כשהיקום סימן למור ממן (21) שהיא לגמרי בדרך הנכונה להיות דוגמנית מצליחה, היא דווקא העדיפה להישאר בביתה בבאר שבע, להתגייס לצבא ולוותר על השקות וקמפיינים. רק לפני כשלוש שנים עמדה ממן במתח לצידן של כ-19 בנות מרחבי הארץ והוכרזה כמלכת היופי של ישראל לשנת 2014. הילדה מדרום הארץ שסבלה מעודף משקל הגיעה עד ללב תעשיית האופנה - אבל דווקא אז בחרה להמשיך הלאה לכיוונים אחרים בחייה ונפרדה מכל הטוב הזה בחיוך גדול, ממש כמו זה שחייכה בשידור חי בטקס דאז. "התבאסתי לגלות שזה לא מה שחשבתי. כשזכיתי הייתי בטוחה שזה הולך להיות הרגע הנוצץ בחיים שלי".

נשמע טרגי.

"זה לא. אני פשוט לא התחברתי לשום דבר מזה. עשיתי כמה קמפיינים, אבל אני לא הולכת להשקות למשל ואני מסרבת להמון עבודות. אין לי אפילו סוכן היום. אני מרגישה במקום אחר לגמרי כרגע ואני פחות עוסקת בדוגמנות מבחירה".

אמנם היא מצליחה ליצור תדמית של ילדה קצת אבודה, אבל ממן החליטה לקחת את החיים שלה למקום אחר לחלוטין. מי שירשה את הכתר מטיטי איינאו וסומנה כדבר הבא בישראל, עברה לגור עם בן זוגה לשעבר בנתיבות, לחיות את חייה בשקט. אבל מבולבלת ככל שתהיה, ממן ידעה בדיוק מה היא רוצה ומה היא לא רוצה. "זה הגיע לרמה שאני מגיעה להשקות ורואה אנשים שהתאפרו, עשו פן והשקיעו ארבע שעות בשביל לעשות תמונה וללכת. מה זה? זה כיף? יש לי דברים הרבה יותר מעניינים לעשות בחיים".

כשהיא אומרת שיש לה דברים הרבה יותר מעניינים לעשות בחיים, היא מתכוונת בעיקר לעסק שהיא מנהלת כיום. אז נכון, היא רק בת 21, אבל ממן נמצאת בעולם העסקים כבר תקופה ארוכה כבעלים של חברה מצליחה המייצרת מוצרי קוסמטיקה, אותה היא מנהלת בירושלים, העיר בה היא מתגוררת כיום.

למה דווקא ירושלים?

"אני גרה שם כי זו עיר הקודש וגם כי מעניין אותי להיות שם. אם הייתי גרה בתל אביב היום זה לא שהייתי יוצאת פתאום למלא מקומות, זה לא באמת מעניין אותי".

זה רק אני או שאת נשמעת קצת מאוכזבת כי גילית שלהיות מלכת יופי בשנות האלפיים המאוחרות זה לא מה שיבטיח את מקומך כדוגמנית מצליחה?

"אני חושבת שזה לא קשור רק לטקס, אלא גם לאדם. זה ממש תלוי לאן את לוקחת את כל זה. טיטי למשל לקחה את התואר למקומות גבוהים וטיפחה קריירה די מרשימה, אבל אותי זה דווקא הנחית לקרקע. נכון שהיום שאחרי הזכייה היה לי נוצץ וגם היו לי 15 דקות תהילה – אבל בסופו של דבר הבנתי שאף אחד לא מבטיח לי שום חוזה מטורף".

מור ממן (צילום: רן יחזקאל)
"יש לי דברים הרבה יותר מעניינים לעשות בחיים" | צילום: רן יחזקאל

אז את מתחרטת שהלכת?

"בכלל לא. עזרתי לכל כך הרבה אנשים וכל כך הרבה נערות והרגשתי שזכיתי בתואר הזה לא בשביל לפתח קריירה כדוגמנית, אלא בשביל להעביר את הסיפור שלי הלאה. זו הזכייה האמיתית שלי. העברתי את ההתמודדות שלי עם הירידה במשקל כילדה, עם התאונה שאמא שלי עברה וסיפרתי את סיפור החיים שלי. ובלי קשר, טייטל של מלכת יופי זה קצת יותר מלהיות פליטת ריאליטי למשל. להיות מלכת יופי זה לא להיות יוצאת 'האח הגדול' או 'המירוץ למיליון', בעיני זו דרגה אחת מעל".

החיים של מור ממן עברו לא מעט תהפוכות, אבל היא דווקא לא מפחדת משום דבר. העיניים הכחולות שלה מסתכלות על העולם בצורה אופטימית ומלאת תקווה. "החיים הם עליות וירידות", היא מספרת. "לפני יומיים העלתי סרטון לפייסבוק וכתבתי שאם נפלת למטה כדאי שתשים חגורה, כי הקדוש ברוך הוא הולך להעיף אותך למעלה ואתה תהיה במקום הכי גבוה שיש. זה בדיוק מה שקרה לי בחיים".

מתי הרגשת שאת למטה?

"כשהייתי בת 15 אמא שלי נפלה בחדר כושר, קיבלה זעזוע מוח ואיבדה את הזיכרון. הגעתי לבית חולים והיא פשוט לא זיהתה אותי. היא הייתה אישה קרייריסטית ברמה שאם תשאל אותי מי גידל אותי אז התשובה תהיה אבא שלי וסבתא שלי. אחרי התאונה הייתי צריכה ללמד אותה מי אני, מי זה אבא שלי ומי כל אחד מאיתנו".

איך ילדה בת 15 מגיבה כשאמא שלה לא מזהה אותה?

"אין לה זמן להגיב. לקחתי את הדברים והתחלתי לעבוד. אמרתי לה 'נעים מאד, את אילנה'. הקפדתי להראות לה תמונות או סרטונים – אבל היא פשוט לא זכרה כלום. עד היום היא לא זוכרת. היא זוכרת רק את מה שקרה מהיום של התאונה. היא לא עובדת היום, יש לה סטודיו לפיסול והעיקר שכיף לה. אני אוהבת אותה מאוד, היא החיים שלי".

מור ממן (צילום: רן יחזקאל)
"הייתי צריכה ללמד את אמא שלי מי אני" | צילום: רן יחזקאל

הופכת לאדם טוב יותר

כשהיא נכנסה לסט הצילומים וקיבלה כוס מים, לא היה קשה לפספס את העובדה שמור ממן מברכת "שהכל נהיה בדברו". רגע אחרי שהיא לוגמת, הסטייליסט שואל אותה שאלות בנוגע לכך שחזרה בתשובה. "אתה יודע מה זה לחזור בתשובה?", היא שאלה בחיוך והסבירה: "לחזור בתשובה זה אומר שאתה לוקח משהו אחד שהוא לא טוב בך ומתקן אותו. ברגע שעשית את זה ממקום אמיתי, חזרת בתשובה".

אז איך קרה שפתאום התחלת להתחזק?

"התחלתי לחזור בתשובה בספטמבר האחרון. אני לא יודעת איך זה הגיע אליי, אבל הכל התחיל מסרטון ביוטיוב. צפיתי ברבנית רונית ברש ושמעתי את הדברים שלה והיא שאבה אותי. ראיתי עוד סרטון ועוד סרטון – עד שצפיתי בכולם. ישבתי מחוץ לבית כנסת ולא הפסקתי לבכות", היא נזכרת בדמעות. "הרגשתי שדי, חלאס. נמאס לי מהעולם השקרי הזה. כמה אני יכולה לקנות? כמה אני יכולה להיות ריקנית? כמה אפשר לבלות? כמה אפשר להיות עם אנשים סביבך שרק מדברים על מה עשית ומה הם עושים? כשאני מדברת על זה אני נזכרת כמה כואב היה לי. הרגשתי שהגעתי לנקודה שגם בן הזוג שלי לא מבין אותי".

