בואו נודה, בכולנו ישנם צדדים, קטנים, מודחקים אולי, שיכולים להפוך בקלות לסוג של התמכרות. דחפים שנמצאים בכל אחד ואחת מאיתנו, שברור לנו שבמבנה אישיות אחר או נסיבות חיים כאלה או אחרות, יכולים היו לקחת תפנית מטרידה.

למרבה המזל, לרובנו עדיין ישנה אחיזה במציאות המאפשרת לנו תפקוד ושליטה, וטוב שכך. אבל איך מזהים שאותם דחפים, שלעיתים יכולים להופיע גם בהגזמה בחיינו, הופכים להתמכרות של ממש? "כשאנחנו מדברים על התמכרויות, הספקטרום נע בין שימוש, שימוש בעייתי והתמכרות", מסביר ד"ר אריאל קור, ד"ר לפסיכולוגיה קלינית ומייסד-משותף ויו"ר המרכז הישראלי להתמכרויות. "ההגדרה הקלאסית של התמכרות היא מצב בו אדם הופך להיות תלוי בדבר עד למצב של אי תפקוד, ומונע מתוך רצון לממש כל הזמן את הדבר אליו הוא מכור".

ד"ר קור מסביר שההתמכרויות נחלקות לשתי קטגוריות עיקריות: התמכרות לחומרים פסיכו-אקטיביים, הכוללת בתוכה התמכרות לסמים, אלכוהול וגם אוכל בחלק מהמקרים, והתמכרויות התנהגותיות, הכוללות התמכרות להימורים, לסקס, לקניות ועוד.

אז איך נדע מתי ההשתתפות בהגרלות, בהלת השופינג, הביקור המסעיר בקזינו בחו"ל או כמה כוסות אלכוהול ששתינו הופכים להתמכרות? הנה 8 סימנים שצריכים להדליק לכם נורה אדומה.

