פרויקט שביל העסקים יצא לדרך ביום רביעי (18.12), ונפתח באירוע חגיגי עם בעלי העסקים בעיר נצרת. בכנס, שנערך לרגל חג המולד, דובר על הצמיחה העסקית במגזר בשנים האחרונות. " "אנחנו בבנק הפועלים, מאמינים שקיים פוטנציאל צמיחה אדיר בחברה הערבית. מספרת המשנה למנכ"ל והממונה על החטיבה הקמעונאית - דלית רביב, היום עומדים לרשות החברה ברחבי הארץ כ-41 סניפים. הסניפים מצוידים במיטב המערכות הטכנולוגיות, המשרתות את הלקוחות 24 שעות ביממה, והכי חשוב צוות מסור ומקצועי. אני יכולה להבטיח לכם שבנק הפועלים פעל וימשיך לפעול גם בעתיד למען הרחבת הפעילות בקרב הציבור הערבי, מתוך ראיית הפוטנציאל הגדול הגלום באוכלוסייה זו".

במסגרת שביל העסקים, התקיימה ארוחת חג מיוחדת לרגל חג המולד, בהשתתפות מאות אנשי עסקים ומעצבי דעה מכל הארץ, ראשי מוסדות ואנשי דת, ראשי ערים ורשויות מהחברה הערבית. האירוע ביוזמת בנק הפועלים נערך במעמד מנכ"ל הבנק דב קוטלר, המשנה למנכ"ל והממונה על החטיבה הקמעונאית  דלית רביב, מנהל פעילות החברה הערבית נביל תותרי, מנהלת אזור הצפון וחיפה נעמה ציגלר קונפינו, מנהל אזור השרון ירון קיסר, מנהלי מרכזי העסקים חיפה והצפון טוביה ברקוביץ ואורי לוי, מנהלי סניפים ונציגי ההנהלה ראשית.

בנק הפועלים (צילום: אביב גוטליב, בנק הפועלים)
צילום: אביב גוטליב, בנק הפועלים

נביל תותרי, סיפר בכנס על הצמיחה הגדולה של הכלכלה והתעשייה בחברה הערבית. "אנחנו רואים מגמה בה צעירים מהמגזר יוצאים ללמוד כלכלה וניהול וחוזרים לעסק המשפחתי של דור ההורים. הניסיון והוותק של העסק יחד עם הידע וההשכלה הגבוהה עושים עבודה מצוינת. אפשר למצוא היום באוכלוסייה הערבית עסקים לתפארת המדינה, גם בתחומים כמו הייטק, שירות לקוחות או דיגיטל שקיבלו לגיטימציה להשתלב בחברה הכללית".

בנק הפועלים (צילום: אביב גוטליב, בנק הפועלים)
הזמרת סמא שופאני | צילום: אביב גוטליב, בנק הפועלים

 

באירוע בירכו גם סגן ראש עירית נצרת, סגן הפטריארך הלטיני בישראל האב חנא קלדאני ושייח נאסר דראושה מהמסגד הלבן בנצרת ולקוחות עסקיים שפרגנו לבנק על המקצועיות והשירות שמעניק להם. האירוע נערך באווירה חגיגית, האולם קושט ברוח וסמלי החג, התוכנית האומנותית של הזמרת סמא שופאני ולהקתה העניקו לאירוע אווירה חגיגית ומיוחדת. מי שעוד בלט בנוכחותו בערב היה המנטור העסקי והקאוצ'ר אשרף קורטאם שהוא במקרה גם הפרזנטור של שירות המשכנתאות בבנק הפועלים.  קורטאם נתן הרצאה מרתקת לנוכחים באולם בשם "אדרנלין" בה דיבר על הגורמים והמוטיבציה של אנשי עסקים וחברות להצליח, הן מההיבט הפסיכולוגי והן מההיבט המהותי, וזכה בסיומה אף למחיאות כפיים סוערות.

בנק הפועלים (צילום: אביב גוטליב, בנק הפועלים)
המנטור אשרף קורטאם | צילום: אביב גוטליב, בנק הפועלים

"החברה הערבית, לא כמו שחשבתם"

אחד הדברים המרתקים יותר במהלך הערב היה לראות את המגוון הרחב של אנשי העסקים שהגיעו באמת מכל קצוות הארץ כדי להשתתף בחגיגה. אחד מהם היה עימאד תלחמי, יו"ר ומייסד חברת "Babcom Centers" שמעניקה שירותי דיגיטל ומחשוב ב-11 מרכזים ומעסיקה מעל 2,500 עובדים יהודים וערבים ביחד, בצפון הארץ ובדרומה.

"אנחנו רואים בשנים האחרונות צמיחה מדהימה אצלנו", הוא מספר, "יותר ויותר אנשי עסקים מתחילים יוזמות חדשות הן בתחום התעשיה והן בתחום הטכנולוגיה. בהתאמה אפשר לראות שגם הבנקים שהיו פעם יותר מרוחקים, מבינים היום את החשיבות והמשמעות של להראות נוכחות. אין לי ספק שבעשור הקרוב הפוטנציאל העסקי הגדול ביותר יבוא מהחברה הערבית, אז ערב כזו הוא התחלה טובה מאוד ואנחנו מאוד מעודדים. בסופו של דבר כולנו רוצים לראות יותר ויותר עסקים מצליחים".

גם ראשד עיסאם, מנכ"ל ובעלים של חברת "בני מישל ראשד" מאזור התעשייה ציפורית נכח באירוע. החברה עוסקת בעיקר בייצור אריזות עץ לתעשיית ההייטק ונגרות כללית ונחשבת לאחת הטובות בתחומה, ולה גם חברת בת בחמש השנים האחרונות בשם ע.י.ע בתחום הנדל"ן המניב. "מאוד חשוב להגיד שהחברה הערבית בישראל היא לא חברה מקופחת כמו שחושבים שהיא. מדובר בחברה עסקית בעלת משקל רב בעשייה ובתעשייה ובעשור האחרון במיוחד רואים את השגשוג".

בנק הפועלים (צילום: אביב גוטליב, בנק הפועלים)
ראשד עיסאם ונביל תותרי | צילום: אביב גוטליב, בנק הפועלים

שביל העסקים של ישראל יוצא לדרך

המשנה למנכ"ל והממונה על החטיבה הקמעונאית דלית רביב, סיימה את דבריה באירוע בהכרזה על פתיחת "שביל העסקים של ישראל" בהובלת בנק הפועלים מהעיר נצרת. פרויקט שביל העסקים שיוצא לדרך השבוע יחשוף את הציבור למגוון אדיר של עסקים בארץ ולמפגש ייחודי עם האנשים שמאחורי העסקים.

המסע נערך מדי שנה בתקופה זו של השנה ובמסגרתו עוברים חברי הנהלת בנק הפועלים לאורך כל מדינת ישראל מאילת ועד קרית-שמונה במטרה לפגוש כמה שיותר עסקים בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל. "הרעיון שעומד מאחורי זה הוא לפגוש את העסקים האלו במהלך היומיום שלהם, את הפסיפס הישראלי במלוא הודו", מוסיפה רביב, "כל יום אנחנו בעיר אחרת ובעסק אחר, משתדלים לפגוש עסקים זעירים, קטנים וגם כאלו בינוניים המשויכים לחטיבת העסקית ולאגף המסחרי. אנחנו מקבלים השראה מהעסקים עצמם ועל יכולת ההתמודדות שלהם עם האתגרים בעולם העסקים. מבחינתנו הבחירה להשאיר את העסקים בארץ ולהצליח, היא זו שגורמת לכלכלה בישראל לצמוח בכל שנה, מדובר בכ-95% מהקהילה העסקית, והגיע הזמן שהיא תקבל את מה שמגיע לה".

בנק הפועלים (צילום: אביב גוטליב, בנק הפועלים)
עימאד תלחמי ודלית רביב | צילום: אביב גוטליב, בנק הפועלים

בשבועות הקרובים יתקיימו במסגרת השביל סדנאות בחינם של המרכז לצמיחה פיננסית לכלל הציבור ברחבי הארץ בנושא של ייעוץ לעסקים, שיווק, מסחר מקוון ועוד. ניתן לברר פרטים נוספים על הסדנאות במתחם שביל העסקים באתר מאקו. או חפשו בגוגל: שביל העסקים של ישראל.