אז איך ניצלתם את הזמן היום? עבדתם, למדתם, טיפלתם בענייני הבית, דיברתם עם חברים, אפילו התאמנתם קצת והצלחתם לפתח את התחביב שלכם? מעולה, אבל רגע, האם עצרתם לחשוב מה אתם יכולים לעשות משהו בשביל מישהו אחר? זה הזמן שלכם לשמור על מי שתמיד שמרו עליכם, האוכלוסייה המבוגרת. כן, הסבתא והסבא של כולנו שאנחנו כל כך מתגעגעים אליהם, זקוקים לנו היום יותר מתמיד.

עכשיו אנחנו צריכים להעריך את הקשר שלנו, הדור הצעיר, עם האוכלוסייה המבוגרת ולפעול כדי להקל עליהם את התקופה המורכבת הזאת. אז קדימה, בואו לקחת יוזמה, להתנדב ולעזור.
ריכזנו עבורכם שמונה מיזמים, עמותות ופרויקטים שיעזרו לכם לתת עזרה גדולה בהשקעה קטנה מאוד:

מיזם "שעה שמחה"
אתם לא צריכים יותר משעה אחת בשבוע בשביל לעשות טוב לאוכלוסייה המבוגרת. המיזם המתוק הזה מקשר בין צעירים ומבוגרים לטובת שיחה של שעה פעם בשבוע על בסיס תחביבים משותפים! אם אתם אוהבים סריגה, בישול, תיאטרון, שחמט או ספורט? האנשים מאחורי המיזם יידעו לקשר ביניכם ובין אדם מבוגר שחולק אתכם את אותו התחביב. ומי יודע, כאשר המצב ישתפר תוכלו גם להיפגש פנים אל פנים. אז איך מתנדבים? ההרשמה להתנדבות מתחילה בלינק הבא.

לדבר מהמחשב עם סבתא
צילום: fizkes, shutterstock

מיזם "חבר טלפוני"
ולפעמים פשוט מספיק להיות אוזן קשבת. כל כך הרבה קשישים סובלים בימים אלה מבדידות, יותר מאי פעם, במיזם ״אוזן קשבת״ שהוקם בעקבות משבר הקורונה, משלב בין סטודנטים מתנדבים, סגל בית הספר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה ובין אנשים מבוגרים שזקוקים לאדם שבסך הכל יקשיב להם.

התנדבות כאן היא דרך נפלאה ופשוטה לנצל את הזמן שלכם ולעשות טוב לאדם אחר.
אז איך מתנדבים? דרך טופס ההרשמה הפשוט הבא.  

פרויקט DOOR2DOOR

לצד משבר רפואי בין לאומי ומיתון כלכלי, התפשטות הקורונה מביאה איתה גם הרבה יוזמות מבורכות, אחת מהן היא פרויקט Door2Door. הפרויקט ההתנדבותי לגמרי מקשר בין מתנדבים לבין אנשים בקבוצות סיכון שלא יכולים לצאת מהבית. האנשים אשר מוגבלים בתנועותיהם זקוקים לסיוע במגוון תחומים: תרופות, מזון ומוצרים חיוניים נוספים. התנדבות במיזם, כמובן שנעשית בכפוף להוראות משרד הבריאות, תוציא אתכם החוצה כדי לאסוף עבורכם את הקניות החיוניות ולהביא אותם עד לפתח ביתם (מבלי ליצור קרבה פיזית).

אז איך מתנדבים? טופס ההרשמה נמצא בלינק הבא.
אגב, אם יש לכם קרוב משפחה שזקוק לעזרה אפשר להירשם
כאן.  

משלוחי תרופות
צילום: Sherry Yates Young, shutterstock

פרויקט "אמץ סבא"

כולנו אוהבים את סבא וסבתא שלנו או מתגעגעים לאלה שהיו לנו. בפרויקט ״אמץ סבא״ שפועל כבר מעל ל-10 שנים בעיקר בפריפריה, תוכלו להתנדב עם אוכלוסייה מבוגרת למפגשים שבועיים על בסיס תחומי עניין משותפים. כיום, בהתאם להנחיות משרד הבריאות, מקשרים בפרויקט בין הסטודנטים לבין המבוגרים לשיחות טלפון שבועיות. כי כידוע, אין מגבלות על הדרך בה ניתן להביע עניין ודאגה. אז איך מתנדבים? אפשר להירשם כאן או פשוט לפנות במייל: ametzsaba.il@gmail.com

ארגון "לתת"

כנראה ארגון הסיוע המוכר ביותר בישראל הפועל לאורך כל השנה למען צמצום העוני ויצירת חברה טובה וצודקת. אם תבחרו להתנדב כאן תוכלו לעזור בצורה משמעותית בימי הקורונה, בארגון פועלים לאיסוף תרומות שיעזור להם להכין ולשלוח 15 אלף חבילות מזון לקשישים נזקקים בכל רחבי הארץ. העזרה שלכם היום, יכולה למנוע מעוד אלפי קשישים להתדרדר למעגל העוני.

אז איך מתנדבים? פשוט נכנסים לאתר "לתת" בוא תוכלו לבחור איזור בארץ ותחום בו תרצו לעזור.

עמותת "אלסלאם"

עמותה הפועלת למען זקנים ופנסיונרים בעיר אום אל פחם (העיר הערבית הגדולה בישראל) ובכפרים שבסביבתה ובסיוע של משרד העבודה והרווחה, לשכת הרווחה ואשל (אגורה לתכנון ופיתוח שירותים למען הזקן). בנוסף לכלל הבעיות מהם סובלת אוכלוסיית הקשישים בימים אלה, האוכלוסייה במגזר הערבי נאלצת להתמודד במקרים רבים עם תשתיות עירוניות לקויות, מחסור במוצרי צריכה ואי הנגשה של מידע בתקשורת בשפה הערבית. התנדבו בעמותה ותוכלו לסייע לקשישים בתחומי דיור, תעסוקה, חברה ותרבות ולקיים פעולות שונות המקדמות את רווחתם.

אז איך מתנדבים? ניתן ליצור קשר עם העמותה בטלפון 046313183 או במייל elsalam@amantech.net.