אז החלטתם לאמץ כלב, דבר ראשון - כל הכבוד! עשיתם החלטה מצוינת שיכולה להתגלות כאחת הטובות בחייכם. דבר שני - ההחלטה להוסיף למשפחה חבר על ארבע, היא משהו שצריך לקחת בכובד ראש, אחרי שקילת כל ההשלכות וקיום דיון עם שאר בני המשפחה. ד״ר ג׳ניפר בן עוז, וטרינרית מוסמכת ומנהלת הקשרים המדעיים של ״ROYAL CANIN״ בישראל, פוגשת מדי יום משפחות רבות עם כלבים, לצערה היא מכירה גם מקרים בהם משפחות שאימצו כלב מבלי שהיו מוכנות לכך, נטשו את הכלב מאוחר יותר, מצב שמתיר את כולם, בני המשפחה המאמצת והכלב שבורי לב.

לפני שיוצאים לדרך

לפני שאתם מאמצים כלב, חשוב לשאול את עצמכם שלוש שאלות פשוטות אך חשובות:

1. האם יש לכם מספיק זמן לטפל בו (תכף נגיע למה כרוך בכך)?
2. במידה ויש לכם זמן עכשיו, האם אתם חושבים שיש לכם את האופציה להתחייבות ארוכת טווח?
3. במידה ועניתם על שתי השאלות בחיוב, האם אתם יכולים לעמוד בהוצאות הכלכליות הכרוכות?

אנשים רבים בוחרים לאמץ גורים ולא כלבים בוגרים, יש לכך סיבות רבות ומגוונות הנעות בין מראה הגורים המתוק שלא ניתן לעמוד בפניו, הרצון ליטול חלק בחינוכו של גור או חשש מקשיי הסתגלות של כלב בוגר. בכל מקרה, במידה והחלטתם לאמץ גור, לא משנה אם ממגדל כלבים או מאחת העמותות, יש חשיבות רבה לאופן בו יתחיל הקשר ביניכם. השתדלו לאמץ אותו בסוף השבוע בו יהיה לכם זמן לבלות איתו כמה שיותר או אפילו בזמן חופשה מהלימודים או מקום העבודה, כך תוכל ליצור אצלו תחושה של ביטחון ולדאוג שיהיה בטוח בביתו החדש.

חשוב לזכור שעבור הגור המעבר לבית מלווה בניתוק מאימו ואחיו לשגר ושינוי בסביבת המחייה, ניתוק מכל מה שהיה מוכר לו והיווה את עולמו עד כה. הבית שלכם שנראה לכם כמו המקום הכי בטוח בעולם, זר לו ויכול להיראות עבורו מאיים מאוד. תנו לו לחקור את הבית בקצב שלו, תקפידו להיות עיקביים בתגובתכם לגבי מקומות בהם מותר לו להיות וכאלה שאסור. כלבים רגילים לחיות בסביבה היררכית וזקוקים לדמות מובילה ששמה להם גבולות ברורים.

 

חיות מחמד (צילום: ROYAL CANIN)
צילום: ROYAL CANIN

הכי בבית בעולם

כדאי להכין לגור שתי קערות, האחת למים והשנייה לאוכל. מומלץ לבחור בקערות מפלדת אל-חלד שתוכלו למצוא בכל חנות, הן יותר עמידות והיגייניות ויוכלו לשרת אתכם זמן רב. בתחילה סביר להניח שהגור ישהה רוב הזמן אתכם בבית, בכל זאת כדאי להרגיל אותו ולתת לו להסתובב עם קולר/רתמה ורצועה כשאתם בבית (כאשר הוא לבדו אין להשאיר עליו את הקולר! כדי לא לסכן אותו). גורים הם כמו ילדים, בגיל צעיר קל להם יותר להתרגל לכללים ולפעול לפיהם בהמשך. חשוב שהרצועה ו/או הרתמה יתאימו לגור בצורה נוחה, כך שלא יוכל לצאת מהם בטעות, יש להשאיר מרווח של 2 אצבעות בין הקולר לצוואר.

חלק מהאנשים אוהבים שהכלבים ישנים איתם במיטה, זאת בחירה שלא מתאימה לכולם. תחליטו עוברכם ואז בהתאם עבור הגור שלכם. חשוב שישן במקום מוגדר שמיועד במיוחד עבורו - הכינו לו מיטה, סל או כל מצע רך אחר שיהיה לו נוח ונעים לישון עליו. חשוב לשים לב: אם הגור שלכם צפוי לגדול לכלב גדול, התאימו את אזור השינה שלו לכך מבעוד מועד, ועד אז השתמשו במגבת מגולגלת לארוכה כדי לתת לו תחושה נעימה של התכרבלות.

