מה הייתם אומרים אם היינו מספרים לכם שהוקם נגדכם עמוד פייסבוק עם עשרות אלפי תומכים, שמעודד אלימות ומפיץ עליכם שקרים? כנראה שהייתם לוחצים על כפתור הדיווח למרכז השליטה של פייסבוק באופן מיידי. אך מה אם אפשרות הדיווח חסומה בפניכם? ועוד יותר מכך, מה אם היא חסומה בפניכם רק כי אתם - אתם?

זה בדיוק מה שקורה עכשיו בפייסבוק. עשרות עמודים אנטישמיים ואנטי ישראליים שבחיים לא שמעתם עליהם הגדירו במאפייני העמוד שלהם חסימת גישה למי שה –IP, היא כתובת המחשב שלו, מוגדרת בישראל. כך, באין מפריע העמודים הללו מסיתים כנגד ישראל, כשלמרבית הגולשים הישראלים אין בכלל יכולת להיכנס אליהם ולדווח על כך לפייסבוק.

הכל קשור להגדרת העמוד 

רק באוקטובר האחרון הגישו ארגון זכויות האדם "שורת הדין" והעומדת בראשו, עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, תביעה כנגד פייסבוק בגין הסתה ועידוד אלימות כנגד ישראלים, במהלך גל הטרור האחרון. הארגון, שמטרתו הגברת התודעה הציבורית אודות מצוקתם וסבלם של קורבנות הטרור ומשפחותיהם, מעלה כבר שנים את המאבק בארגוני הטרור על סדר היום הציבורי. לא קשה לשער כי ברשתות החברתיות, אשר הפכו חממה משגשגת למסרי הסתה ועידוד טרור, עבודת הארגון רבה. לתביעה המתנהלת בבית משפט בניו-יורק, צורפו עשרות דוגמאות של דפי פייסבוק הקוראים להרג ישראלים ויהודים ובהם סרטוני הסתה ואף הנחיות לביצוע פיגועים עבור מחבלים פוטנציאליים.

בנוסף ל"שורת הדין", פועלים באופן אינטנסיבי גולשים עצמאיים או קבוצות מאורגנות לטובת סגירת עמודי פייסבוק כנגד ישראל. אחד השמות המוכרים במאבק באנטישמיות ברשת הוא שי אלפסי, שפועל כבר מעל לארבע שנים ברשתות החברתיות, וכעת מבקש להציף את הבעיה הקשה. זאת, לאחר שחברים ישראלים סיפרו לו כי חברתם טניה, המתגוררת ברוסיה ופעילה כנגד ההסתה ברשת, מצאה עמוד אנטי ישראלי וביקשה מהם לסייע לה בדיווח. כאשר נכנסו לקישור ששלחה להם, הם דיווחו לה שהדף ככל הנראה הוסר כיוון שההודעה שהופיעה אצלם על המסך הייתה שהדף אינו קיים. טניה הופתעה לגלות שאצלה דווקא הדף חי ובועט ובעיקר ממשיך להפיץ תכנים אנטי-ישראליים חריפים. בנקודה זו התעורר חשדם של החברים כי מדובר בשוני הטמון במיקום הגיאוגרפי, כי הם בישראל וטניה ברוסיה. כדי לאמת את השערתם הם פתחו את הדף המסית באמצעות דפדפן שמשנה את ה -IP של המחשב, ואכן - החשדות התממשו. ברגע ששינו את מיקומה של ה -IP למדינה שאינה ישראל, הם הצליחו לצפות בדף המסית ובתכנית האנטי ישראלים שהופיעו בו.

