אסף פז - Amex | The Young Professionals

_פרויקטים

"למה אני רץ, או מה הקשר בין ריצה ועסקים?"

"מאז ומתמיד שנאתי ספורט, עד שיום אחד נתקלתי בכתבה על רצי מרתון. החלטתי לקחת את הריצה כפרויקט. למדתי לנשום, להתמודד עם מהמורות בדרך ולהתגבר על קשיים. היום, אני משוכנע שללא הריצה, העסק שלי היה נותר בממדים צנועים בהרבה"; אסף פז לא מפסיק לרוץ

אסף פז | אמריקן אקספרס | פורסם 19/02/13 14:57:13

אסף פז אסף פז. "את הרעיונות הטובים ביותר לפיתוח העסק מצאתי תוך כדי ריצה" | צילום: עלמה הרשקוביץ מאז שאני זוכר את עצמי לא התעניינתי בספורט. המושג הזה היה שייך לאנשים אחרים, רחוק וזר ממני. מגיל צעיר נמשכתי בעיקר לעולם הטכנולוגי, וכשקיבלתי ליום הולדתי השישי מחשב (על פי בקשתי) מהוריי גיליתי את "האור הגנוז"-  וממנו לא נפרדתי לעולם.

בגיל 16 הפכתי את התחביב למקצוע - כשהתחלתי לעבוד בחצי משרה בחברה לבניית אתרים. חמש שנים לאחר מכן, עם שחרורי מהצבא הקמתי את WEBSEM- חברה לבניית ושיווק אתרי אינטרנט - אליה הצטרף בתוך שנה מיקי לרנר שהפך לשותף שלי.

בשנים הראשונות של WEBSEM, התרוצצתי מבוקר עד ערב בין הלקוחות, ראיינתי עובדים חדשים לחברה שהלכה וגדלה בהדרגה ואת מעט הזמן הפנוי שנותר לי חילקתי בין ליאור (תותי) אהובתי, לבין העבודות הסמינריוניות באוניברסיטה. בכנות, ודווקא מתוך נקודת המבט העכשווית הרגשתי אז נפלא, לא חשבתי שחסר לי אלמנט נוסף. משהו שישדרג את חיי ויכניס להם תעצומת נפש, שיקח אותי רחוק כל כך.

 איך אפשר לחשוב כשבקושי אפשר לנשום?

באחת השבתות, כשהתארחתי אצל חבר נתקלתי במקרה במגזין העוסק ברצי מרתון. באחת הכתבות שקראתי ראיינו מספר רצים על חייהם הפרטים. הסתכלתי בתמונות של האצנים הרצים להנאתם (?!) 42.2 קילומטר. להפתעתי הסתבר לי שמרבית האצנים היו אנשים מצליחנים בתחומם והריצה היוותה לכל היותר תחביב או מרגוע אחרי יום עבודה מפרך.

המאמר ריתק אותי. אני זוכר שבאחד הראיונות אמר אחד המרואיינים כי הריצה בבוקר מהווה את תחילת יום עבודתו. לא הבנתי כיצד אחרי ריצה של 20 קילומטר אפשר להתחיל יום עבודה, במקום להיכנס למיטה לנוח. הייתי סקרן ובעיקר רציתי לדעת איך אפשר לחשוב כשבקושי אפשר לנשום.

כמו כל דבר שמעניין אותי החלטתי לקחת את הריצה כ"פרויקט". כאתגר. מהריצה הראשונה אני זוכר בעיקר את עניין הנשימה. מאוחר יותר דימיתי את זה לילד הלומד ללכת. למדתי איך לנשום נכון כדי להתמודד עם המאמץ הממושך, הקשיים, המהמורות שיגיעו בהמשך. 

מריצה לריצה נהניתי יותר. גילתי את היתרונות האדירים בריצה בשטח הפתוח. פעם ראשונה שהייתי חופשי מהמכשיר הסלולרי -  רק אני עם עצמי. גיליתי זמן איכות להרצת רעיונות חדשים לעסק. אף אחד לא קטע לי את חוט המחשבה באמצע רעיון. את מרבית הרעיונות הטובים ביותר לפיתוח העסק מצאתי תוך כדי הריצה. יותר מזה, אני משוכנע שללא הריצה, העסק היה נותר בממדים צנועים בהרבה.

בריצה כמו בעסקים: החכמה היא לא לוותר

אסף פז 2 "למדתי לנשום נכון כדי להתמודד עם המאמץ, הקשיים והמהמורות" | צילום: עלמה הרשקוביץ היום הריצה היא חלק מהחיים שלי. כמעט כל דילמה בעבודה נפתרת במהלך הריצה. בימים אלו אני מתאמן למרתון הראשון בחיי, ככה שיש לי המון שעות התנתקות ומחשבה. הרוקי מורקמי כתב בספרו: "על מה אני מדבר כשאני מדבר על ריצה" משפט  שמאוד התחברתי אליו: "אם אתה רץ וחושב: 'אוי, קשה לי, אני לא יכול יותר,' זה ש'קשה לך' הוא עובדה בלתי נמנעת, אבל ה'לא יכול יותר' תלוי, בסופו של דבר, בסבולת שלך. אני חושב שהמשפט הזה מסכם בפשטות ובתמציתיות את החלק החשוב ביותר במהותו של מרוץ המרתון".

ניתן לבצע אנלוגיה בין לא מעט מצבים קשים בהם נתקלתי בעבודה.

בסופו של עניין ואולי בתחילתו. הריצה היא המשל לחיים: מאטפוארית, מסלול הריצה הלא נגמר הוא החיים עצמם על הקשיים המהמורות הסיזיפיות שלהם - ובריצה כמו בעסקים החוכמה היא לא לוותר. להמשיך קדימה עד המטרה.

>> רוצים לדעת עוד על אסף פז?

תכירו: 9 המופלאים של אמריקן אקספרס

ותקבלו את כל הסיפורים ישירות לפייסבוק שלכם
תגובות

הוסף תגובה

 
שם
נושא
תוכן
 
ביטול  |  
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן