בסוף, אחרי תשעה חודשים ארוכים, מרתקים, מרגשים ומאתגרים – כל מה שאנחנו באמת רוצות זה לחזור בריאות הביתה ובידיים שאוחזות בתינוק בריא, חי ובועט. טוב, נו, וגם מגש סושי. וברצינות: במהלך כל חודשי ההיריון, אנחנו מדברות על מיחושים, בדיקות וצירונים, בהמשך מדמיינות גם איך נקרא לתינוק, באיזה צבע נצבע את חדרו ובמה נלביש אותו ביציאה מבית היולדות. אבל הנושא שהכי חשוב לתת עליו את הדעת הוא המקום בו נבחר ללדת. לא תמיד השיקול הוא רק הקרבה לבית וחשוב לשאול את השאלות הנכונות. הנה כמה נקודות שמומלץ מאוד להתייחס אליהן ברגע הכי חשוב ומכונן שלעולם לא תשכחו בחייכן.

במקום הראשון ומעל הכול: בריאות בטיחות

הלוואי שתהיה לך לידה קלה וספונטנית, ושלא תזדקקי לכל התערבות רפואית.
אבל למקרה שהתערבות רפואית תידרש, חשוב לדעת שאת מגיעה ללידה במקום בו הרופאים הכי מקצועיים, האחיות והמיילדות הכי מנוסות וזהו מקום שבטוח ללדת בו – בטוח עבורך ובטוח עבור התינוק הרך. איך ניתן לדעת זאת? ובכן, חשוב מאוד להסתמך על המידע אודות בית החולים והמוניטין שלו. קראו, שאלו, הסתמכו על חוות דעת מאנשים ברי סמכא. דרך נוספת היא כמובן ללמוד על בית החולים: ככל שהמרכז גדול יותר – זהו מדד טוב לרמת המקצועיות של המקום. שכן, לצד מחלקת יולדות, נמצאות מחלקות נלוות שנדרשות לסייע במידת הצורך (לא במקרה שלך, כמובן, טפו טפו). מרכזי על יספקו גם פגייה מקצועית יותר ומחלקה מובילה להריון בסיכון גבוה

בטיחות האם והיילוד הן הדבר החשוב ביותר ואת חייבת לזכור את זה.

במקום השני: צוות קשוב לצרכיך

לידה היא תהליך מרגש וגם רגשי ולכן חשוב מאוד שכיולדת תקבלי את היחס הכי נעים, מקשיב ומכיל. בבואכם לבית היולדות, חשוב שתחקרו עד כמה הצוות מוכן להקשיב ונכון ללכת לקראתכם בכל מה שתבקשו: בין אם זו תכנית לידה שתרצו לפעול לגביה וכל שאלה שתעלה. איך תוכלי ללמוד על כך מבעוד מועד? שימי לב איך מתייחסים אליך בשעת הסיור, כיצד מגיבים לבקשות מיוחדות, לשאלות שונות ומגוונות.
דרך נוספת להבין עד כמה המקום פתוח לכל צורות הלידה והאם הוא מעניק שלל אפשרויות לבחירתך -  בין אם זו לידה טבעית, לידה במים, עם אפידורל או בלי, בתנוחות שונות: עצם העובדה שניתנת לך האפשרות הזאת, מצביעה על אופי הצוות ובית היולדות בהינתן בחירה אישית וחופשית.

במקום השלישי: הקנקן ומה שבתוכו.

אי אפשר לזלזל גם בנראות של המקום והפינוקים הקטנים. בסוף, עם בטן של חודש תשיעי, אנחנו גם רוצות קצת מכל זה: צבע יפה על הקירות, אוכל טוב ולאלו שלא יכולות בלי – גם מלונית בבקשה, עם הפוך חזק עד החדר. היי, זה הכי קרוב לסופ"ש מפנק שנהנה ממנו בתקופה הקרובה. כמו כן, נחמד יהיה אם חדר המיון יהיה נעים ונוח וישרה אווירה מרגיעה במתחם מזמין. נחמד עוד יותר לקבל חדרי לידה ואשפוז בצבעי פסטל נעימים ותמונות תלויות של תינוקות ומכתבי תודה לרופאים המצוינים.

ולמרות שצבעוניות נעימה ומלונית נפלאה הן אכן פיתוי גדול, כדאי שתשימו לב גם למבנה מתחם היולדות- היכן ממוקם מיון יולדות, חדרי הלידה, פגייה . ככל שמתחם היולדות נגיש והכל בו קרוב וזמין –הדבר הזה יקל עלייך בהגעה לרגע הלידה וגם במהלך השהות בבית החולים, וכמובן גם על המלווים שלך.

ובסופו של דבר מה שהכי חשוב הוא הבריאות והבטיחות שלך, מרכז לידה יפה ככל שיהיה, הוא לא הסלון שלכן. זכרו שהרצון העיקרי והמשמעותי הוא לשוב הביתה בריאות ובידיים מלאות .

4 הדברים שהכי חשוב לשים לב אליהם

1. הבריאות והבטיחות שלך מעל לכל- תוודאי שלכל מקרה שלא יהיה, את בידיים של הרופאים והמיילדות המקצועיים והמנוסים ביותר, ומוקפת במערך הרפואי התומך והטוב ביותר.
2. זכות הבחירה בידך- לפני, במהלך הלידה ולאחריה – בררי עד כמה היא ניתנת לך.
3. מענה במהלך ההיריון- בדקי האם המקום מעניק לך מענה לאורך כל הדרך.
4. סמכי על האינטואיציה שלך- נקודה. בסופו של דבר מדובר באנשים שאת רוצה שיהיו סביבך בזמן הלידה.

 

לכל שאלה, ניתן לפנות למרכז שירות וליווי 052-6666101 בטלפון ובוואטאפ.

הכתבה נעשתה בשיתוף הצוות הרפואי של שיבא