משבר הקורונה פגע רבות במשק הישראלי, בבריאות הציבור ובמורל הלאומי, אך בכל זאת אפשר לשאוב ממנו יתרון אחד שהשפיע לחיוב על החברה: הגברת המודעות לחשיבות של עזרה לזולת. מיזמים ציבוריים ופרטיים כמו סיוע בהבאת מצרכי מזון למבודדים, ביקורי בית לקשישים בודדים ועוד החלו לצוץ במהרה בכל עיר, ובמרבית המקרים מי שעמדו מאחורי מיזמים חברתיים שכאלה הם בני הנוער ש"ניצלו" את שעות הפנאי הרבות ללא בית ספר על מנת לתרום לקהילה ולעזור לזולת.

יחד עם זאת, בקוקה-קולה זיהו כבר לפני שנים את הצורך בהעצמה ודחיפה של צעירי ישראל להתנדבות ולעשיית טוב והם חוזרים גם הקיץ עם פרויקט Coca-Cola WOW 2021 שצפוי להוביל עשרות אלפי בני ובנות נוער להתנדב בארגונים ועמותות ברחבי הארץ, זאת בשיתוף פעולה עם עמותת רוח טובה מקבוצת אריסון שמחברת בין מתנדבים לעמותות, בציפייה להתקבל לנבחרת Coca-Cola WOW 2021 היוקרתית.

קפצנו למעלית הזמן עם חברי נבחרת WOW מהשנים הקודמות, ושמענו מהם על המסע המרגש שעברו, על האופן שבו ההתנדבות השפיעה על חייהם ועל היעד ההתנדבותי הבא שלהם:

שיר בירן, 20, חברת נבחרת WOW 2018

"התנדבתי באריזת מזון ובגמ"ח שמלות כלה, בגן ילדים ומחנה קיץ של עמותה למען חולי סרטן".

מה למדת תוך כדי ההתנדבות?

"למדתי על פרופורציות בעיקר. אם אתה נותן אתה גם מקבל. למדתי מהאנשים שהתנדבתי איתם שלא משנה מה המצב ועד כמה הוא מורכב, ניתן למצוא את הטוב, להמתיק את המצב ולהיות אופטימיים. למדתי גם ליהנות מהדברים הקטנים, מרגעים של אושר. וכמובן – הבנתי שאם רוצים מספיק, הכול אפשרי!. יש משפט שממש התחברתי אליו: "לא יהיה ניצחון על החושך כל עוד לא נעמוד על האמת הפשוטה. במקום להילחם בחושך, עלינו להגביר את האור". אני אומנם לא יכולה להילחם בחושך למענם אבל מסוגלת לעשות את מיטב בשביל להגביר את האור". 

ספרי לנו על אירוע אחד במהלך ההתנדבות שהשפיע עלייך

"לפעמים אתה עושה משהו ולא יודע עד כמה אתה משפיע על האדם שמולך. זה קרה לי מספר פעמים וממש הופתעתי מהעניין: היה ילד מאוד שקט שישבתי איתו כמה שעות ושיחקתי איתו במחלקה בבית החולים, אבל לא הרגשתי שהקשר שלנו משפיע עליו יותר מידי. הוא לא הראה סימני התלהבות.

שבוע לאחר מכן הוא הגיע למחלקה אחרת, כשאני בזמן הזה הסתובבתי בחלוקת מתנות לילדים בבית חולים. מסתבר בדיעבד שהוא הגיע כמה פעמים למחלקה שבה אני נמצאת, במיוחד בשביל לראות אותי. אמא שלו התקשרה לספר שהוא לא מפסיק לדבר עלי ושהוא ממש רוצה שניפגש שוב. היא סיפרה לי שהפכתי להיות המקום החם אליו הוא רוצה להגיע כשהוא בבית חולים. להיות בשביל ילד מקום שהוא הסחת דעת מהכאב - זה שווה הכול!".

עושים טוב ויכולים לצאת למסע של פעם בחיים! להרשמה ולפרטים נוספים>>

האם את עדיין בקשר עם אנשים איתם או מולם עבדת במהלך ההתנדבות?

"בטח. לנבחרת שלי יש קבוצת WhatsApp שבה אנחנו מדברים ומידי פעם שולחים תמונות מפגישות מקריות אחד עם השני. עולם קטן".

האם את ממשיכה להתנדב גם היום, ואם כן, איפה?