ובגלל זה נפרדת ממנו אחרי שלוש שנים ביחד?

"הייתה לי תקופה טובה איתו, הוא גם ליווה אותי בתקופה של הזכייה. הוא לימד אותי המון. אני מאמינה שכל אדם שנכנס לך לחיים מגיע במטרה ללמד אותך משהו והוא יוצא מהחיים שלך כדי להמשיך וללמד אחרים. זה מה שהקדוש ברוך הוא עושה. אני לימדתי את הבן זוג שלי דברים והוא לימד אותי, אבל הדרכים שלנו נפרדו בטוב".

ואת מחפשת עכשיו בחור דתי?

"לא דתי כי אני לא דתייה כרגע, אלא חוזרת בתשובה. אני רוצה לצאת עם מישהו שיש לו זיקה לדת ושיש לו את הערכים של הדת. זה תמיד טוב שיש לך בן זוג עם הערך המוסף הזה. אם הוא ירצה לבגוד בך הוא יפחד מאלוהים, לא ממך, כי אסור בתורה לבגוד. אני לא אצא עם חילוני לגמרי, זה בטוח".

מור ממן (צילום: רן יחזקאל)
"אם גבר ירצה לבגוד בך - הוא יפחד מאלוהים, לא ממך" | צילום: רן יחזקאל

ככה הרבנית רונית ברש ממליצה לך?

"את רונית בכלל לא פגשתי בתקופת הפרידה, הכרתי אותה בזמנו רק מסרטונים שצפיתי בהם במשך חצי שנה. פגשתי אותה לראשונה לפני כשבועיים כשהתארחתי בתכנית של אלירז שדה. היום אנחנו בקשר, אנחנו מתכתבות ומתכננות לטוס לאומן יחד. אפילו הזמנתי אותה לערב הכנסת ספר תורה שלי בירושלים".

ההורים יגיעו מבאר שבע להכנסת ספר התורה שלך בירושלים?

"בטח! ההורים שלי מסורתיים, הם עושים קידוש וכאלה אבל לא יותר מזה. אחותי כן עם כיסוי ראש ויש לי אח שהיה תלמיד ישיבה ועוד אח חילוני לגמרי. אנחנו מסתדרים כולנו, אני מאוד אוהבת אותם. הם תומכים בתהליך שאני עוברת. התשובה שלי קשורה אליי, אני בחיים לא אגיד לאנשים מה לעשות. אני שרופה על הומואים, למשל".

איך העובדה שאת "שרופה על הומואים" מסתדרת עם הקרבה לדת?

"הם החברים הכי טובים שלי בעולם. בדיוק אתמול למדתי בשיעור תורה שבורא עולם לא שונא אף אחד. יש המצאות של כל מיני רבנים שטוענים שאלוהים לא אוהב הומואים. הקדוש ברוך הוא יצר את כולם באהבה. השם רחום וחנון, הוא אוהב את כולם, הכל בסדר. יש נשים שהולכות חצי עירומות, אז מה? הוא שונא אותן? כל אחד צריך להתחזק בדברים מסוימים".

עינב בובליל תמיד אומרת שמה שקשה לה בחזרה בתשובה זה לקבל על עצמה צניעות. מה הכי קשה לך?

"אם אני אגיד לך מה אני מרגישה אנשים יחשבו שאני שקרנית, אבל כלום לא קשה לי. יש מי שתגיד להם לשמור שבת וזה יהיה להם הכי קשה בעולם, אבל לי לא. אני עובדת כל כך קשה כל השבוע, אז בשבת בין כה וכה אני אוהבת להיות בבית עם המשפחה. הייתי באומן לפני כשלושה חודשים, חוויה מדהימה. זה נתן לי המון כוח".

