ערך מוסף: שכר הבכירים
ממש לא רק בורסה | צילום: חדשות 2
בטח שלא צריך להיות גאון פיננסי או צרכן אובססיבי של כלכלה בכדי לדעת שמלבד הבורסה, אין כיום אפיקי השקעות מניבים בחוץ. הנתון הזה גורם ללא מעט משקיעים פוטנציאלים ואנשים עם מעט כסף בצד, ללכת ולחפש את האפיק הבטוח שיכול לתת להם תשואה נאה על ההשקעה שלהם, ולכן אנחנו רואים את ההצפה ברכישות דירה בשנים האחרונות. אומנם הנדל"ן בארץ פורח, אבל תשאלו כל רוכש דירה והוא יספר לכם בהרחבה עד כמה מדובר בהתעסקות סיזיפית ולרוב גם השלמה של סכום הכסף על ידי לקיחת משכנתא.  

אפיקי ההשקעה שמציעים הבנקים הם בדרך כלל בעלי רביות נמוכות, אבל ישנן גם אלטרנטיבות השקעה ללקוחות סולידיים. ריכזנו עבורכם כמה מאופציות ההשקעה הנבונות והמשתלמות ביותר.

קרן כספית

מדובר בקרן נאמנות אשר מאפשרת לך להשקיע בניירות ערך באמצעות השתתפות בתיק השקעות משותף של קבוצת משקיעים, כאשר ניהול הקרן מופקד בידי בית השקעות. היתרון בקרן הזו הוא שהיא משקיעה באפיקים סולידיים לטווח קצר בלבד, ולכן היא בעלות רמת סיכון נמוכה מאוד. רוב הקרנות עדיפות על הפיקדונות בבנק גם לאחר ניכוי דמי הניהול של מספר עשיריות האחוזים שהן גובות בשנה.

יתרון נוסף שיש לקרן כספית על פני הפיקדון בבנק (פק"מ), הוא שאת המס על רווחי ההון תשלמו רק כאשר תמכרו את יחידות הקרן ולא, כמו בפק"מ, בעת חידוש תקופת החיסכון. חשוב להבין כי דחיית המס שקולה לתשלום מס נמוך יותר. ככל שתחזיקו את הקרן לתקופה ארוכה יותר, כך תיהנו מתשלום מס נמוך באופן יחסי לאפיק הפק"מ.

מק"מ - מלווה קצר מועד

כאן מדובר בהלוואה לשנה שאתם תתנו למדינה, ובתמורה תקבלו תשואה מובטחת שתיכנס לחשבון הבנק שלכם בעת פדיון המק"מ. סדרת מק"מ חדשה מונפקת אחת לחודש ומגיעה לפדיון סדרה ישנה. היתרון הגדול כאן הוא שאתם יכולים לבחור את סדרת המק"מ שתפרע במועד בו תזדקקו לכסף. התשואות של סדרות המק"מ הנוכחיות גבוהות יותר מהריבית שתקבלו עבור פיקדון שנתי בבנק. המק"מ הוא נייר סחיר בבורסה, כך שניתן למכור אותו בכל רגע, זאת בניגוד לפיקדון בבנק שסגור לתקופה מסוימת.

קרנות נאמנות אג"חיות

קרנות הנאמנות מציעות השקעה לטווח קצר, הימנעו מהשקעה בקרנות בעלות חשיפה לשוק המניות או הנגזרים. בנוסף, כדאי לבחור בקרנות שהמח"מ המשוקלל שלהן (פרמטר המחשב כמה מהר תקבלו את הריבית והקרן מאגרות החוב שמוחזקות בקרן הנאמנות) נע בין שנה למספר שנים בודדות לכל היותר. אין כאן תשואה כמו של שוק המניות, אבל אפשר להיות שקטים ולדעת שהכסף שלכם גדל יותר ממה שהוא היה גדל בפיקדון הבנקאי.  

מימון פרויקט נדלנ"י מבלי לקנות את הנכס

חברת E.P.G, אחת החברות בקבוצת אלדד פרי, מאפשרת אפיק השקעה חדש אשר מספק ללקוח תשואה יפה ובהחלט מקטינה את האי וודאות של ההשקעה על ידי רישום זכויות בטאבו, כאשר המשקיע נותן הלוואה להשלמת הון לרכישת קרקע או ליווי של הפרויקט. ההלוואה תחומה לתקופה ידועה מראש של בין שנה ל- 3 שנים ומכניסה תשואה מובטחת של 8%.  "בעצם E.P.G היא חברה לניהול שותפויות בטוחות להשקעה במיזמי נדל"ן למגורים בישראל משלב רכישת הקרקע ועד גמר הבניה", מסביר שי ליפמן מנכ"ל החברה. "אנחנו מעניקים מימון חוץ בנקאי לפרויקטים בתחום המגורים בישראל, כולל יזמות, קבוצות רכישה ותמ"א 38, שהוא תחום חדשני אשר משלב תשואה גבוהה עם בטוחה חזקה, שמביאה לרמת סיכון נמוכה יחסית".

אז למי בעצם מתאימה ההשקעה ב E.P.G.? לפי המנכ"ל שי ליפמן, ישנם קריטריונים ברורים: "אלו אשר מבקשים שהשקעה שלהם תניב תשואה שנתית גבוהה, מובטחת וקבועה", הוא מסביר. "גם כן עבור מי שמחפש השקעה סולידית בעלת רמת סיכון נמוכה, ומי שרוצים בטוחה חזקה כנגד השקעתם, רישום זכויות במקרקעין".

מודל השותפות של החברה מבוסס על חיבור משקיעים פרטיים לליווי פיננסי של פרויקטים מובילים בתחום הנדל"ן. ההשקעה נעשית יחד, כאשר כל משקיע הוא שותף ובבעלותו חלק יחסי בפרויקט בהתאם להשקעתו. בשלב הראשון, נרשמת הערת אזהרה במרשם המקרקעין לטובת המשקיע על חלקו היחסי בשותפות. בשלב השני, נרשמת משכנתא במרשם המקרקעין לטובת המשקיע על חלקו היחסי בשותפות.

בנייה, דירות מגורים, בניינים
"השקעה סולידית, סיכון נמך ותשואה גבוהה". שותפות במיזמי נדל"ן | צילום: חדשות 2

"בכל רבעון מקבלים המשקיעים דו"ח חתום ע"י רו"ח ועו"ד, אודות ההתקדמות בביצוע הפרויקט באמצעות הדואר האלקטרוני", מפשט ליפמן", כמו כן, ישלח דו"ח על פי דרישות המשקיע. ההון שגויס מועבר באמצעות השותפות ללווים בקבוצות הרכישה בניהול חברת פרי נדל"ן, כנגד רישום הערת אזהרה על המקרקעין, לטובת השותפות".

אז מדוע להשקיע בשותפות ולא לקנות דירה?

"בגלל שהתשואה הגבוהה, הבטוחה והחזקה ביותר נמצאת אצלנו. הצד השני מביא הון עצמי נמוך של 50 אחוזים והתשואה שהוא מקבל היא גבוהה משמעותית, עם נזילות גבוהה יותר ובטוחה חזקה על ההשקעה בצורת משכנתא על הקרקע. אני חושב שידוע לכל כי שוק הנדל״ן הוא תנודתי ועם פוטנציאל לירידת מחירים בעקבות פעילות הממשלה שחרטה על דגלה את הורדת מחירי הדיור. אם תהיה ירידה חדה במחירי הנכסים -רוכשי הדירות יפגעו בצורה משמעותית, לעומתם משקיעי .E.P.G יהיו מוגנים והתשואה שלהם תהייה מובטחת".

מהם מנגנוני הביטחון עבור המשקיעים?

"כל משקיע מבטח את השקעתו באמצעות רישום זכויות כבטוחה ברשם המקרקעין. אנחנו חברת בת בקבוצת אלדד פרי ולכן אנחנו נהנים מאיכויות וחוזקות הנגזרות מניסיונה העשיר של הקבוצה בתחום תכנון וליווי פרויקטים שכוללות מעל 1,000 יחידות דיור, השבחת קרקעות ובנייה למגורים ולמסחר בארץ ובעולם. ליזם יכולות מוכחות בבנייה וניהול פרויקטים דומים בעבר, וכמובן שהפרויקטים נבחנים בקפידה ומניבים רווח יזמי של כ- %25,נתח גבוה של מכירות מוקדמות בפרויקטים".