ניר ייני - Amex | The Young Professionals

_פרויקטים

הבלוג של ניר ייני: דמיינו שיש רק צבע אחד

כשניר ייני התלבט בבחירת הנושא לעבודת הגמר שלו ב"בצלאל", הוא החליט לענות דווקא על צורך אישי פרטי ועיצב פונט חדש עברי למסכי מחשב. לאחר הפצת הפונט בפייסבוק הבין שפרויקט האישי שלו גדול ממנו. כך הפך פרויקט גמר אישי הופך לפונט שימושי

ניר ייני | אמריקן אקספרס | פורסם 24/01/13 15:15:26

אין תמונה נשאר נאמן לאמת הפנימית. ניר ייני  אהלן. קוראים לי ניר, החברים מהצבא קוראים לי יינוק. גדלתי בקריית ביאליק ועכשיו גר בירושלים. סיימתי לאחרונה לימודי עיצוב במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל. עוד מגיל צעיר, ציירתי המון והשתתפתי בועדות קישוט. במקביל התעסקתי רבות עם המחשב ועברתי לצייר גם בתוכנת "צייר", אבל רק בשלב מאוחר יותר הבנתי שיש לזה מקצוע.

בפרויקט הגמר שלי בבצלאל, עיצבתי פונט עברי המיועד לשימוש על גבי מסך. קראתי לו כרמלה, על שם סבתא שלי. בנוסף לעיצוב הפונט התאמתי אותו לתצוגה על גבי מסכים כך שיתאים לתצוגה במערכות הפעלה שונות. אמריקן אקספרס גילתה אותי קצת אחרי ששחררתי את כרמלה לשימוש הקהל הרחב. לכרמלה יש אתר וניתן להוריד בו את הפונט (www.carmelaforever.com).

אין תמונה סקיצות לפונט כרמלה
אין תמונה פונט כרמלה

אין תמונה כולם אוהבים את פונט כרמלה

המון זמן ידעתי שאני רוצה לעצב פונטים. כשהתלבטתי מה לעשות לפרויקט הגמר בבצלאל, לא הייתי בטוח שפונט הוא משהו מתאים. מרבית הפרויקטים מוצגים לקהל הרחב בתערוכת הבוגרים השנתית, ולכן בדרך-כלל רובם יותר עוסקים בתכנים ובמדיות המְתַקשרים יותר עם הקהל הרחב (שלעתים אין לו זיקה לעולם העיצוב) כמו סרטונים, ספרים, אתרים, אפליקציות, מיצגים ועוד. חשבתי שפונטים זה משהו שפחות ידבר לקהל הרחב.

בסופו של דבר, החלטתי ללכת עם האמת שלי, ולעשות מה שאני הכי מתחבר אליו. ניסיתי להבין מה חסר לי כמעצב בסביבת מסכים וידעתי שפונטים טובים למסך הם מקרה נדיר, במיוחד בעברית. קיים פונט אחד המעוצב ומותאם למסך, אריאל, אך הוא מבוסס על פונטים לטיניים ואין לו זיקה למסורת הכתב העברי. דמיינו שיש לכם צבע אחד, שרק איתו אפשר לעצב. אז עושים עיצוב אחד.. שניים.. עשרה עם אותו הצבע. מתישהו כבר אי אפשר לחדש יותר. חייבים עוד צבע. עוד כלי עיצוב. מלבד היותי מעצב, יש לי גם ידע טכני רב, אז החלטתי שלשם אני מכוון: פונט עברי מעוצב לשימוש על גבי מסך.

לאחר הפצת הפונט בפייסבוק, קיבלתי תגובות חיוביות במיוחד (נכון להיום 1390 לייקים!). למרות החששות, הופתעתי מהפרגון של כל אלה שהורידו את הפונט והשתמשו בו לצרכיהם או לשדרוג אתרים קיימים/חדשים. הסתבר לי שהפרויקט שלי, עד כמה שהיה אישי וספציפי עבורי, עורר עניין בקרב הציבור הרחב. 

והנה, קיבלתי במה חדשה ואני כותב כאן בבלוג. הלכתי עם מה שאני מאמין בו, וההימור השתלם. תודה לכל המפרגנים, כי בזכותכם זה לא היה קורה :)

ותקבלו את כל הסיפורים ישירות לפייסבוק שלכם
תגיות: ניר ייני   טיפוגרפיה  
תגובות

הוסף תגובה

 
שם
נושא
תוכן
 
ביטול  |  
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן