מתי בפעם האחרונה עשיתם סדר בארון הבגדים שלכם? נו טוב, אנחנו לא מדברים על מעבר מארון קיץ לחורף, אלא ממש על סידור יסודי שכולל מיון וארגון מחדש. ומה לגבי המקרר שלכם? – נראה לכם שבאמת תספיקו לאכול כל כך הרבה גבינות שתוקפן עומד לפוג? למעשה, רבים מאתנו קונים הרבה מעבר לצרכים או ליכולות הכספיות שלנו. ההרגל הזה מוביל לבזבוז אדיר, מה שפוגע בנו כלכלית וגם משפיע על המאזן האקולוגי של כדור הארץ.

העובדות בשטח בהחלט מדאיגות: בכל שנה בעולם נזרקים 1.3 מליארד טון של מוצרי מזון. גם תעשיית האופנה אינה חפה מבזבוז - אף שמחקרים שונים מראים כי 90 אחוז מהבגדים שנזרקים יכולים להמשיך לשמש אותנו, מסתבר שבמהלך 20 השנים האחרונות כמות הבגדים שזרקנו רק הלכה וגדלה פי 4. להרגלים אלה ישנן השלכות חמורות על כדור הארץ – אנחנו צורכים אנרגיה ומים בכמויות גדולות, ממלאים את האוקיינוסים בפלסטיק וגם מזהמים את האוויר שאנחנו נושמים. אין ספק שהעניין הזה  צריך להדאיג כל אחד ואחת מאיתנו, כיוון שגם אם לא נחוש בהשלכות אלה מחר, הדור הבא צפוי לשלם את המחיר הסביבתי העצום שנגרם.

התוכנית הירוקה שתמנע בזבוז מיותר

חברת אלקטרלוקס החליטה להוביל מהלך גלובלי עצום וייחודי, שמטרתו - שינוי ויצירת אחריות סביבתית. היא השיקה תכנית חדשה בשם "Better Living" שנולדה בדיוק כדי לשנות את המצב הזה. האסטרטגיה: חיזוק המודעות הירוקה וקידום הרגלי חיים טובים יותר בתחום איזון הצריכה והשימוש במזון ובביגוד.     

 המהלכים המעשיים שבהם נוקטת החברה מוכיחים שהיא אכן עומדת מאחורי חזונה: החברה מתחייבת לנקוט בצעדים שיאזנו את הזיהום הסביבתי של המוצרים שלה עד לשנת 2030, עד למצב שהיא תגיע לתביעת רגל פחמנית 0. לצד זה, אלקטרלוקס פועלת לייצור מוצרים ידידותיים לסביבה, שיסייעו בקידום השמירה על איכות הסביבה, אך הפוקוס העיקרי במהלך הוא חינוך הצרכנים לשינוי דפוסים חברתיים  שיובילו לאורח חיים ידידותי יותר לכדור הארץ.

אז איך אנחנו, כצרכנים, יכולים ליישם את זה בפועל?

מסתבר שזה הרבה יותר פשוט משחשבנו. הנה כמה פעולות קלות שיעזרו לכם להיות ירוקים יותר:

אכלו יותר פירות וירקות - שילוב מוצרים מקומיים וטריים בתפריט היומי משפר את הבריאות ומועיל לסביבה. תוכלו לבשל מספר מנות מזינות בבת אחת, להקפיא ולהמשיך לצרוך במהלך השבוע.

קנו פחות - אל תרכשו יותר ממה שאתם צורכים. במידה ויחסרו לכם מוצרים, תוכלו לרכוש רק אותם כשהשלמה, או שתוכלו להשתמש במוצר אחר במקומם.

זרקו פחות - לרוב המוצרים תוקף ארוך יותר מאשר המצוין ע"ג האריזה. מוצרי חלב שפג תוקפם (כל עוד הריח והטעם תקינים) יכולים להמשיך ולשמש אתכם עד שבוע לאחר תאריך התפוגה. גבינה שפג תוקפה תוכל להיכנס לתנור להכנת עוגת גבינה או פשטידה אפויה.

