, שרוצה לפרוץ את גבולות המוכר, שמחובר לאידיאולוגיה של האנושות וקשה לו להתחבר לבני אדם. באסטרולוגיה הקוורטיאלית הוא המופנם ביותר בגלגל המזלות. הוא יוצר את ההקשרים בינו לבין עצמו, מפתח תיאוריות חדשניות על מצב האנושות ועל התנהלות בני האדם במציאות, והראייה שלו היא קוסמולוגית. הוא לא יודע איך לחבר את זה לבני אדם שמהם הוא כל כך חושש.

דגים
באסטרולוגיה הקלאסית הוא נע בשינוי תמידי ולעיתים קיצוני במצבי הרוח ובהתייחסות לדברים. באסטרולוגיה הקוורטיאלית הוא רגיש לניואנסים, לכוונה הנסתרת, עם ראיה רגשית פנומנאלית. הוא רואה בעיניים אנושיות את הנשמה.

לפרטים על הקורס ולהרשמה

>> מה הכוכבים צופים לכם השנה?
>> מזל נחש - זוכרים את זה?