מור ממן (צילום: רן יחזקאל)
"שרופה על הומואים" | צילום: רן יחזקאל

אז אני כן אראה אותך בעתיד עם כיסוי ראש?

"אולי זה יקרה, אבל לאט לאט. ככה זה בדת. אני משנה בהדרגה את המידות שלי והופכת לאדם יותר טוב. מבחינתי להיות אדם טוב זה אומר הכל. עדיף שאני אהיה טובה מאשר שאני אלבש משהו שהוא לא אני. עכשיו אנחנו בפסח – מה עושים בפסח? מנקים הכל ומחזירים מה שצריך. מה זה אומר לחזור בתשובה? לנקות את כל התכונות ולהחזיר רק את הטובות שבך".

אבל כן מחקת את התמונות שלך בביקיני מהאינסטגרם ומהפייסבוק.

"אני פשוט חושבת שיש משהו בצניעות שהוא הרבה יותר מסקרן ומוגן. כשאני מתלבשת צנוע אני מרגישה מוגנת ושלא כל העיניים עליי. אני סוף סוף יכולה לבוא לפגישה עם מישהו והעיניים שלו לא תקועות לי בחזה, זה הרבה יותר כיף לי".

אני לא רוצה לתת רעיונות, אבל אני בטוח שאנשים יכולים לבהות גם בפנים שלך.

"נכון, אבל זה משהו שבורא עולם נתן לי ואין מה לעשות כדי להסתיר אותו. גם את זה אני עושה בצניעות, כן? אני ביום יום לא מתפארת ובמקסימום שמה משהו על השפתיים. פשוט הבנתי שאין שום סיבה שכל גבר יעבור ויראה אותי בבגד ים, כי זה כמו לראות אישה בתחתונים וחזיה".

אפשר להבין מהדברים שלך שהמודל לחיקוי שלך זו בטח לא דוגמנית הלבשה תחתונה.

"המודל לחיקוי שלי זו לינור אברג'יל. באנו מאותו מקום. אמנם אני לא זכיתי במיס עולם, אבל שתינו כן נחשפנו לעולם הזה והבנו שיש דרך אחת לחיות. ביום יום כולנו עסוקים רק בגוף – מה אנחנו לובשים, מה אנחנו קונים, אבל אנחנו לא עוצרים ואומרים מה קורה עם הנשמה. אם תוציא את הנשמה מהגוף הוא לא יעבוד. צריך לדאוג לנשמה. אני מסתכלת על לינור, איך היא לקחה על עצמה כיסוי ראש, זה משהו עצום בעיני".

"ברור שכיף להיות אני"

אז נכון, מור לא זכתה בתחרות מיס עולם אי שם בדצמבר 2014, אבל היא כן הצליחה להיות זכורה בתחרות עד עצם היום הזה. בימים בהם בילתה בלונדון, שם התקיימה התחרות, היא פתחה בוקר אחד את האינטרנט וגילתה שהעולם צוחק עליה. סרטון שהתפרסם ובו נצפתה מלכת היופי הישראלית מציגה את עצמה באנגלית משונה ובמבטא בעייתי רץ ברשת, ואתם כבר יודעים איך זה, יום חג לטוקבקיסטים – יום שחור למור.

"זו בעצם הפעם הראשונה שאני מדברת על זה", היא נזכרת. "עד לא מזמן הייתה לי מנהלת יחסי ציבור שלא הסכימה לי לומר על זה משהו. הייתי בלונדון בתחרות מיס עולם ונכנסתי לחדר. חיכתה לי שם מצלמה ומעליה היה תלוי דף שהיו כתובים בו כמה משפטים עליי באנגלית בריטית ובכתב מחובר. לא ממש הלך לי כשהקראתי את זה, אבל לא ידעתי שזה יעלה לרשת. אני קמה בוקר אחד וקולטת שהרשת סוערת בגללי".

איך זה הרגיש?

