כמה אתם באמת יודעים על הבירה שאתם שותים? ישבנו לבירה עם עופר חבקין, סומלייה הבירה של "קרלסברג IBBL" (מבשלות בירה ישראל בע"מ) ולמדנו ממנו כל מה שצריך לדעת על בירה:

"ראשית, יש עשרות ואפילו מאות סוגים של בירה בעולם, אבל 99% מהם מתחלקים לשניים: לאגר (Lager) ואייל (Ale)" מסביר חבקין. "בין לאגר ואייל יש שלושה הבדלים מרכזיים: מיקום התסיסה, טמפרטורת התסיסה וכמובן, הארומות והטעמים". בירות לאגר נחשבות לפופולריות ומודרניות יותר ובמרבית המקרים הן בעלות  טעמים יותר לחמיים ונקיים לעומת בירות אייל.

בירה קראפט – הטרנד מאמריקה שהגיע גם לישראל

מושג חדש שהחל להתפתח בעולם מאמצע המאה הקודמת הוא הקראפט- בירה "בעבודת יד". מה שהחל כייצור ביתי בגראז' הבית אי שם בשנות ה- 50' וה-60 בפרברי ארה"ב, הפך לענף משגשג המכיל עשרות אלפי מבשלות בוטיק ברחבי העולם, כולל בישראל.

"בירות הקראפט החלו לצוץ בארה"ב שלאחר מלחמת העולם השנייה. חיילים אמריקנים ששירתו באירופה, במדינות בירה מסורתיות כמו גרמניה ובלגיה, חזרו לארה"ב ולא יכלו ליהנות מהבירות המעולות שהם טעמו בזמן המלחמה באירופה ופשוט החלו לייצר בעצמם בבית". 

בירה (צילום: shutterstock By Love the wind)
צילום: shutterstock By Love the wind

מה היתרון בבירת קראפט לעומת בירת אייל או לאגר שמיוצרת במבשלה מסחרית? "היצרן שמבשל את הבירה, "הברומאסטאר", יכול 'לשחק' עם טעמי הבירה ולהוסיף מרכיבים וחומרי גלם כדי להעצים ולייצר סגנונות מיוחדים וחדשניים, מה שלא מתאפשר בייצור מאסיבי והמוני של בירה שפונה לקהל רחב מאוד", מסביר חבקין. "מגוון האפשרויות שניתן לקבל ביצירת בירה קראפט בייצור ביתי הוא בלתי נגמר. התהליך כולו מבוסס על ניסוי וטעייה, ממש כמו לבשל מרק בבית, לטעום ולדייק טעמים במידת הצורך. כך יכול הברומאסטר לדייק את הטעמים שלו, להוסיף או להפחית מרירות ולשלב טעמים ותבלינים נוספים על מנת להעצים את טעם הבירה".

ממש לאחרונה הושקה בירת קראפט חדשה, מבית היוצר של "קרלסברג IBBL", יצרנית ויבואנית מותגי הבירה המובילה בישראל, העונה לשם 'שקמה'. מקור השם הוא במאגר שקמה הסמוך לאשקלון, שמימיו נחשבים לאיכותיים ביותר.בירה שקמה הושקה תחילה בשלושה סגנונות: אייל ענברי פירותי ועשיר, IPA קלאסית עם טעמי הדרים, פירות קיץ ומרירות מודגשת ומרצןלאגר בסגנון גרמני עם טעמי אגוזים וקרמל עשירים ומרירות מרווה.

בירה שקמה (צילום: אמיר יעקובי)
צילום: אמיר יעקובי

"בדומה לבירות הקראפט הראשונות משנות ה-60 גם בירת שקמה נוסדה מתוך מבשלה ביתית קטנה- הגארז' של הברומאסטרים, שנמצאת ממש מתחת למבשלת הבירה המרכזית של קרלסברג ישראל, בה הברומאסטרים של קרלסברג היו עורכים ניסויים ומייצרים בירות ניסיוניות בשביל ההנאה", מספר עופר. "מתוך התשוקה הזאת של לשחק עם חומרי הגלם ולייצר טעמים חדשים נולד ספר מתכונים מלא במגוון סגנונות בירה שמתאימים באופן מופלא לקהל הישראלי הרחב".

בירה שקמה מושקת בימים אלו ברחבי הארץ ואפשר למצוא אותה בחנויות לממכר אלכוהול, ברים ומסעדות בפריסה ארצית.

 

 לכתבות נוספות על בירה היכנסו>

קינוח ובירה? מסתבר שזה שילוב קולינרי נהדר

בירת קראפט ישראלית: הסיפור מאחורי מבשלת בוטיק המסקרת

*אזהרה: מכיל אלכוהול - מומלץ להימנע משתייה מופרזת.