 1. תדירות: אם מסע שופינג עושה לכם נעים בגוף או שאתם ממלאים לוטו בכיף שלכם בפעם בתקופה, אתם יכולים להירגע, אתם לא מכורים. "אחד מסימני הזיהוי של ההתמכרות הוא התדירות ההולכת והגוברת של שימוש, המתעצמת עד כדי כך שמשתלטת על שאר חלקי החיים", מסביר ד"ר קור. אם מסעות הקניות, לצורך העניין, הופכים מפעם בתקופה לצורך יומיומי, על אף שהארון שלכם מפוצץ בבגדים שכלל לא לבשתם ואתם מרגישים שאתם חייבים לקנות עוד, אז זה המקום להבין שאולי יש כאן משהו אחר מסתם אהבת שופינג מוגזמת. דוגמא טובה נוספת היא המונדיאל. אם השתתפתם בהימורי ספורט בתקופה הזו, זה לא הופך אתכם אוטומטית למכורים להימורים. מה שכן, תצטרכו לוודא שכאשר המונדיאל מסתיים, לא נשאר בכם הדחף להמשיך ולהמר בצורה מופרזת ובתדירות גבוהה.
 2. אינטנסיביות ואובססיביות: כשהדחף למימוש מושא ההתמכרות מתגבר ומופיע בצורה אינטנסיבית בחיים, הדבר יכול להצביע על כך שאולי יש כאן התמכרות. לדחף הזה מתלוות גם לא מעט מחשבות אובססיביות, תכנונים בלתי פוסקים איך לממש את אותה. "צריך להבדיל בין התנהגות טורדנית אובססיבית-קומפולסיבית לבין התמכרות", מציין ד"ר קור. "התמכרות מתחברת למנגנון ההנאה במוח, שמסב לנו עונג, ואילו אובססיביות קומפולסיבית מורידה את החרדה, אך אין בה הנאה". ההתמכרות בעצם עושה "מעקף" או מניפולציה על מנגנון העונג במוחנו, מנגנון אבולוציוני שנועד לספק לנו הנאה מדברים שאנחנו זקוקים להם לעצם קיומנו, כמו סקס ואוכל למשל. "אם באמצעות חומרים או התנהגויות שונות, אנחנו 'מלמדים' את המוח שאנחנו זקוקים להם על מנת לייצר את ההנאה הזאת, כך היא משתרשת יותר ויותר, כי המוח מקשר אותה לדברים הכרחיים לקיום ורוצה ממנה עוד ועוד".
  מחשבות אובססיביות (צילום: Shutterstock)
  לדחף הזה מתלוות גם לא מעט מחשבות אובססיביות, תכנונים בלתי פוסקים איך לממש את אותה | צילום: Shutterstock
 3. פרק הזמן: אם היה לכם חודש כזה, בו מצאתם את עצמכם יותר מדי מול המסך, נגיד, או שותים קצת יותר אלכוהול, זה עדיין לא אומר שאתם מכורים. "אם מישהו יגיע אליי ויגיד שהוא מוטרד מההתנהגות שנמשכת 3 ימים, זה אולי ידליק נורה אדומה, אבל עדיין לא מדובר בהתמכרות. על מנת להגדיר התמכרות ככזאת צריך לעבור זמן של כ-3 חודשים לפחות, שעליו אנחנו בודקים גם את הופעתן של התנהגויות שונות נוספות".
  מאמרים ומידע נוסף על דרכי טיפול התמכרויות ניתן לקרוא באתר "משחקים באחריות" של מפעל הפיס>>
 4. פגיעה בתפקוד: התמכרות משתלטת על כל חלקה בחיים. אחד הסימנים המובהקים שלה הוא איבוד עניין בשאר תחומי החיים - עבודה, משפחה, לימודים וכדומה, כשכל המיקוד מוסב למושא ההתמכרות. "פגיעה בתפקוד היומיומי הוא נורה אדומה משמעותית מאד. נשירה ממסגרות, חוסר איכפתיות, איבוד קשרים עם המשפחה והסביבה ועוד בהחלט עלולים להצביע על התמכרות". במילים אחרות, אם אתם שותים קצת בלילה, אך עדיין קמים בבוקר לעבודה ומנהלים את חייכם בצורה עצמאית ומחוברת למציאות, אתם לא מכורים. אבל אם האלכוהול משתלט על שגרת החיים שלכם, גורם לכם לא לקום בבוקר ולאי תפקוד אזי יש פה ווייקאפ קול גדול.
 5. חוסר שקט ומצוקה: אחד הסממנים המרכזיים של ההתמכרות הוא תחושת חוסר השקט המתלווה אליה. המכור טרוד כל הזמן בדרכי מימוש ההתמכרות, ונמצא בחוסר שקט תמידי. חוסר השקט הזה מביא איתו לא פעם גם מצוקה גדולה, שנובעת מההבנה שיש פה משהו גדול שמשתלט. "המצוקה הפנימית של המכור הינה גדולה מאד, ועל מנת לא להרגיש אותה הוא פונה שוב למימוש ההתמכרות, מה שיוצר מעגל קסמים שמזין את עצמו כל פעם מחדש".
  גבר כועס (צילום: Shutterstock)
  חוסר השקט הזה מביא איתו לא פעם גם מצוקה גדולה | צילום: Shutterstock
 6. תסמיני גמילה: אם אתם רוצים לדעת אם אתם מכורים, נסו להפסיק לרגע את הדבר שאתם מכורים אליו ותראו איך אתם מרגישים. בגמילה מחומרים, כגון סמים, קפאין ואלכוהול, למשל, יש תסמינים פיזיים ממש בגוף ואילו גמילה מהתמכרויות התנהגותיות מובילה לא פעם למצבים של חרדה ודיכאון. נסו להפסיק ותבינו.
 7. הסתרה וסודות: בין אם האדם המכור מודע למצבו ובין אם לאו, הוא מבין בתוכו שעליו להסתיר את ההתמכרות הזאת, להחביא אותה ולשקר לגביה. אם אתם מזהים את התמרונים והמניפולציות שאתם עושים על עצמכם או על הסביבה כתוצאה מההתמכרות הזאת, או שמזהים אותה אצל אחרים, סביר להניח שיש פה מקום סביר לחשוד בהתמכרות.
 8. נטילת סיכונים: ככל שההתמכרות משתרשת, כך עולה גם רמת הסיכון שלוקח המכור. "אנשים מגלים את עצמם עושים דברים מסוכנים על מנת לממש את ההתמכרויות שלהם, אם זה לעבור על החוק או לסכן את חייהם". אם אתם מבינים שתעשו הכל על מנת לממש את ההתמכרות בכל מחיר, גדול ומסוכן ככל שיהיה, זה הזמן להפעיל צבע אדום במערכת.

"כיום, במדינת ישראל אין כמעט התייחסות לכל נושא ההתמכרות ברפואה הממוסדת", מסכם ד"ר קור. "ברוב מדינות העולם המערבי בדיקות שנועדו לאתר התמכרויות הן חלק בלתי נפרד מפרוטוקול הבדיקה אצל רופא המשפחה. זיהוי מוקדם של הסימנים האלה, על בסיס בדיקה כל כך בסיסית ופשוטה, יכול להציל לא מעט אנשים וחשוב שגם אנחנו נתקדם לשם".