_פרויקטים
מיוחדים

רגע הכותל שלי

חילונים, מסורתיים ודתיים, גברים ונשים, אשכנזים ומזרחים - רחבת הכותל היא פסיפס של העם היהודי. ביקרנו ב"קיר המשאלות" של החברה הישראלית כדי לפגוש את האנשים שמגיעים אליו וחזרנו עם תובנות על המקום שמאחד את כולנו

שי לוי | mako | פורסם 03/09/19 11:56 
אלעד גלזר
צילום: שי לוי

אלעד גלזר

גיל: 28

מקום בארץ: כפר סבא

עם מי הגעת לכותל ולמה? 

"הגעתי עם רותם, החברה שלי. הכותל זה בין השרידים האחרונים שמקשרים בין הקדוש ברוך הוא לבין לעם היהודי. וכל העם היהודי, זה גם חילונים, דתיים ומסורתיים. מה שהופך את הכותל לקסום זה ההיסטוריה ארוכת השנים שבו. ואין ספק שהכותל זה גם מקום מאחד, כל הזרמים שבאים לירושלים, לכותל רואים פה מעין חיבור לתקשר עם אלוהים וכל אחד עם הקדוש ברוך הוא, שהוא מאמין בו להתקרב אליו".

מהו רגע הכותל שלך?

"הפעם הראשונה שהגעתי לפה הייתה כשהייתי נורא צעיר, אני זוכר שזה היה טיול שנתי והפעם הראשונה שראיתי את הכותל. אני לא יכול להגיד שאני זוכר ממש את הפעם הזו, אבל כן זוכר שמאוד התרגשתי ושעד היום זה משפיע. מאז כל פעם שאני מגיע לכותל המערבי זה מציף ומרגש אותי מחדש".

דניאלה מרק
צילום: שי לוי

דניאלה מרק

גיל: 70

מקום בארץ: הרצליה

עם מי הגעת לכותל ולמה?  

"עם המשפחה שלי. הכותל עבורי זה מקום מאוד קדוש ומאוד מרגש להגיע אליו. לדעתי הכותל זה המקום הכי ישראלי, אליו מגיעים כל היהודים וזה ממש לא משנה מי הם או מאיפה הגיעו כולל מחוץ לארץ".

מהו רגע הכותל שלך?

"הפעם הראשונה שלי בכותל הייתה שהייתי מאוד צעירה. אבל הרגע המאוד מרגש עבורי היה כשבאתי לפה עם הבן שלי כדי לעשות לו בר מצווה. העלייה של הילד לתורה במקום הזה, מקום היסטורי ומורשתי לעם היהודי הפכה את האירוע למאוד מרגש, לעוצמה של ממש".

חן צח
צילום: שי לוי

חן צח

גיל: 37

מקום בארץ: חיפה

עם מי הגעת לכותל ולמה?  

"עם אשתי, עדי, והילדים שלנו אלמוג ואיילה. אנחנו חילוניים לגמרי, ועדיין רצינו שהילדים יראו מה זה המקום הזה. הכותל זה אתר מורשת, ואם היינו בחו"ל אז היה ברור למה לבוא. לכן כשזה פה בארץ, אז צריך להיות ברור למה צריך לבוא לפה. לדעתי רואים את הכותל כמקום יהודי, ואם אתה שם את כל המחלוקות רגע בצד, אז אין לנו באמת מקומות שהם לכל העם היהודי. וזה גם פתוח תמיד וזמין לכולם, העיר העתיקה ממש מובילה אותך לכאן. לכן זה מאוד טבעי לדעתי לבוא לכותל".

מהו רגע הכותל שלך?

"אני לא זוכר בן כמה הייתי בדיוק, אולי 10, ובזיכרון שלי הגענו לפה והיה פה מפוצץ, אי אפשר היה לזוז וזה הימם אותי. ילד בן 10 מרגיש את כמות האנשים, ואם יש פה כל כך הרבה אנשים, שמתייחסים למקום ברצינות, אז אתה מבין שזה חשוב להם ומקום משמעותי. כילד זה חוויה ראשונית ונקייה מכל מה שנספג בהמשך".

שקד אבדני
צילום: שי לוי

שקד אבדני

גיל: 18

מקום בארץ: אשדוד

עם מי הגעת לכותל ולמה? 

"אני פה עם חברים כי חברה שלנו מחו"ל הגיעה לארץ, הכרנו אותה בהחלפת משלחות ורצינו להראות לה את ירושלים. היא שמעה על המקום, התעניינה ואמרנו שנביא אותה לראות גם את הכותל. זה מקום שנוגע לכולם חלק עצום מעם ישראל, השבעות לחיילים, השבעות של תנועות נוער וגם אירועים חגיגיים שעושים פה. כל אחד מגיע לפה בכל מני נקודות משמעותיות בחיים שלו".

מהו רגע הכותל שלך?

"אני הייתי בקורס בסיסי של מש"צים שזה תנועת של"ח. ואחרי קורס קיץ של 9 ימים הגענו לעשות טקס בכותל, והדבר הזה ש-400 חניכים עומדים בכותל וצועקים הקשב, זה היה משהו מטורף שממש הרעיד את הכותל. זה היה רגע שמאוד נגע בי ומאוד עוצמתי".

שאולי בולגריו
צילום: שי לוי

שאולי בולגריו

גיל: 42

מקום בארץ: אשכולות

עם מי הגעת לכותל ולמה?

"עם הילדה במסגרת יום בת/בר מצווה מטעם העבודה. אין ספק שזה המקום שלנו - משהו מיוחד מימי בית המקדש שמורש בנו כעם, כפסיפס חברתי. לדעתי זה ממש לא משנה מאיזה מגזר אתה או דת. אתה מגיע לפה, דתי או חילוני, וישר מרגיש שזה מקום שהוא מאוד מיוחד ובו כולם שווים. אני מאמין בכל לבי שבגלל זה הכותל המערבי נמצא בנפשנו בדמנו, ועבור כולם. ובגלל זה אתה רואה את מגוון האנשים שמגיע לפה".

מהו רגע הכותל שלך?

"אני זוכר פעם אחת שכילד הגעתי לפה עם ההורים. זה היה ביום כיפור והיו פה אלפי אנשים. כילד, כשאתה מגיע לפה, רואה את ההמולה הזו של אלפים ושומע את השופרות, זה משהו שמשאיר בך צמרמורת לכל החיים. לא סתם אני זוכר את זה עד היום".

יגאל ואווה נחום
צילום: שי לוי

אווה נחום

גיל: 57

מקום בארץ: רעננה

עם מי הגעת לכותל ולמה? 

"אני ובעלי יגאל הגענו ליום כיף בכותל. מרגישים פה את ההיסטוריה שלנו כעם. יצא לנו להיות פה בהשבעה של הבנים שלנו בצבא, ואלה היו רגעים מאוד מיוחדים. ברור שברגעים האלה אי אפשר שלא להרגיש את ההיסטוריה ואת הציונות".

מהו רגע הכותל שלך?

"לא נולדתי בארץ, והפעם הראשונה שהגעתי לכותל ב-1968 ושנה אחרי זה כשחגגנו את הבר מצווה שלי אחי פה בכותל, כשהגענו לפה מצרפת. רגע מאוד מרגש. כשהגענו לארץ בכל שנה כדי לבקר את סבא וסבתא היינו מגיעים לכותל וזה הפך לזיכרונות הילדות שלי".

ליאור גראיידר
צילום: שי לוי

ליאור גראיידר

גיל: 18

מקום בארץ: אשדוד

עם מי הגעת לכותל ולמה? 

"הגעתי עם החברה שלי, אני יהודי גאה ואני מעוניין לבוא לכותל בכל הזדמנות. עבורי המקום הזה מסמל את הציונות כי 2000 שנה חלמנו להגיע לפה, היינו כמהים, והנה הרגע שלנו אז למה לא להגיע לפה? זה מקום יהודי, אבל גם רוחני, אפילו שאני חילוני אני יהודי ולכן זה משהו של כולנו"

מהו רגע הכותל שלך?

"בלי ספק הפעם הראשונה שהגעתי לפה לפני כמה שנים כילד יותר צעיר. פתאום ראיתי את המקום הזה לא דרך מסך, ואתה מבין כמה המקום הזה גדול מאשר דרך מסך או באמצעות כל מני דרכים. זה היה דבר מאוד מרגש עבורי".

תגיות: כותל  
תגובות סגור
...טוען
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן