שנת 2019 מתקרבת לסיומה ובעלי עסקים קטנים צריכים להיערך בהתאם על מנת למקסם את הרווחים, להפחית את המיסים, לא להיתקע עם קנסות ותשלומים בסכומים גבוהים ובעיקר לייעל את העסק. אז מה חשוב לבדוק לפני שהשנה נגמרת? איך תדעו אם מגיע לכם כסף או אם יש לכם חובות? איך אפשר להתכונן נכון לקראת השנה החדשה? שוחחנו עם יואב כהן, רואה חשבון עצמאי בעל משרד העוסק בתחום ייעוץ פיננסי, ראיית חשבון וליווי עסקי, על מנת ללמוד מה הדברים שחשוב לדעת כדי לסגור את השנה בצורה הנכונה, היעילה והמשתלמת ביותר עבור העסק שלכם.

עוסק פטור או עוסק מורשה?

אם אתם רשומים כעוסק פטור, חשבו במדויק את ההכנסות שהיו לכם בשנה שחלפה, על מנת לוודא שמחזור ההכנסות השנתי שלכם מהעסק לא עולה על 100,187 שקלים. במקרה של הכנסות גבוהות יותר יש לגשת למשרד של מע"מ או לפנות לרואה החשבון שלכם ולשנות את הסיווג לעוסק מורשה. אפשרות נוספת היא לדחות את מועד קבלת חלק מהתקבולים לשנה הבאה ולהישאר עוסק פטור לשנה נוספת.

סגירת חובות

בין אם יש לקוחות שחייבים לכם כסף ובין אם לכם יש חובות שלא סגרתם עדיין, מומלץ לסגור את כל הפינות לפני שהשנה מסתיימת. ודאו שקיבלתם את כל הכסף שמגיע לכם ואל תתביישו להציק ללקוחות על מנת שיעבירו לכם את התשלומים הנדרשים עוד בשנת המס הנוכחית..

הגדלת המקדמות לביטוח לאומי

ודאו שתשלום המקדמות שלכם לביטוח לאומי תואם להכנסות שהיו לכם בשנה החולפת. אם ההכנסה שהייתה לכם גדולה מההכנסה שדיווחתם עליה ושלפיה הוחלט סכום המקדמה, מומלץ להגדיל את המקדמות לפני ששנת המס מסתיימת.

הר של מסמכים (צילום: Billion Photos, ShutterStock)
נקו את השולחן | צילום: Billion Photos, ShutterStock

תיאום מס ותיאום ניכויים

בנוסף לעסק העצמאי שלכם עבדתם במקום נוסף כשכירים? עליכם לעשות תיאום ניכויים בביטוח לאומי ותיאום מס לפני ששנת המס מסתיימת, על מנת להימנע ממצב בו תשלמו יותר מס בשנה הבאה.

הוצאות בדקה ה-90

מאחר שאינכם יודעים מה צופנת לכם השנה הבאה אך אתם בוודאות יודעים כמה הרווחתם השנה, נסו להקדים את ההוצאות שלכם ולחסוך את המס בגינן בשנה הנוכחית. שימו לב כי לא כל הוצאה של עסק נחשבת להוצאה מוכרת, כך שמומלץ להתייעץ עם איש מקצוע על מנת לוודא שההוצאות רלוונטיות ואכן יורידו את גובה המיסים שתצטרכו לשלם השנה.

פנסיה, קרנות השתלמות וקופות גמל

הפקדה לקרן השתלמות, פנסיה וקופת גמל מזכה אתכם בהטבות מס. רגע לפני שהשנה מסתיימת, זה הזמן לבדוק אם הגעתם לתקרת ההפקדה המקסימלית, ואם לא, מומלץ להפקיד וליהנות מההטבות וממס מופחת. שימו לב כי אם לא תקפידו להפקיד עד סוף שנת המס הנוכחית, תפספסו את ההטבות לשנה זו.

נקודות זיכוי

סיימת במהלך השנה תואר ראשון? שני או אפילו שלישי? אקדמאים זכאים להטבות מס. נולדו לכם ילדים בשנה החולפת? יש לכם ילדים עם לקויות למידה? התחתנתם או עברתם לגור בפריפריה? ייתכן שגם לכם מגיעה הטבת מס. הקפידו לעדכן את הרשויות בשינויים הללו ולהציג את האישורים המתאימים על מנת ליהנות מההטבה הרלוונטית עבורכם.

אנשי עסקים עומדים בצומת דרכים (אילוסטרציה: Mike Watson Images, Thinkstock)
לאן תיקח אתכם השנה הבאה? | אילוסטרציה: Mike Watson Images, Thinkstock

לעשות סדר בבלגן

על מנת להימנע מהפתעות של הרגע האחרון, עשו סדר בכל הניירת שעליכם להגיש לרואה החשבון שלכם. ודאו שיש לכם את הקבלות על כל ההוצאות הרלוונטיות שהיו לכם בשנה החולפת ושכתבתם בצורה מסודרת את כל ההכנסות וההוצאות של העסק בשנת המס הנוכחית.

נקודות לשיפור ושימור

סכמו ונתחו את השנה שהייתה לכם בעסק, כך שתדעו מה עליכם לשפר בשנה הבאה ועל אילו נוסחאות מצליחות כדאי לשמור. בחנו את ההתנהלות שלכם מבחינה עסקית וכלכלית והסיקו מסקנות לקראת שנת העבודה הבאה ובנו לעצמכם מפת דרכים לשנה הבאה שתכלול לוחות זמנים, חלוקת תקציב ומשימות. ככל שתבינו יותר מהם המקורות שהביאו לכם הכי הרבה הכנסות ורווח, איפה אתם טובים יותר  ופחות ומהם היתרונות שלכם, כך תוכלו להתנהל בצורה טובה וקלה יותר לאורך זמן ולנהל את התקציב בצורה נכונה.

האמור לעיל הינו מידע שיווקי כללי ומטרתו להרחיב ידע. אין לראות במידע הנ"ל משום המלצה, ייעוץ, חוות דעת או תחליף לייעוץ מקצועי המותאם ללקוח באופן אישי על פי נתוניו האישיים ונתוני העסק.