הורים, השנה יותר מתמיד המתבגרים שלכם חייבים אתכם לצידם. חצי השנה מלאת התהפוכות שעברה עליהם, הן פיזית והן רגשית, מנעה מהם רצף לימודים תקין ובמיוחד כזה שיסייע להם להתכונן למבחני הבגרות הקרובים בצורה מיטבית. עקב המצב המורכב הזה ובשאיפה להעניק להם סביבת לימודים תומכת, יזם בנק לאומי בשיתוף קרן רש"י ובהפעלת בית יציב, יחד עם אתר GOOL בגרויות, פרויקט מיוחד שנועד לסייע לבני הנוער בישראל לעבור את מבחני הבגרות: מורים פרטיים, מרכזי למידה ברחבי הארץ ומרתונים של הכנה לבגרות כל אלו ניתנים בחינם.

אורנה כהנא (צילום: מתוך אלבום פרטי)
צילום: מתוך אלבום פרטי

גם לכם כהורים יש תפקיד מכריע בהכנה המיטבית של ילדיכם למבחנים. כדי לעזור לכם לעזור להם ולחסוך מהם כל לחץ מיותר, שוחחנו עם אורנה כהנא, היועצת החינוכית של אתר GOOL ויוחאי טוויג מנכ"ל האתר, וביקשנו מהם מספר עצות מנצחות עבורכם.

לאומי בגרויות - יוחאי טוויג מנכל GOOL (צילום: באידיבות בנק לאומי)
צילום: באידיבות בנק לאומי
 1. עכשיו זמן לימודים, לא ויכוחים
  תקשורת פתוחה במשפחה היא חשובה במעלה, ועל אחת כמה בתקופת הבחינות הלחוצה והמלחיצה. לכן, צרו אווירה נעימה בבית שתאפשר לילדכם ללמוד באופן יעיל ומיטבי. רבתם עם הבת שלכם? יש לכם "חשבון פתוח" עם הבן? התחשבו בנסיבות וחכו עד אחרי הבחינות כדי לפתור כל ויכוח. אפילו אם אתם צודקים ב-100%. כרגע התרכזו בלמידה שלהם.
 2. חיזוקים וציפיות הגיוניות
  ככל שילדכם משקיעים בלימוד, חזקו אותם בהתאם. הבהירו להם כי הדרך לא פחות חשובה מהציון, כך הם יהיו רגועים יותר ולא יהיו תחת לחץ תמידי. לאחר הבחינה ובמידה והציון לא יספק אותם, פרשו את האפשרויות העומדות בפניהם, כמו מועד ב' או ערעור. חשוב שיבינו כי אי הצלחה בבחינה היא משוכה שניתן לדלג מעליה ולהמשיך הלאה.
 3. כולם בשביל אחד
  אפילו אם ילדכם אינם חווים קשיי למידה מכל סוג שהוא, צרו עבורם סביבת לימוד שקטה ככל הניתן. בצעו תיאום ציפיות בין כל בני הבית בקשר לשעות הלימוד המתוכננות, שוחחו עם שאר האחים והאחיות ובקשו מהם להתגייס למאמץ המשפחתי. כך הם יוכלו להרוויח שיעור נוסף על תמיכה והתחשבות הדדית.
 4. חיזוק חיובי ללא קשר לציון
  כולנו אוהבים להיות מתוגמלים על דברים שהשגנו, במיוחד אם הדרך להשגתם הייתה מאתגרת. הציעו לילדכם "גמול" על תקופת לימודים מוצלחת, ללא קשר לתוצאת הבחינה. גמול כמו זמן איכות אתכם או בילוי מסוים עם חברים, יעניק לו תחושת סיפוק. אם הגמול אינו כולל את נוכחותכם, אל תיעלבו ובדקו אם הם יעדיפו לבלות עם חברים.
 5. לחץ – תנו לו לצאת!
  אין ספק, רק למשמע המילה בחינה רמות הסטרס בגוף מתחילות לעלות. חשוב שתשימו לב לרמת הרגישות או תחושת הלחץ של ילדכם והציגו להם את הדברים בפרופורציה הנכונה. זה יסייע להם להתמודד עם הסטרס מבחינה נפשית. ציינו בפניהם כי זה רק מבחן והצלחה או אי הצלחה בו אינן הקריטריונים היחידים להשגת מטרותיהם. הדגישו בפניהם כי יש מועדים נוספים בהם ניתן להיבחן.
 6. זה מתחיל ונגמר בכם
  ההתנהגות שלכם משפיעה על ילדכם יותר ממה שאתם חושבים. לעתים אפילו באופן לא מודע. התנהגות לחוצה שלכם עלולה ליצור תחושה שהילדים שלכם מאכזבים אתכם. שדרו מסרים מרגיעים ואמרו להם כי אתם סומכים עליהם, שאתם מודעים למאמץ שהם השקיעו בלימוד וכל תוצאה שתתקבל היא מבורכת.
 7. לא לומדים בערב לפני הבחינה
  לבחינות בגרות לומדים זמן רב. בערב שלפני הבחינה, הסבירו לילדתכם כי פתרון של עוד בעיה אחת אחרונה ודי לא יעזור. דווקא הכנה נפשית תעזור להם לשחרר הרבה לחץ. הציעו להם בילוי משותף ורגוע כמו צפייה בסרט, לצאת לשתות או לבצע פעילות ספורטיבית. גם כאן, אם הבילוי הזה לא כולל אתכם, קבלו זאת בהבנה.
 8. שינה טובה מובילה לבחינה טובה
  שינה היא דבר קריטי לחיים בריאים ובפרט לפני פעילות מלחיצה כמו בחינה. הסבירו לילדכם את חשיבותה של שינה מספקת לפני מבחן, וודאו כי שעת השינה שלהם אינה מאוחרת. שמרו על אווירה נינוחה ורגועה בערב שלפני הבחינה ובמיוחד בשעות השינה.
 9. אוכל, קדימה אוכל!
  דווקא בתקופת הבחינות עניין התזונה מקבל משנה תוקף. הקפידו להכין לילדכם ארוחות ומאכלים בריאים הכוללים את כל אבות המזון, ויטמינים ומינרלים, ללא תועפות של מלח וסוכר, והכינו להם צלחת של ירקות או פירות לנשנוש בזמן הלימוד. בבוקר הבחינה חשוב שיצאו מהבית עם בטן מלאה במזון בריא ומזין. אל תכניסו להם לתיק חטיפים לזמן הבחינה. במקום זה, ציידו אותם בפירות יבשים ו/או חטיפי אנרגיה. אלו יעזרו להם לשמור על רמת סוכר תקינה ומאוזנת לאורך זמן.
 10. לבוש מתאים – המפתח לנוחות מרבית
  כולנו מגיבים באופן שונה למצבי לחץ. חלקנו למשל מזיעים יותר מאחרים. בכיתה, תמיד יהיו מי שיבקשו להגביר את המזגן ומנגד כאלה שיבקשו להנמיכו או לסגור אותו. הציעו לילדכם בגדים נוחים וקיציים. יחד עם זאת, תנו להם ז'קט ארוך ונעים במידה שהמזגן בכיתה יקרר אותם יתר על המידה. כך תמנעו מהם להיכנס לוויכוחים מיותרים על גובה הטמפרטורה בזמן הבחינה.

הרישום לפרויקט בגרויות לאומי נמצא בעיצומו. להצטרפות למרתונים בזום בהילוך מהיר, למרכזי הלמידה לתלמידים מפונים, ולקבוצות הוואטסאפ עם מורה פרטי היכנסו לאתר "פרויקט בגרויות לאומי" >>