בדיוק כפי שבפסח אנו למדים על ההיסטוריה של בני ישראל במצרים דרך קריאת ההגדה, כך גם בט"ו בשבט אפשר ללמוד על הטבע, על הפירות שאנחנו אוכלים ועל חשיבותו ומנהגיו של חג האילנות.

פעילות 'סדר ט"ו בשבט" של קק"ל מתאימה לכולם, ובמסגרתה קוראים מ'הגדה' מיוחדת, מבצעים את מנהגי החג, לומדים ומברכים על המזון שניתן לנו מהטבע ושרים שירי ארץ ישראל.

סדר ט"ו בשבט במעגל

בעקבות מגבלות הקורונה והסגר, לא ניתן יהיה לחגוג את חג ט"ו בשבט בדרך המסורתית של יציאה המונית לנטיעות, ולכן יזמו בקק"ל את 'סדר ט"ו בשבט' האלטרנטיבי, שיאפשר לילדים ונוער בכל רחבי הארץ לקיים את מצוות החג בצורה מהנה וחווייתית, במסגרת תנועת הנוער, הכיתה או המשפחה.

סדר ט"ו בשבט  (צילום: מיכאל חורי, ארכיון הצילומים של קק״ל)
צילום: מיכאל חורי, ארכיון הצילומים של קק״ל

לשם כך הכינו בקק"ל הגדה אלטרנטיבית הכוללת ברכות, הסברים ושירים, כרטיסיות הפעלה למדריכים, מורים והורים, שירון הכולל שירי ארץ ישראל היפה עם מילים ואקורדים (עבור אלו שאוהבים לנגן ולשיר) ואפילו 'צלחת סדר' להדפסה.

"ואני ראיתי ברוש"

הסדר מתחיל בהסבר על מקורו של החג ומצוותיו וממשיך עם מנהגים, ברכות וכמובן, אכילת פירות יבשים, כשבאמצע שזורים מיטב שירי ארץ ישראל היפה הקשורים לחג, דוגמת "על כל אלה" של נעמי שמר, "נוף ילדות" של שלמה ארצי ו"ברוש" של אהוד מנור. בדומה לסדר פסח, גם את סדר ט"ו בשבט יש לקרוא בתורות, אחד אחרי השני, כאשר על כל משתתף לקרוא בקול רם ולספר על החג.

סדר ט"ו בשבט  (צילום: מיכאל חורי, ארכיון הצילומים של קק״ל)
צילום: מיכאל חורי, ארכיון הצילומים של קק״ל

הסדר אורך כשעה וחצי של פעילות מהנה וחברתית הכוללת הקראת טקסטים, שירה והפעלה. אפשר לערוך אותו באמצעות אפליקציית זום או בישיבה במעגל בחיק הטבע בהתאם להנחיות.

סדר ט"ו בשבט  (צילום: אנצ׳ו גוש ג׳יני, ארכיון הצילומים של קק״ל)
צילום: אנצ׳ו גוש ג׳יני, ארכיון הצילומים של קק״ל

רוצים גם להצטרף לסדר? היכנסו