חיים הכט (צילום: עודד קרני)
חיים הכט. מוציא צדיקים, אבל מה עם מי שלא? | צילום: עודד קרני

יום הכיפורים הוא זמן של סליחות, בין אדם לחברו, בין אדם למקום – ולפעמים גם בין אדם לבין עצמו. ב"יצאת צדיק" חושפים מדי שבוע אנשי מקצוע צדיקים, אך גם כאלה שנתפסים כשהם נוהגים בחוסר יושר וחוסר מקצועיות. הסיפור הבא מוכיח שאלה וגם אלה, בסופו של דבר, בני אדם.

בעונה הקודמת של "יצאת צדיק" טכנאי מכונות כביסה אחד ולקוח אחד עברו ביחד חוויה שהם לא ימהרו לשכוח, וכך מספר לנו אותו הלקוח, אופיר לובל: "לפני כמה שנים מכונת הכביסה שלנו התקלקלה. הזמנו טכנאי שהגיע, הסתכל, ואמר שיש בעיה ושחייבים להחליף ראש. הוא דרש 800 שקלים. המכונה אמנם לא היתה ישנה, אבל הוא היה נראה אמין ומקצועי, והאמת היא שההבנה הטכנית שלי שואפת למינוס מאה, כך שלא הייתה לי ברירה, והחלפנו". 

"זה בן אדם רמאי שהיה אצלך בבית"

אופיר לא חשב שיראה שוב את אותו הטכנאי, בטח שלא כל כך מהר, אבל עוד באותו ערב ציפתה לו הפתעה. "ממש באותו הערב שודרה תכנית של "יצאת צדיק". ישבתי לצפות בה עם אשתי, וראינו טכנאי מכונות כביסה שעובד על אנשים, מראה להם כאילו שהוא שולף חלק מתוך המכונה שלהם, כשבעצם זהו חלק ישן. כשהטכנאי הסתובב למצלמה אני ואשתי קפצנו, זה היה פשוט לא יאומן – אבל זה אותו בן אדם שהיה אצלי בבית, ממש כמה שעות קודם לכן. אני עדיין זוכר את ההרגשה, זה מוזר, בסך הכל זה בן אדם רמאי שהיה אצלך בבית, ולך תדע למה עוד הוא מסוגל".

"ראיתי עליו שהוא לא ישן כל הלילה"

"החלטתי להתקשר אליו. לדעתי זה היה הטלפון הראשון שהוא קיבל, זה היה נשמע כאילו הוא התעורר משינה ועדיין לא מודע לשידור. אמרתי לו – "מחר בבוקר אתה מחזיר לי את כל הכסף", הוא שאל מה הבעיה, הצעתי לו לפתוח טלוויזיה ולהבין את הסיבה. הוא ניתק, והאמת היא שלא חשבתי שנשמע ממנו, אבל למחרת בשמונה בבוקר הוא התייצב אצלי, וראו עליו שהוא לא ישן כל הלילה. הוא החזיר לי את כל הכסף במזומן וברח".

באותו רגע, מספר אופיר, הוא הבין שלאירוע הזה יש משמעות אדירה דווקא עבור אלה שנתפסו בקלקלתם, ויכולים לראות את עצמם מבחוץ לרגע: "בעצם מגלים את הבלוף שלך לכל העולם, ויש לזה כוח אדיר. אני חושב שבאיזה שהוא מקום האנשים האלה חוטפים כאפה, והעולם שלהם באמת משתנה".

מחפשים אנשי מקצוע? כל הצדיקים במקום אחד