"הייתה מבוכה ושמעתי אנשים צוחקים עליי, אבל אין לי בכלל מה להתבייש. זו לא שפת האם שלי. שפת האם שלי זו עברית, ואם אני מדברת עברית תקינה אז מבחינתי הכל בסדר. גם אם עשיתי טעות – אני בן אדם, אני לא רובוט. הייתי ילדה בת 18 וממש לא ביקרתי את עצמי או חשבתי על עצמי שאני סתומה".

את בטוחה שלא נעלבת?

"מעולם לא התביישתי בטעות הזאת, אבל הדבר היחיד שנעלבתי ממנו זה התקשורת. וואלה, אני הולכת ומייצגת מדינה שלמה על הכתפיים שלי ובמקום לקבל תמיכה – קיבלתי צחוקים על חשבוני. אין לכם מה לעשות בחיים? אבל בסדר, זו התקשורת. למדתי ולקחתי את זה בסוף בקלילות".

כיום ממן היא יותר אשת עסקים עם ג'יפ יוקרתי, ופחות ילדה מבולבלת, אבל אי אפשר לטעות בעבר שלה. היא אמנם לא מעוניינת לקטוף קמפיינים, אבל כן שורפת את המצלמה בין פריים לפריים בצילומים לכתבה. משקל, לעומת זאת, כבר לא אישו. "אני שלמה עם עצמי. אם תהיה צמוד אליי שבוע אתה תראה איך אתה עולה חמש קילו בקלות. אני אוכלת מלא, כל מה שאני רוצה. גם אם אני עולה קצת במשקל – זה ממש לא מה שמבאס אותי".

מור ממן (צילום: רן יחזקאל)
מתלבשת צנוע ומרגישה מוגנת | צילום: רן יחזקאל

נשמע שבסך הכל כיף להיות מור ממן.

כיף להיות כל אדם. השאלה איזה משקפיים אתה מרכיב ואיך אתה רואה את החיים. אני יכולה להסתכל על אנשים ולרצות לחיות את החיים שלהם, אבל אף אחד לא יודע מה קורה בפנים. אבל ברור שכיף להיות אני".

ומור ממן ממליצה לנשים שרוצות לדגמן ללכת ולעשות את זה?

"מה שטוב לי זה לא מה שטוב לאחרים. יש מצב שמישהי אחרת קוראת את מה שאני חושבת על העולם הזה וחושבת שאני מדברת שטויות, כי בעיני אחרים לדגמן זה כיף ואני פשוט זו שלא יודעת להנות. אבל בסדר, זאת אני. אני אוהבת לאכול, אני אוהבת לבשל, אני אוהבת ללכת לשיעורי תורה בערב, לא לדגמן".

גם אם לדגמן זה אומר שיהיה לך מלא כסף?

"גם עכשיו יש לי מלא כסף (צוחקת). מבחינתי תן לי רק להיות בעולם העסקים כל היום. קריירת דוגמנות נגמרת באיזשהו שלב. אנשים צריכים להבין שבגיל 28 דוגמניות מגיעות לנקודה בחיים שהן לא יודעות מה הן עושות אחרי שזה יגמר, זה קורה לרובן. בדרך כלל אני נוהגת לחשוב כל יום שאני קמה מה יהיה מחר. עכשיו אני במצב שאני יכולה לדאוג שגם לנכדים שלי יהיה כסף, ברוך השם".

אז מה יהיה מחר?

"שיננית בבוקר. לא אוהבת את זה, אבל חייבים לעשות".

צילום: רן יחזקאל | סטיילינג ואיפור: גילי אלגבי במוצרי בובי בראון | שיער: אור צעירי | בגדים: בגד גוף ומעיל פרווה: טומי הילפגר, שמלה שחורה: לוק לייק, טבעות: סאגא שגית רביבו, חגורה: עדיקה, ז'קט ורוד: crown לפקטורי 54, שמלה לבנה: H&M.