מיזם יום מעשים טובים הוא מפעל ייחודי של עשיית טוב והפצת חיוביות שמתקיים זו השנה ה-18. למרות שמו, מדובר ברגע שיא של התנדבות ומעשים טובים שמתרחשים לאורך כל השנה ביוזמת עמותת רוח טובה מקבוצת אריסון, המחברת בין מי שמעוניינים להתנדב לבין עמותות וארגונים הזקוקים למתנדבים.

המיזם, שמבוסס על אנשים עם לב רחב ורצון לעזור, חצה מזמן את גבולות ישראל, ומעורבות בו 115 מדינות בעולם ומיליוני בני אדם. השנה, יום מעשים טובים יתקיים ב-19.3.24 ויצוין בסימן של "מאוחדים סביב הטוב" –Unite in Doing Good"" עם אלפי פעילויות התנדבות ועשיית טוב ברחבי הארץ שמתקיימות בהשראת רוח האחדות והתרומה שבצל במלחמה.

בעמותת רוח טובה מקבוצת אריסון מציינים, כי במהלך 2023 ותחילת השנה הנוכחית חלה עלייה מרשימה במספר המתנדבים בישראל וכי רק בחודש אוקטובר האחרון נרשמה עלייה של למעלה מ-300 אחוז במספר המתנדבים לעומת אוקטובר אשתקד.

"אני מאמינה שאם נחשוב טוב, נדבר טוב ונעשה טוב העולם שלנו יהיה טוב יותר", אומרת אשת העסקים והפילנתרופית שרי אריסון שיזמה את יום מעשים טובים לפני 18 שנים. "ב-7 באוקטובר קרה לנו משהו נוראי כעם ולעולם לא נהיה אותו הדבר. מאז אנחנו כולנו כואבים, אבל אנחנו גם מאוחדים יותר, אוהבים, נותנים, מתגייסים ומתנדבים למען האחר. ביום מעשים טובים השנה - בואו נעצים ונאיר את הטוב בדגש על אחדות, על היחד. כי כולנו עם אחד".

שרי אריסון יום המעשים הטובים 2024  (צילום: אלי דסה)
אשת העסקים והפילנתרופית, יוזמת יום מעשים טובים, שרי אריסון | צילום: אלי דסה

להשפיע על הרגשה של אנשים באמצעים פשוטים

אושרית בן גל, מעצבת הום סטיילינג ויזמית DIY, היא מתנדבת קבועה למען הקהילה שרותמת את הכישרון שלה כדי ליצור שינוי. "אני מאמינה שלעיצוב יש כוח, קסם והשפעה מאוד גדולה. באמצעים פשוטים אפשר לשנות אווירה ולהשפיע על הרגשה של אנשים", היא מספרת.

בן גל שמעה דרך חברה על מקלט חירום באזור השרון המאכלס 16 ילדים בסיכון בגילי 4-14 שהוצאו מביתם כמוצא אחרון. "ביקרתי במקום והלב שלי יצא אליהם. המקלט מהווה עבורם בית לתקופה של חצי שנה עד שנה - עד למציאת פתרון קבע או חזרה לביתם. למרות שהילדים מקבלים במקום הרבה אהבה, מצב התחזוקה במקום דרש שדרוג משמעותי, במיוחד בחדר המשחקייה הגדול במקלט שהילדים כמעט ולא יוצאים ממנו מהצהריים עד הערב".

יום המעשים הטובים 2024: מקלט החירום לפני השיפוץ (צילום: אושרית בן גל )
מקלט החירום בשרון לפני השיפוץ | צילום: אושרית בן גל

בן גל חברה לשוהם רצאבי שנרתם לגייס תרומות למיזם השיפוץ וליעל אללוף שגייסה 10 מתנדבים באנרגיות טובות ליום צביעה והרכבה מרוכז. לאחר שנה של תכנון ותקצוב, הפרויקט יצא לפועל בחודש האחרון והיה חייב להסתיים תוך 3.5 שעות - לפני שהילדים שבים ממסגרת הלימודים שלהם באותו מתחם. 

הילדים התלהבו מהתוצאה הסופית

"מכיוון שחלק מהילדים מתמודדים עם בעיות מאתגרות לא יכולתי להכניס לחלל שום דבר שביר", מסבירה בן גל. "חילקתי את האזור ל-4 מתחמי פעילות בדוגמאות וצבעי פסטל שונים ומרגיעים ועיצבתי את המקום בעזרת מדבקות קיר, פופים רכים ועמידים ורצפת PVC שקל לטאטא ולנקות. כשהצוות והילדים ראו את התוצאה הסופית הם מאוד התלהבו ואהבו את מה שהם ראו".

מקלט החירום לאחר השיפוץ - יום המעשים הטובים (צילום: אושרית בן גל )
הילדים התלהבו מהתוצאה הסופית: יום המעשים הטובים 2024 | צילום: אושרית בן גל

בן גל לא מתכננת לעצור את העשייה שלה בזמן הקרוב ובימים אלה פועלת לחבור לעמותת "רוח טובה" מקבוצת אריסון ולחברות הייטק שרוצות להמשיך ביוזמות דומות למען הקהילה. "הפרויקט הוא שליחות. אני כ"כ נהנית מזה שאני לא מרגישה שאני עובדת", היא מסכמת. "בתחילת המלחמה היה לי מאוד קשה והבנתי שאני חייבת להיות עסוקה בעשייה והתחלתי לעצב חדרים לחיילים. נתינה לאחר היא גם נתינה לעצמך. לעשות את המעט עבור אנשים שצריכים חיזוק זה מבורך".

הרשמה ליום מעשים טובים

במסגרת יום מעשים טובים יקומו למעלה מ-100 עמדות של עשיית טוב במיקומים מרכזיים, דרכן ניתן יהיה להתנדב ולעשות מעשה טוב. כמו כן, תתקיים גם התערוכה "עדשה חברתית" אשר תציג צילומים מרגשים המתעדים את התנדבות הציבור במהלך השנה ובמסגרת המאמץ המשולב למען חברה אזרחית חזקה ומאוחדת יותר.

רוצים גם אתם לעשות טוב? בא לכם להרחיב את הלב? היכנסו לאתר יום מעשים טובים ובחרו את עשיית הטוב שלכם. בין האפשרויות לתרום ולהתנדב תוכלו לבחור בין אריזות מזון לנזקקים, פעילות למען מפונים, הפעלות משמחות, פעילויות למען איכות הסביבה, למען בעלי חיים, התנדבות עם אוכלוסיות מיוחדות, ילדים, נוער, קשישים ועוד.

גלו את המעשה החיובי שקרוב ללבכם, בין אם הוא קטן או גדול, והשפיעו בפעולה אחת על היקום כולו.

שמעתם על מעשה טוב שמישהו עשה לאחרונה? ספרו לנו עליו אולי תזכו בפרס: