לא חסרות היום שיטות המציעות לנו להיפטר משיער גוף לא רצוי לטווח קצר, בינוני או ארוך. התפיסה השגויה לגבי חלק משיטות הסרת השיער לטווח ארוך היא שמדובר בהסרת שיער לצמיתות. כלומר, סדרה של טיפולים שיותירו אותנו חלקים לתמיד. בפועל, שום טיפול להסרת שיער אינו יכול להבטיח הסרת שיער לצמיתות עם אחריות של 100%. מאיפה בכל זאת הגיעה התפיסה המוטעית? ככל הנראה מפרסומות ששיווקו את השיטות בתחילת דרכן כפתרון קבוע ולא היו מספיק זהירות. המונח שמתאר באופן מדויק יותר שיטות הסרת שיער כמו לייזר ו-IPL הוא "הפחתת שיער קבועה". בהמשך תבינו גם למה מדובר באפשרות לא פחות טובה.  

מדוע שיער צומח חזרה אחרי הסרת שיער "לצמיתות"?

ישנן מגוון סיבות מדוע הסרת שיער איננה יכולה להיות "לצמיתות" או מוגדרת כך. ראשית, שיטות הסרת שיער לטווח ארוך משפיעות רק על שלב האנאגן של צמיחת השיער (מחזור הצמיחה הפעילה). זו הסיבה שיש צורך בסדרת טיפולים כדי להגיע לכל שערה בשלב האנאגן שלה ולהפחית את צמיחת השיער. בנוסף, לא תמיד זקיק השערה נהרס לחלוטין כתוצאה מהטיפול, אלא רק נפגם או נחלש.

גם אחרי שטיפלנו בזקיק השערה, כדאי לזכור שצמיחת השיער מונעת גם על ידי הורמונים. כלומר, אם מאזן ההורמונים שלנו משתנה, זה יכול להוביל לגירוי של זקיקי שיער וכתוצאה מכך לצמיחת שיער חדשה.

אפילו שיטת האפילציה שקיבלה את אישור ה-PDA - מינהל המזון והתרופות האמריקאי כשיטת הסרת שיער לצמיתות, אינה מספקת לכולם תוצאות קבועות. אגב, אין דרך לדעת מראש למי ובאיזה אזור בגוף הטיפול יהיה אפקטיבי. זה מסוג הדברים שמגלים רק אחרי שמתנסים.

באשר לשיטת הלייזר המוכרת, היות והיא מכוונת לפיגמנט בזקיק השיער, אנשים עם עור בהיר ו/או שיער בלונדיני עשויים שלא לראות תוצאות אופטימליות מהטיפול. ובאופן כללי, השיער עשוי לצמוח חזרה גם אם בגרסה עדינה יותר או בכמות מופחתת. גם כאן, שינויים הורמונליים כמו הריון והנקה ואפילו חשיפה לשמש עשויים לעורר צמיחת שיער מחודשת. שיטת IPL המבוססת על אנרגיית אור בספקטרום רחב, דומה ללייזר במובן זה. בשוק ישנם מכשירי IPL מקצועיים להסרת שיער בבית, ביניהם סדרת פיליפס Lumea 8000 שהצליחה להשיג 92 אחוזי הפחתה של שיער לא רצוי לאחר שלושה-ארבעה טיפולים* ראשוניים בלבד! הפחתה ראויה לציון שכולנו נשמח לקבל.

הטכניקות הטובות ביותר להפחתת שיער קבועה

למרות שאינן לצמיתות, שיטות כמו IPL, לייזר ואפילציה (המבוססת על מחט חשמלת) הן עדיין הטכניקות הטובות ביותר לעור חלק "קבוע למחצה", עבור מי שמתמיד עם טיפולים עקביים. תוכלו למנוע מהשיער לצמוח במשך חודשים ואפילו יותר מכך. חלקו כמובן לא יצמח שוב לעולם – זה החלק שהופחת באופן קבוע. התוצאות שתקבלו הן מעל ומעבר לכל מה שציפיתם. 

איך תוכלו לקבל תוצאות מיטביות בהסרת שיער לאורך זמן?

היו סבלניים ועקביים

כשזה נוגע להסרת שיער לטווח ארוך, סבלות היא שם המשחק. הסרת שיער מוצלחת דורשת בדרך כלל 3-12 טיפולים נפרדים בהפרש של 2-6 שבועות (לא כולל תחזוקה). מכשירי פיליפס Lumea 8000 מצריכים טיפול פעם בשבועיים בארבעת הטיפולים הראשונים ולאחר מכן 8 טיפולי טאצ'-אפ רק פעם בחודש שיספקו לכם עור חלק ונטול שיער למשך עד 12 חודשים.

מכיוון שלכל זקיקי השיער יש כאמור מחזורי צמיחה שונים, יש לתזמן טיפולים בסדר קבוע על מנת לקבל תוצאה מיטבית. לאחר 3-4 מפגשים אתם אמורים כבר לראות הפחתה משמעותית בצמיחת השיער.

הימנעו מהסרת שיער בשעווה או בפינצטה בין טיפולים

טיפולי הסרת שיער כמו IPL ולייזר, מכוונים לפיגמנטים של שורשי השיער על מנת לפגוע בזקיק. משמע, הם זקוק לשורשים כדי לעבוד. הסרת שיער מהשורש, כמו במקרה של פינצטה או שעווה, תפריע למהלך הטיפול. גילוח הוא האפשרות הטובה ביותר להסרת שיער בין טיפולי IPL או לייזר.

אל תדחו טיפולי תחזוקה

כמו שאמרנו, אין דבר כזה הסרת שיער לצמיתות, לכן טיפולי תחזוקה הם מצב שכיח ולא עדות לכך שהטיפול לא עבד. שינויים הורמונליים ואחרים עלולים לגרום לשיער לצמוח בחזרה.

הימנעו מחשיפה לשמש

העור שלנו פגיע ורגיש במיוחד לאחר טיפול הסרת שיער בלייזר ו-IPL. בשלב זה חשיפה לקרני השמש עלולה לגרום להיפר-פיגמנטציה וכוויות. מרחו קרם הגנה עם מקדם הגנה גבוה, חבשו כובע רחב שוליים והגבילו את שעות השמש שלכם.

בסופו של דבר, טיפולי הפחתת שיער קבועה מספקים תוצאות שמחזיקות לאורך זמן ממושך, ובחלק מהמקרים גם לתמיד. העלות שלהם משתלמת יותר בטווח הרחוק, הם אינם גורמים לתופעות לוואי טורדניות כמו שערות חודרניות, וחוסכים לנו המון המון זמן. 

*כאשר עוקבים אחר תוכנית הטיפול. מחושב לשימוש על הרגליים התחתונות, אזור הביקיני, בתי השחי והפנים. אורך החיים של המנורה אינו חורג מהאחריות הבינלאומית של פיליפס לשנתיים. 

*הפחתות שיער חציוניות לאחר 12 טיפולים: 86% ברגליים התחתונות, 70% באזור הביקיני, 67% בבתי השחי.