השתמשו במדיח כלים - מדיח כלים חוסך בצריכת המים לעומת שטיפת כלים ידנית וחוסך את המאמץ.

אל תכבסו יותר מדי - לפעמים מספיק לנקות נקודתית את הכתם ולא לכבס את כל הבגד.

השתמשו בתוכניות הכביסה הרגילות ולא המקוצרות - התוכניות המקוצרות צורכות יותר אנרגיה לעומת התוכניות הרגילות.

סחטו עד הסוף - חשוב להגדיר את מד הסחיטה למהירות הגבוהה. הבגדים יצאו יבשים יותר וכך סיבי הבגד יישמרו טוב יותר במייבש הכביסה או בתלייה בשמש.

מוצרי החשמל החכמים של אלקטרלוקס יעזרו לכם להיות ידידותיים יותר לסביבה: התנורים בעלי הדירוג האנרגטי הגבוה (A), פועלים בטכנולוגיית SurroundCook, המאפשרת בישול ואפיה במספר תבניות בו-זמנית. כך למעשה אפשר לאפות שתי מנות במקביל, מה שחוסך בצריכת החשמל. מעבר לכך, הם גם מצוידים בתוכניות ניקוי פירוליטיות עצמיות, החוסכות את השימוש בחומרי ניקוי שמזהמים את הסביבה.

גם המקררים של אלקטרלוקס מאפשרים להאריך את חיי המזון, מה שחוסך בבישול מיותר ובכסף; והכיריים בטכנולוגיית האינדוקציה, חסכוניות יותר וידידותיות יותר לסביבה בהשוואה לכיריים גז סטנדרטיות. גם מדיחי הכלים של אלקטרלוקס מאפשרים חיסכון גדול במים בהשוואה לשטיפת כלים ידנית. הם בעלי דירוג אנרגטי גבוה ומצמצמים שימוש בכלי פלסטיק חד פעמיים.

מעבר לשימוש נכון במוצרי חשמל במטבח, יש חשיבות גם לבחירת מכונת כביסה איכותית שתחסוך באנרגיה ובעלויות. בסופו של דבר - אם כולנו נטפל טוב יותר בבגדים שלנו, נוכל לשמור עליהם לאורך שנים מה שיצמצם רכישה של בגדים נוספים. מכונות הכביסה והמייבשים של אלקטרלוקס כוללים דירוג אנרגטי גבוה (A), והם מצוידים בתוכניות מיוחדות לטיפול עדין ויסודי בלכלוך ובכתמים. כך למשל אפשר לכבס באופן יעיל ויסודי ב-30 מעלות ולחסוך כ-30 אחוז מצריכת האנרגיה בהשוואה לכביסה ב-40 מעלות.

למכונה מגוון תוכניות כמו SotPlus - פיזור אחיד של מרכך הכביסה ואבקת/ג'ל הכביסה לניקוי יעיל ולבגדים רכים, וגם אפשרות לניקיון וחיטוי באדים. מייבשי הכביסה של אלקטרלוקס מצוידים בטכנולוגיות מתקדמות כמו למשל זו המאפשרת שמירה על פריטים עדינים כמו משי וצמר, מה שחוסך את הצורך בניקוי יבש.

בשורה תחתונה: יש לא מעט דברים שאנחנו יכולים לעשות כדי לחסוך באנרגיה. זה מתחיל בחינוך לצרכנות נבונה וממשיך בבחירת המוצרים הנכונים שיעזרו לנו להגשים את מטרות החיסכון והשמירה על הסביבה. בעזרת הכלים הללו, נצליח לשמור על המזון שלנו טרי לאורך זמן, וגם נטפל בבגדים שלנו בצורה המיטבית וכך נוכל ליהנות מהקניות שלנו לזמן ארוך יותר.