"בהחלט. זו השנה השנייה שלי בתור בת שירות בעמותת 'שמחה לילד', עמותה למען ילדים המתמודדים עם מחלות כרוניות וגנטיות. אני בסניף דרום, סניף שזכיתי להיות ממקימיו. בתור בת שירות אני זוכה מדי יום להיות עם הילדים במחלקה, לשמח, לדבר ולשחק איתם, להפיק אירועים, לחגוג ימי הולדת, לעשות ביקור בית ולהגשים חלומות".

מה היעד הבא? האם תרצי להמשיך להתנדב גם בעתיד ואם כן, איפה מעניין אותך להתנדב?

"אני מאוד רוצה לעזור לניצולי שואה. מגיע להם את הטוב ביותר. הם גיבורים בעיניי, מעריצה אותם. וכמובן שהייתי רוצה להמשיך להגשים חלומות לילדים כי אין מספק מזה, זו חוויה מדהימה בשבילי ובשבילם".

רון קבונובסקי, 18, חבר נבחרת WOW 2019

"התנדבתי בבית האבות 'נווה שבא' באשדוד ויצרתי סרטון בן דקה שבו הצגתי את העצמי. לאחר מכן זימנו אותי ליום מיון בקוקה-קולה, שם השתתפתי בדינמיקה קבוצתית, וככה בעצם הגעתי למסע".

מה לקחת איתך מתקופת ההתנדבות?

"כשהייתי בבית אבות, הבנתי עד כמה האנשים שם בסך הכול צריכים מישהו לדבר איתו. הם צמאים לתקשורת וליחס כלשהו מעבר לטיפול, פשוט רוצים לדבר. זה השפיע על האופן שבו אני מסתכל על הדור המבוגר כיום. בעקבות המחשבות האלו והידיעה שהדור המבוגר זקוק לשיח, יצרתי את המיזם החברתי הראשון שלי בכיתה יא'-  ''Talk It Out. עם המיזם זה גם השתתפתי בתחרות סטארט-אפים והגעתי לגמר, יחד עם השותף שלי, שקד מורד".

ספר לנו על אירוע אחד במהלך ההתנדבות שהשפיע עליך במיוחד

"דיברתי עם אישה מבוגרת שאין לה משפחה בארץ והיא לבד במדינה. אין אף אחד שבא לבקר אותה ואין מישהו שהיא מצפה לו. היא סיפרה לי שאין לה תקווה, אבל בגלל שאנחנו הגענו, יצרנו לה תקווה חדשה והחזרנו לה את החיוך אל הפנים. זה היה מספק בצורה בלתי רגילה". 

רון קבונובסקי (צילום: ליאור נורדמן)
רון קבונובסקי | צילום: ליאור נורדמן

ספר לנו על הטיסה לחו"ל – על חוויה אחת שזכורה לך משם

"אני זוכר שהגענו לפסטיבל מוזיקה בהונגריה ועלתה על הבמה אחת הלהקות האהובות עליי ביותר -  twenty’ one pilots. כשהם התחילו את ההופעה היה משהו מאוד מרגש באוויר. כולם שרו ביחד, עשרות אלפי אנשים במקום אחד. זאת הייתה חוויה מהסרטים שאני לא אשכח לעוד הרבה זמן".

האם אתה ממשיך להתנדב גם היום, ואם כן, היכן?

"בתקופת הקורונה יצרתי עם צוות מוכשר בטירוף את מיזם “my Savta”. בעצם יצרנו אפליקציה שקשיש או כל אדם שצריך עזרה מדבר אליה ואומר מה הוא צריך, למשל: ״אני צריך תרופה״, ״אני צריך חלב״, ״האינטרנט לא עובד לי״.

לאחר מכן, באמצעות אלגוריתם מבוסס בינה מלאכותית יש ניתוח של הבקשה והאפליקציה מפנה את הקשיש באופן אוטומטי למתנדב זמין. את המתנדבים הללו אנחנו תופסים באמצעות טכנולוגיה של זחלן רשת שבעצם נכנסת לכל מיני רשתות (קבוצות פייסבוק, אפליקציות וכו) בהן יש אנשים שהצהירו על עצמם כמתנדבים ומחברת אותם עם האדם שצריך את העזרה.

את הפרויקט פיתחנו בתקופת הסגר הראשון שבו ממש דאגנו לקשישים ולא רצינו שיצאו מהבית, אך עם הזמן ההנחיות הוקלו ולכן הפרויקט נהיה קצת פחות רלוונטי והופסק. זה היה ניסיון נהדר ומקצועי ליצור משהו ואני ממש שמח שזה יצא כך".

שירה פורת, 20, חברת נבחרת WOW 2017

"התנדבתי באופן שוטף בגני ילדים ועם ניצולי שואה. בשביל להתקבל למסע ביצעתי משימות נוספות כגון מיחזור וניקוי חופים ודאגתי לשמירה על סביבה נקייה יותר".

מה לקחת איתך מתקופת ההתנדבות?

"למדתי על עצמי שאני מאוד אוהבת לתת, שהנתינה גורמת לי לסיפוק גדול והבנתי שלעסוק בחינוך זו שליחות".

ספרי לנו על אירוע אחד במהלך ההתנדבות שהשפיע עלייך

"אירוע אחד שהשפיע עליי הוא 'קפה דילמה' שיזמנו עם ניצולי שואה, שם נחשפתי לסיפורים מרתקים ומשמעותיים".

האם את ממשיכה להתנדב גם היום, ואם כן, איפה?

"היום אני עובדת כמורה מחליפה בבית ספר יסודי וכמדריכה לילדים בצהרונים. בחרתי בעבודות אלו בגלל האמונה שלי שדרך חינוך אפשר לתת מעצמי לאחרים ולהפוך את הסביבה שלי ל"קצת" טובה יותר. בכל דבר שאני עושה אני חושבת על התרומה שלי לאחר בכל תחום בחיים - בגיוס לצבא, בעבודה ובחיים החברתיים". 

שירה פורת (צילום: צילום עצמי)
שירה פורת | צילום: צילום עצמי

מה היעד הבא? האם תרצי להמשיך להתנדב גם בעתיד ואם כן, איפה מעניין אותך להתנדב?

"מעניין אותי להמשיך ולעזור לניצולי שואה, נזקקים, ילדים ואנשים עם צרכים מיוחדים. לתרום ולהתנדב איפה שרק צריך".

מה הטיפ שלך לעשיית טוב?

"לעשות מכל הלב ולעשות מהנאה אמיתית. לא לצפות לקבל בחזרה. בסוף כל יום רגליך צריכות להיות כואבות, שערך מבולגן ועינייך נוצצות״.

פרויקט ההתנדבות הענק Coca-Cola WOW חוזר הקיץ לאחר הפסקה של שנה בעקבות הקורונה, והפעם עם פרס שווה במיוחד: מסע Road Trip חוצה ישראל לאורך שביל ישראל, כשבדרך הזוכים ייהנו משפע אטרקציות, פעילויות וחוויות בלתי נשכחות. עשרות אלפי בני נוער צפויים להשתתף השנה בפרויקט, ואולי אף לשבור את שיא המשתתפים בשנת 2019, שעמד על למעלה מ-42 אלף מתנדבים.

במסגרת הפרויקט יתנדבו בני נוער בגילאי 16-18 במגוון ארגונים ועמותות ברחבי הארץ ויתרמו לקהילה. המתנדבים ישתתפו במשימות שמטרתן תרומה לקהילה, עזרה לזולת ועשיית טוב, כשבדרך יצברו ניקוד עבור כל פעילות טובה שהם עושים. 12 אלף המתמודדים שיזכו לניקוד הגבוה ביותר יוזמנו לאירוע המוזיקה, ולאחר תהליך מיון אישי ייבחרו 20 מתוכם לנבחרת המצומצמת והיוקרתית WOW 2021  ויזכו בפרס הגדול: מסע Road Trip מטורף ברחבי ישראל!

ההשתתפות מיועדת לבני נוער בגילאים 16-18. להגשת מועמדות יש להיכנס לאתר האינטרנט של "Coca-Cola WOW" ולמלא את דף ההרשמה המצורף. לפרטים נוספים לחצו כאן>>

עמותת רוח טובה מקבוצת אריסון, מחברת בין מתנדבים לעמותות, באמצעות מנוע חיפוש מתקדם בו ניתן למצוא התנדבות בהתאמה אישית לפי הזמן, המקום ותחום ההתנדבות המבוקש. רוח טובה נמצאת בקשר עם אלפי עמותות וכלל הרשויות המקומיות במטרה לעודד את ההתנדבות בישראל. העמותה משתפת פעולה עם קוקה-קולה זו הפעם הרביעית בפרויקט הדגל Coca-Cola WOW 2021 בו לוקחים חלק אלפי צעירים וצעירות בהתנדבות ועשיית טוב.