התגובה הראשונה של יולדות שנכנסות לכל אחד מחדרי הלידה בשיבא תל השומר היא של הפתעה גדולה לטובה. "אנחנו שומעים הרבה 'וואו'! זה לא מראה שמצפים לו בבית חולים", אומר פרופ' איל סיון, מנהל בית חולים נשים ויולדות שיבא תל השומר. "עד שלא נכנסים לחדרים החכמים לא מבינים מה מחכה שם. יש לחוויה הזאת אפקט ייחודי שפועל על כל החושים". 

חדרי הלידה החכמים בשיבא הם הראשונים בארץ וכנראה שגם החלוציים בעולם. כלל חדרי הלידה מציעים מגוון חידושים טכנולוגיים בלעדיים שעובדים על סאונד, אור וויז'ואל. "החוויה בחדרים כוללת בחירת אווירה, תאורת לד ייחודית ומחליפת צבעים, צלילים שמקיפים מכל עבר, מערכת מולטימדיה חכמה, מסך ענק וסרטוני אווירה שמדמים סיטואציות מהטבע", מסביר פרופ' סיון.

בנוסף, בחדרים ניתן להיעזר בתכני הדרכה קוליים ומוסרטים להפחתת חרדה והפגת מתחים כמו הדרכת נשימות בצירים, הדרכת תנוחות, שחרור מתחים, דמיון מודרך, מיינדפולנס, נשימות יוגה, תנועתיות בלידה ועוד. כולם מפי מומחים כמו פסיכולוגים קליניים ומטפלים. את המערכת החכמה אפשר גם לממשק עם הטלפון האישי, לקיים שיחות וידאו במסך גדול וגם לצפות בנטפליקס.

חדרי לידה חכמים שיבא נשים ויולדות (צילום: יח"צ שיבא)
תכני הדרכה מוסרטים | צילום: יח"צ שיבא

חוויית לידה בטוחה ורגועה יותר

"היולדות בהלם מהחדרים החכמים, וגם ההורים שלהן", אומר משה יוסף ברין, אח אחראי חדרי לידה, עם 28 שנות ותק במקצוע שכהגדרתו הוא "מהות החיים".  "אנחנו שומעים משפטים כמו 'יש לי חשק ללדת' ממלוות שאינן בהיריון", הוא מספר.

פרופ' סיון מצטרף לדברים. הוא מדגיש כי "אחד מהדברים שהכי משפיעים על תהליך הלידה הוא האווירה בחדר הלידה, ולכן החלטנו להשקיע בזה, מעבר לדאגה לבטיחות המקסימלית של האישה והיילוד ולרמת רפואה גבוהה". תפעול החדר החכם מאוד נגיש ועובד דרך טאבלט ואפליקציות. "היולדת יכולה להתחבר למערכת האורקולית בחדר החכם עם הסמארטפון והמוזיקה שלה או לבחור במוזיקה קיימת בתפריט המערכת", מסביר פרופ' סיון. "ניתן לבחור מבין מבחר של סרטוני אווירה בטבע כמו לילה זרוע כוכבים, מפלים זורמים, גשם שוטף, אקווריום עם דולפינים, הזוהר הצפוני ועוד. בהתאם לסרטון תאורת הלד החכמה משתנה בצבעים ובעוצמה".

חדרי לידה חכמים ביה"ח שיבא נשים ויולדות (צילום: יח"צ שיבא)
סרטוני אווירה | צילום: יח"צ שיבא

"החדרים החכמים מספקים מענה חשוב גם לקשר בין היולדת לקרובים בארץ ובחו"ל שאינם לצידה", הוא מוסיף. "המערכת החכמה בחדר מאפשרת להתממשק עם הטלפון הפרטי ולקיים שיחות וידאו על גבי מסך ענק. זו אופציה שמאפשרת גם למשפחה לראות את החדר שבו היולדת נמצאת ולהיות רגועה".

על פי הנתונים, קרוב ל-100 אחוז מהנשים שמגיעות לחדרי הלידה החכמים בשיבא משתמשות ביישומים ליצירת אווירה מותאמת אישית, וכמחצית מהנשים נעזרות גם בהדרכות. "החדרים החכמים מבוקשים בקרב כל האוכלוסיות. תכנים מרגיעים זה משהו שכולן אוהבות", מבהיר ברין.

הקטנת הסיכוי להתערבות וניתוח קיסרי 

מעבר לאווירה נעימה ומרגיעה, לחדרים החכמים יכולה להיות השפעה משמעותית על מהלך הלידה ועל סיבוכי לידה אפשריים. מחקרים מראים כי מעטפת ויזואלית וקולית במהלך הליך רפואי היא אפקטיבית בהסחת דעתם של מטופלים מכאב וסטרס. כשמדובר בלידה, ההשפעה משמעותית במיוחד בשלבים הראשוניים, כשעדיין אין אפשרות להיעזר באפידורל.

"למרות שלא בחנו זאת מדעית, אנחנו מאמינים שהאווירה המרגיעה בחדרים החכמים שלנו מקטינה את הסיכוי שהיולדת תגיע לניתוח קיסרי ואף מסייעת לנשים שאינן מעוניינות להיעזר באפידורל או לדחות אותו, להתמודד עם הכאבים", אומר פרופ' סיון. "תחושת הביטחון של היולדת עולה בחדר הלידה החכם באופן משמעותי וכך גם תחושת השליטה שלה בסיטואציה".

"הרפיה עוזרת בהתקדמות בלידה", מוסיף ברין. "יולדות מתארות את החוויה של החדר החכם כמו צלילה, היפנוזה או תחושת ריחוף שמסיחה את הדעת ומאפשרת להפליג בדמיון".

חדרים חכמים ביה"ח שיבא נשים ויולדות (צילום: יח"צ שיבא)
סרטוני אווירה | צילום: יח"צ שיבא

דיקור, עיסוי ולחיצות

בית החולים לנשים ויולדות בשיבא, היה גם הראשון להכניס טיפולים ברפואה משלימה לחדרי הלידה לפני כ-4 שנים, ואף הקים בית ספר שמכשיר מדקרות ומדקרים ברפואה סינית. השירות החינמי, שהתחיל באופן מצומצם, נגיש כיום לכל יולדת. 

"הרפואה הסינית מסייעת בהתמודדות עם כאב והפחתת סטרס. היא אפקטיבית במיוחד אצל נשים שלא מתקדמות בלידה מסיבות של חוסר רפיון שרירים או כאשר אין הסבר רפואי לעיכוב הלידה", מסביר פרופ' סיון. "70 אחוז מהיולדות נעזרות בטיפולי דיקור, במסאג'ים, בתנוחות ובלחיצות אצלנו. אני מודה שהייתי סקפטי בהתחלה אבל אני רואה את היתרונות של הרפואה הסינית ליולדות, לפני ואחרי לידה, גם קיסרית".

לדברי ברין, את ההשפעות של הרפואה המשלימה על יולדות אפשר לראות מדי יום. "הרפואה המשלימה מוכיחה את עצמה כמי שמקדמת לידה, מרגיעה, מרפה ומשפרת את מצבה של היולדת. לעיתים מספיקות כמה לחיצות ונקודות דיקור כדי לקדם לידה תקועה תוך 10 דקות".

זכות הבחירה של היולדת

"לידה היא התהליך הכי מרכזי בחיי זוג ואין שני לו במהלך החיים. ההשפעה של הלידה על ההורים והתינוק היא עניין קדוש בעינינו ותהליך שאנחנו נותנים לו את כל הכבוד", מדגיש פרופ' סיון.

לכן, זכות הבחירה של היולדת ניצבת בשיבא תמיד במקום הראשון. בשיבא מציעים ליולדות לידה טבעית (גם לידת מים באמבטיה ענקית), גז צחוק בכל חדר לידה, אפס הפרדה, ניתוח קיסרי ידידותי, ועוד.

"בחלק מבתי החולים הנוהל הוא ישר לחבר יולדת למוניטור, קטטר ואינפוזיה", אומר ברין, "בשיבא זה אחרת ברוב המקרים. אני אומר ליולדת: 'תעשי מה שהגוף אומר לך לעשות'. אנחנו עושים מעל ומעבר להגשים חלום לכל יולדת, מוכנים לבחון בקשות ללידה וגינלית אחרי שני ניתוחים קיסריים, ועושים כל מאמץ כדי למנוע לידת ואקום. החדרים החכמים הם חלק מאותה תפיסה. היום, כל חדרי הלידה בשיבא הם חכמים ללא יוצא מן הכלל, וזהו הסטנדרט החדש".

לכל שאלה, ניתן לפנות למרכז שירות וליווי 052-6666101 בטלפון ובוואטאפ.