שי אלפסי (צילום: שי אלפסי)
"פייסבוק מאפשרים תמיכה בטרור" | צילום: שי אלפסי

אלפסי טוען כי נראה שהמסיתים כנגד ישראל הפכו מתוחכמים יותר, כאשר חסמו את הגישה לעמודיהם בפני ישראלים. אפשר לשער כי הטקטיקה הזו נוצרה לאור הצלחתן של קבוצות הפעולה הללו, אשר הביאו לסגירת עמודים ופרופילים מסיתים. "בחסימת גישה על בסיס מיקום גיאוגרפי, פייסבוק מאפשרים תמיכה בטרור", טוען אלפסי. "אם מונעים את כניסתנו למקומות מסוימים בגלל היותנו ישראלים, גובר החשש שפייסבוק נותנים יד יותר חופשית למי שרוצה לפגוע בנו. כך אנו, הפעילים כנגד הטרור ברשת, לא יכולים לדווח על תכנים מסיתים ואלימים. מה שמצחיק בכל העניין הוא שאני חסום על-ידי פייסבוק כבר כמעט חודש בעקבות פעילים אנטי-ישראליים שדיווחו עליי, בעוד עמודים סמויים ואנטישמיים פועלים ומפיצים שנאה באין מפריע".

מאות עמודים ממודרים

כפי שניתן לראות מטה, חסימת משתמשים מסוימים היא פעולה קלה ופשוטה לביצוע. בהגדרות העמוד הכלליות, בקטגוריית Country Restrictions אפשר לבחור את המדינות אליהן העמוד פונה, או כמו במקרה של ישראל, המדינות מהן העמוד מוסתר. בדוגמה שצירפנו בחרנו את האפשרות של הסתרת העמוד מגולשים שמדינתם היא ישראל. אין מדובר רק בהגדרת המדינה שעדכנתם בפייסבוק, אלא להגדרה של ה -IP במחשב שלכם.

שני עמודים מסיתים שמצאנו הם "Stand On Us" עם מעל 6,700 לייקים, אשר שאב את שמו מהארגון ההסברה הבינלאומי "Stand With Us" ומציג את ישראל כמדינה כובשת ודורסנית, וכן את העמוד Palestinianonymous Redux  (השגיאות במקור) עם מעל 13,400 לייקים, שגם בו מופצים תכנים אנטישמיים. כמו כן העמודים מקושרים לעמודים נוספים שמתנגדים לציונות ולישראל והם משתפים תכנים אנטי-ישראלים אחד עם השני. כיוון שהעמודים חסומים בפנינו לא ניתן לאמוד את כמותם המדויקת, אך אלפסי מעריך כי מדובר בעשרות אם לא מאות של עמודים ממודרים.

בתמונות הבאות ניתן לראות צילומי מסך מתוך העמודים המסיתים. אין ספק כי הם לא עומדים בסטנדרטים של פייסבוק לקהילה בטוחה ושוחרת שלום.

פוסטים המציגים את ישראל כמדינה שזמנה הולך ואוזל

ישראל מואשמת בשליטה בתקשורת העולמית ובמימון טרור:

ישראל מואשמת במימון דאעש

"אנחנו בתקופה חשוכה"

אז מה אנחנו יכולים לעשות כנגד העמודים שחסומים עבורנו מראש? אפיק פעולה ראשון הוא ביצוע התחזות של כתובת ה-IP שלנו, ולמעשה נטרול  שיוכנו לישראל. ניתן לעשות זאת באמצעות התקנת התוסף "Hola" או שימוש בדפדפן ת'ור (TOR) המאפשרים בחירת IP של מדינה אחרת. אפיק פעולה שני הוא בקשה מחברים מחו"ל לדווח על העמודים הללו, כיוון שעבורם הגישה אליהם פתוחה.

"אנחנו בתקופה חשוכה", אומר אלפסי. "מחרימים את המוצרים שלנו בעולם, ועכשיו לפי פייסבוק, מונעים גם את כניסתנו למקומות מסוימים, מקומות שמפיצים עלינו שקרים ומעודדים פגיעה בנו. אלו נתונים קשים מאוד וגם ככה המאבק כנגד האנטישמיות ברשת אינו פשוט. חסימת הגישה שלנו כישראלים למקומות האלה הופכת את המאבק לכמעט בלתי אפשרי".

>>  האמת ששונאי ישראל לא יודו בה