אין תמונה
מדשאות רחבות ידיים, מתקני פיקניק ומתקני שעשועים לילדים. פארק אשכול
לאן נוסעים: גן לאומי פארק אשכול

נחל הבשור הוא מהארוכים שבנחלי הנגב, גבולה של הארץ הנושבת. הנחל מתחיל את דרכו ליד שדה בוקר, עובר בצפון הנגב ונשפך לים ליד עזה. בגדה המזרחית של הנחל, במקום שבו נובע עין הבשור, הקימה רשות הטבע והגנים את פארק אשכול ובו מדשאות רחבות ידיים, מתקני פיקניק ומתקני שעשועים לילדים.

בחלק הצפוני של הגן הלאומי מתנשאת בראש גבעה קטנה - ח'ירבת שלאלה. מראשה יש תצפית נאה על הסביבה. במלחמת העולם הראשונה גילו חיילים אוסטרלים, שלחמו במקום כנגד הצבא התורכי את שרידיה של כנסייה ביזנטית, ובה רצפת פסיפס יפהפייה. הפסיפס מוצג עתה לראווה בעיר קנברה, בירת אוסטרליה.
למרגלות הגבעה, בערוץ נחל הבשור, נובעים מעיינות עין הבשור, שנאספים לבריכה נאה. המים שומרים על טמפרטורה קבועה של 20 מעלות במשך כל השנה. מבני הבטון הסמוכים למעיין שימשו את המשאבות שהקימו יחידות הצבא הבריטי לצורך השקיית סוסי חיל הפרשים ולמילוי מכלי הקטרים של הרכבות הצבאיות. בפארק שוחזר חלק מגשר הרכבת הבריטי ומוצב בו שחזור של קרון ממלחמת העולם הראשונה.

בפארק אשכול פועל חניון לילה ובו משטחים לאוהלים קטנים, שירותים ומקלחות ומבנים למגורי צוות. טל' 08-9985110.
איך מגיעים: כביש אופקים – צומת מעון (מס' 241), בין סימני ק"מ 4-5.

אירוע הקיץ בפארק אשכול (יח``צ: לבנת גינצבורג)
פסטיבל כדורים פורחים בפארק אשכול | יח``צ: לבנת גינצבורגמה עושים בחג? הפסטיבל הבינלאומי לכדורים פורחים בבשור
צפייה מרתקת בכלי הטייס הציוריים שיצאו במסגרת אירוע נודד ממעין חרוד שלמרגלות הגלבוע, בחניון הבשור (אשכול). בערב מופע מוזיקה, ולמחרת מתעוררים למטס של 16 כדורים פורחים מהארץ ומחו"ל, שירחפו מעל הפארק עד היעלמותם בקצה האופק.
איפה: גן לאומי פארק אשכול בחניון הלילה.   
מתי: יום ה' 4.10 החל מהשעה 17:00 עד יום ו' 5.10  
בהרשמה ותשלום ב"כוכבית בטבע" 3639*
עוד בגן הלאומי:
·  טרמפולינת ענק, מתקני שעשועים, מתקני פקניק, מתנפחים וסירות פדאלים במעיינות (בתשלום) מעיינות ציוריים ובריכות שכשוך.
·  מסלולי אופניים משולטים כרי דשא ופינות חמד.
·  ניווט אישי/משפחתי  בפארק (ערכת ניווט בקופה).
·  טיבוע ציפורים- אור ליום ד'  3.10 חינם ללנים בחניון הבשור.

ממשית (יח``צ: נעמה טוכפלד)
רחובות שלמים נותרו על כנם. ממשית | יח``צ: נעמה טוכפלד
לאן נוסעים: גן לאומי ממשית

השחזור המרשים שהתבצע בממשית מקל על המטייל להתרשם מפאר הארכיטקטורה המדברית הנבטית, המוצגת כאן במלוא הדרה, כפי שאינה מוצגת בשום מקום אחר. רחובות שלמים נותרו על כנם, ובהם קבוצות של מבנים נבטיים בעלי אולמות, חצרות ומרפסות. האבנים מסותתות היטב והקשתות התומכות את התקרה בנויות להפליא.
שני מבני הכנסיות שהתגלו בממשית מרשימים מאוד: בכנסייה המערבית ("כנסיית נילוס") נחשף ריצוף פסיפס הכולל דגמים גיאומטריים מסוגננים, דמויות של עופות, סל פירות וחמש כתובות הקדשה בשפה היוונית (הפסיפס אינו מוצג לקהל). בכנסייה המזרחית התגלתה בימת ההטפה, שניצבה על עמודי שיש קטנים, ששרידיהם נותרו באתר.

ממשית היא העיר הנבטית ממפסיס. חשיבותה נבעה ממיקומה על ציר הדרך שירדה לערבה מהרי אדום, עלתה במעלה עקרבים והמשיכה לחברון ולירושלים, או לבאר שבע. לאחר הכיבוש הרומי נשמט ענף הסחר בממשית. תושבי ממשית לא אמרו נואש ופנו לענף כלכלי אחר: גידול סוסים. תושבי ממשית טיפחו את הסוס הערבי המפורסם, דבר שהביא לעיר כסף רב. בתקופה הביזנטית זכתה העיר לתמיכה השלטונות, בהיותה עיר ספר. כשנפסקה תמיכה זו, בימיו של יוסטינינוס, חדלה העיר מלהתקיים.

רשות הטבע והגנים מפעילה בממשית חניון לילה בשם "החאן הנבטי". בחניון תמצאו "טוקולים" – ביתנים שבהם יכולים ללון עד שמונה איש, אוהל גדול ללינה ומשטחים לאוהלים קטנים. החניון מצויד במטבח לשירות עצמי ושולחנות. טל' להזמנות: 08-6280404 שלוחה 3.
איך מגיעים: כביש דימונה – סדום (מס' 25), כשמונה ק"מ ממזרח לדימונה.  

שוק ממשית (יח``צ: נעמה טוכפלד)
שוק ססגוני בן 2,000 שנה | יח``צ: נעמה טוכפלדמה עושים בחג? השוק הנבטי – חוויה בת 2000 בסמטאות העיר הקדומה
אירוע ססגוני ברחוב השוק המקורי המתעורר לחיים - סוחרים אותנטיים הפורשים שלל שטיחים, רקמות, נחושת, סלים, שמלות, תבלינים, מור ולבונה, שמנים ומרקחות מתנובת הנגב ומפגש עם בעלי מלאכה בניחוח קדום ואווירה ציורית.
איפה: גן לאומי ממשית
מתי: בימים ב'- שבת  1-6.10 החל מ-10:00
עוד באתר:
·  מיוחד - שוק לילי - השוק נמשך עד השעה 22:00 לאור עששיות ולהטוטי אש מלהיבים, ולצלילי אנסמבל ממשית. ביום ד' 3.10 ה"שוק הנבטי" יימשך עד  22:00
·  הדרכות בסמטאות העיר, מתחם מוזיקה וריקוד, מספר ספורים, מתחם אדמה ועוד.
·  הדרכות בסמטאות העיר החל מהשעה 11:00, רקדנית ונגנים במהלך היום.
·  טיפולים הוליסטיים למבוגרים, סדנאות לילדים. חניון לילה חדש ומוסדר -החאן הנבטי 08-6280404
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, למעט סדנאות.

>> מה עושים בחגים? כל ההמלצות