רוצים לדעת עוד על חיים בריאים מהרגע הראשון?>>

חשוב מאוד להתאים את הבית להגעתו של הגור. קחו בחשבון שהוא ירצה לבחון את הסביבה, לבחון גבולות ולהכיר כל פינה. דאגו להסתיר כבלים חשמליים, שלא ילעס אותם, לקבע חפצים כבדים שעלולים ליפול עליו והסתירו היטב חומרי ניקוי, ותרופות כי אכילתם תסכן אותו. במידה והגור נמצא לבדו בגינה, הקפידו על אותם הכללים וגם וודאו שאין חורים שהוא עלול לחמוק מהם החוצה. עברו מבעוד מועד על הצמחים הגדלים בגינה וודאו שאינם רעילים לכלבים (כמו לדוגמא דקל ננסי או צמח נוי שכיח, שגורם לכשל כבד באכילת חלקיו).

מה עושים עם הילדים?

ילדים, במיוחד צעירים, מרוגשים מאוד מגורים (ולהיפך), אך כדי לוודא שהשידוך יהיה באמת מושלם, צריך לזכור מספר כללי ברזל: כלבים נבהלים מתנועות פתאומיות ועלולים לפרש אותן כאיום עליהם. הסבירו לילדים שימנעו מלבצע תנועות כאלו בקרבת הגור ובמידה ומדובר בילדים קטנים יותר, אחזו בידם ותנו להם להרגיש את התחושה הנכונה של המגע והעוצמה הנעימה לכלב בזמן ליטוף. אין להשאיר ילדים לבד עם גורים ללא השגחה. בנוסף, הסבירו לילדים שלגורים יש שמיעה מצוינת כך שאין צורך לצעוק כדי למשוך את תשומת ליבם.

כדאי לרתום את הילדים לגידול הגור, שתפו אותם במטלות הקשורות בטיפול כמו הברשת השיער, צחצוח שיניים, האכלה ויציאה לטיולים. כך הקשר בין הילדים והגור יתחזק וגם תחושת האחריות של הילדים כלפי הכלב בעתיד הקרוב. ילדים מוצאים בכלב שלהם חבר טוב, לפי מחקרים, יותר מאחיהם הביולוגים, זאת מאחר והוא לא מתווכח איתם - הם נוטים לחשוב שהוא מבין אותם טוב יותר.

היגיינה

היגיינת הכלב היא לא מותרות או פינוק, אלא תהליך חשוב בהתפתחות הכלב. צחצוח שיניים למשל הוא דבר שחשוב להקפיד עליו מגיל צעיר. לפני צמיחת השיניים הקבועות, כדי לסגל לכלב הרגלים בריאים של צחצוח. לכלבים בדיוק כמו לבני אדם יש נטייה לצבור פלאק (רובד חיידקי) על השיניים, מה שעלול להוביל לריח רע מהפה, הצטברות אבן שן ואפילו לאובדן שיניים בגיל מבוגר. לשמחתנו יש משחות שיניים מצוינות לכלבים, בטעמים כמו עוף, בקר וכבד והכלבים שלכם ישמחו להתענג עליהן. בשלב הראשון תמרחו את משחת השיניים על האצבע ותנו לכלב ללקק אותה כדי להתרגל לטעם ולחוויה, לאחר מכן הכניסו את האצבע בזהירות לתוך פיו ועברו על השיניים הקדמיות, הניבים והשיניים הפנימיות. קחו את הזמן ועיצרו אם החוויה הופכת לא נעימה עבורו. עבור הגור זהו פינוק שהוא מקבל כל יום וצריך ללקק מהשיניים - הוא אמור לרוץ אליכם כשאתם קוראים לו לצחצח שיניים. אם תשקיעו כשהוא גור, אתם והוא תרוויחו לכל החיים.

מקלחות הן דבר שיכול להיות טראומתי לכם ולגור שלכם, חלק מהכלבים מפחדים ממים והחוויה של רצפת האמבטיה החלקלקה עלולה להיות מאיימת עבורם. במידה והכלב שלכם נקי, אין סיבה לרחוץ אותו. אם התלכלך רצוי לא לקלח אותו יותר מפעם בחודש (במים קרירים ולא חמים מדי), ואין צורך להשתמש בסבון. במידה ובחרתם לקלח עם סבון חשוב להשתמש בסבון מאושר לשימוש עבור כלבים ומומלץ אף לבקש המלצה מהווטרינר המטפל. יש לדאוג למשטח מונע החלקה ולהעזר באדם נוסף כדי להפוך את החוויה לחיובית.

גם אם הגור נהנה מהמקלחת ואתם נהנים לקלח אותו, אל תעשו זאת לעיתים תכופות מדי. רחיצה מוגברת עלולה לגרום לו לאבד את השמנים הטבעיים המופרשים מן העור והפרווה וכתוצאה מכך להעלות סיכוי לבעיות עור שונות. חשוב לשמור על שגרת הברשה וסירוק של הגור - בהתאם לאורך וסוג הפרווה - הוא ייהנה מכך ואתם תרוויחו זמן חיבור אינטימי אליו וגם הפחתה בכמות השיער הנושר עליכם. הקפידו להשתמש במברשות המותאמות לכלבים! תוכלו לקבל המלצה על המברשת המתאימה ביותר מהווטרינר שלכם.

מה אוכלים

וכאן הגענו לחלק החשוב ביותר - תזונה. דאגו לגור שלכם לתזונה בריאה ומאוזנת המתאימה לו במיוחד. חשוב מאוד לבצע מעקבים תכופים אצל הווטרינר בחודשי החיים הראשונים של הגור. מערכת החיסון שלו חלשה ומצריכה חיסונים תכופים בגיל הזה ובמידה ויתגלו בעיות בריאות, תוכלו לטפל בהן כבר בהתחלה ולמנוע סיבוכים עתידיים. לבעלי כלבים רבים יש נטייה טבעית לרצות ״לפנק״ את הכלבים שלהם, במיוחד בהיותם גורים, מתוך רצון להרעיף עליהם שפע. חשוב לזכור שמזון מאוזן ומלא שהותאם לגודלו העתידי, מידת הפעילות שלו והסטטוס המיני של הגור (בהמשך) ממלא את כל צרכיו התזונתיים ותוספות של מעל 5 אחוז מהדרישות האנרגטיות (קלוריות) שלו כבר פוגעות בערך המוסף של המזון ומדדלות את הנוטרייאנטים שהוא מקבל ממנו. לכן רצוי להיצמד למזון איכותי וטעים, ללא תוספות וניתן להשתמש במזון גם כפידבק חיובי בזמן האילוף.

תקופת הגדילה של הכלב קצרה משמעותית מזו של בני האדם, וקצב הגדילה שלו מהיר יותר, במיוחד במהלך חודשי החיים הראשונים של חייו בהם מתפתח השלד שלו (גדילה אקספוננציאלית). תהליך הגדילה משתנה מאוד מגור לגור ותלוי בגודל הסופי אליו הוא צפוי להגיע. נהוג לחלק את הכלבים ל-5 קבוצות גודל שונות: ננסי (כלבי ״צעצוע״) שמשקלם כבוגרים הוא עד 4 ק״ג, קטן שמשקלם נע בין 5-10 ק״ג, בינוני שמשקלם בין 11-24 ק״ג, גדול שמשקלם בין 25-44 ק״ג וכלבי ענק שמשקלם 45 ק״ג ומעלה.

לצורך העניין, כלבי צ'יוואווה, השייכים לקבוצה הננסית, יגיעו למשקל הבגרות שלהם בגיל 8 חודשים (וישקלו פי עשרים ממה ששקלו בזמן ההמלטה). בזמן שכלב מגזע סן ברנרד (אתם בטח מכירים אותו מהסרט ״בטהובן״), ממשיך לגדול עד גיל שנתיים (אז הוא שוקל כמעט פי 100 מזמן ההמלטה).

 

חיות מחמד (צילום: ROYAL CANIN)
צילום: ROYAL CANIN

איך בוחרים

כבר יותר מיובל שחברת "Royal Canin"' מספקת פתרונות של תזונה בריאה לכלבים וחתולים תוך כדי הקפדה על מזון שיעניק שיפור באיכות החיים שלהם והרחבת המחקר הרפואי בשיתוף פעולה עם מומחים לתזונה של בעלי חיים. הגישה הייחודית של המותג, מציבה את הדרישות הייחודיות של כלבים וחתולים בראש סדר העדיפויות בעת תהליכי מחקר ופיתוח חדשני.

בהתאם לגיל הכלב, סגנון החיים שלו, גודלו או גזעו ורמת הפעילות הגופנית שלו, פיתחו ב-ROYAL CANIN מגוון רחב של מוצרים המבוססים על מדע, במטרה לפתח דיאטות לצרכיו הייחודיים של כל כלב וחתול. מוצרי החברה מבוססים על פורמולות שיוצרו בקפידה על ידי מומחים ומשווקות כיום במגוון רחב של חנויות המתמחות במזון לחיות מחמד ובבתי חולים וטרינריים ברחבי העולם.

לגזע הכלב והגודל הצפוי שלו יש חשיבות רבה בבחירת המזון שתתנו לו כגור. עבור גור מגזע גדול, חלה התפתחות גדולה מאוד של מבנה השלד בחודשי החיים הראשונים, לשם כך הם זקוקים למזון בעל כמות גדולה יותר של סידן וזרחן. בנוסף יש חשיבות לעליה מתונה במשקל ולא מהירה מידי שעלולה להוביל לסיבוכים מבניים בשלב, כדוגמת דיספלסיה של מפרקי האגן (מוכר כהיפ דיספלסיה). לעומת זאת עבור כלבים קטנים, יש חשש מהשמנת יתר מגיל מוקדם, בשל אופי חיים רגוע יותר ולכן חשוב להקפיד לא להעמיס עליהם חטיפים ופינוקים ולהקפיד להאכיל את הכמות המומלצת לגודלם. קל יותר למנוע השמנת יתר מאשר לטפל בה כשהיא קיימת.

ככלל, הגור שלכם זקוק ליותר אוכל בתקופת הגדילה אך הוא גם זקוק ליותר תשומת לב, פידבקים חיוביים להתנהגות נאותה, הדרכה, והוצאת אנרגיה. הקפידו לתת לו לפרוק אנרגיה, שחקו איתו עם צעצועים, קחו אותו לטיולים (בשעות מתאימות, ללא עומס חום) ודאגו שיגדל להיות הכלב שתמיד רציתם.