כבר בשבוע הראשון ללחימה שמענו על יוזמות שונות לסיוע עבור תושבי העוטף, אחד הבולטים ביניהם הוא "מלגת קטיף לאומי" ששותפים בו התאחדות הסטודנטים, ארגון הצלת המזון "לקט ישראל", בנק לאומי וקשת. הפרויקט הציע לסטודנטים לסייע לחקלאים שנפגעו במלחמת "חרבות ברזל" ולקבל מלגה לשנת לימודים עבור חודש שלם של התנדבות בשדות.

בבנק לאומי, הגוף שמימן ואיפשר את המהלך המבורך של "קטיף לאומי", אומרים כי "מתחילת הלחימה יצאנו עם שורה של יוזמות והתגייסות למען החברה הישראלית בשעתה הקשה ביותר. לאחר שחברנו לאנשי קיבוץ בארי והתחייבנו בפניהם לליווי ותמיכה מתמשכים עד שיקום מלא של הקיבוץ, הבחנו גם במצוקה הקשה של החקלאים בכל רחבי הארץ וחיפשנו את הדרך הנכונה והיעילה ביותר לסייע להם".

עוד אומרים בלאומי ש"הפרסומים על דחייה נוספת של שנת הלימודים האקדמית הובילו אותנו למסקנה שהפתרון המושלם למצוקת החקלאים הוא חיבור הסטודנטים לעבודה רציפה בחקלאות. הסטודנטים שלא גויסו הוצאו ברובם לחל"ת והיה ברור שהם זקוקים לעבודה רציפה בזמן שנותר עד ששנת הלימודים תחל. ההחלטה לתרום את המלגות לסטודנטים נתנה מבחינתנו ערך מוסף לכל הצדדים. לסטודנטים שיוכלו לסמוך על הכנסה לפחות בחודש הקרוב, ולחקלאים שמקבלים ידיים עובדות למשך זמן רצוף ועקבי".

לפי לאומי, "הצד של החקלאים הושלם באמצעות פניה לשותפים ותיקים של לאומי בעשייתנו החברתית – 'לקט ישראל' שמסייעים באיתור וסיוע לחקלאים הזקוקים לידיים עובדות. זאת לצד העובדה כי גם בימי שגרה ובייחוד בשבועות האחרונים במהלך המלחמה, מאות מקרב עובדי לאומי מתנדבים במרלוג של לקט ישראל ומסייעים באריזות ובמיון מזון לאלו שזקוקים לכך".

גם התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית חיפשה דרך למצות את מפעל ההתנדבות של הארגון, המורכב כולו מסטודנטים צעירים ונמרצים, ולמנף אותו לטובת צורכי המלחמה.

"עידוד למעורבות חברתית הוא חלק מהמהות שלנו , אומר שי שידלוב, מנכ"ל ההתאחדות. "סטודנטים הם כוח מניע ויזמי שיכול לשמש ככוח עזר לצרכים ולאתגרים ביום צרה – בדיוק כפי שאנחנו עושים בשגרה עם אזרחים ותיקים ובעלי מוגבלויות. בהתחלה היה לנו קשה להניע גופים לשיתוף פעולה, עד שהגיע בנק לאומי שהרים את הכפפה מהר מאוד. ברגע שלוקחים צורך ומצמידים לו גמול הוא הופך לפתרון בר-קיימא".

"זו הדרך שלנו להירתם ולתרום גם אם אנחנו לא במילואים"

מיד עם פתיחת הרישום למלגה, נשברו שיאי התעניינות עם מעל ל-10,000 נרשמים תוך זמן קצר. לדברי שידלוב, למרות שמקורות ההכנסה של הסטודנטים התערערו מאוד בחודשיים האחרונים,  הדרייב של הסטודנטים להתנדבות הוא הרבה מעבר למלגה: "עבודה בשדות היא מאוד מאתגרת ודורשת חוסן נפשי, ועדיין, אפשר לראות עד כמה ההתנדבות ממלאה את הסטודנטים ונותנת להם מסגרת, חברה, תחושה של ערך וקצת שקט כלכלי בתקופה של אי-ודאות. היא גם מונעת נשירה של סטודנטים בזמן ההמתנה לפתיחת שנת הלימודים. צריך לזכור שהחיילים בחזית הם החברים שלנו. 50 אחוז מהיחידות הלוחמות מורכבות מסטודנטים, כך שזו הדרך שלנו להירתם ולתרום גם אם אנחנו לא במילואים".

האם יש מחשבות על להאריך את תקופת ההתנדבות או לצאת לסבב מתנדבים שני?

"שיאי הרישום מדרבנים אותנו להמשיך לייצר עוד הזדמנויות בחקלאות ובתחומים אחרים. בינתיים נאפשר לכל מי שלא סיים מכסה של 160 שעות התנדבות במלגת קטיף לאומי, להשלים אותה כדי להגיע ליעד של המלגה. הפרויקט הזה הוא למען סטודנטים לא פחות מאשר למען חקלאים. ומגיע לכל השותפים שאפו אדיר".

"מבחינת החקלאים מדובר בקרש הצלה משמעותי"

ארגון לקט ישראל עוסק בהצלת מזון והעברתו לאוכלוסיות נתמכות מעל לשני עשורים. הארגון שאחראי לאיסוף וקטיף עודפי מזון איכותיים וחלוקתם באמצעות עמותות, מורגל בעבודה צמודה מול חקלאים ומתנדבים בימי שגרה והפך לגורם שמחבר בין השניים גם במסגרת מלגת קטיף לאומי. "אנחנו מפעילים כ-55 אלף מתנדבים מדי שנה ועובדים בשוטף עם כ-3,000 חקלאים", אומרים בלקט ישראל. "ברגע שעלה הצורך של החקלאים בידיים עובדות היה זה אך טבעי שלקט ישראל יפעיל מתנדבים אצל החקלאים בהתאם לצרכים שלהם. בנק לאומי תורם לפעילות שלנו ועובדיו מתנדבים בלקט ישראל גם בימים כתיקונם, ולכן החיבור וההיכרות עם אופי העשייה של לקט ישראל הובילו לחיבור הטבעי והנכון ביותר בפרויקט המשולש".

אלו פידבקים אתם מקבלים מהשטח? 

"החקלאים שבעי רצון ומאוד מרוצים. חשוב לזכור שמעבר לסטודנטים, לקט ישראל מתפעל עוד מאות מתנדבים מטעמו בכל יום. מבחינת החקלאים מדובר בקרש הצלה משמעותי, שכן אין ידיים עובדות במשק בכלל. רוח ההתנדבות מעניקה לחקלאים גם חיבוק חם ועוטף, והם לא נשארים לבד במצוקה שנוצרה. צריך להבין שחקלאות היא לא רק פרנסה היא חיבור מהותי לארץ הזו, לאדמה, ולקיום שלנו כאן. להיות חקלאי זו משימת חיים לא פשוטה בכלל, וההכרה מהציבור בחשיבות החקלאות ובעבודתם של החקלאים, היא חשובה מאוד".

האם יש לכם כבר מחשבות על להאריך את תקופת ההתנדבות נוכח הצלחת המיזם? 

"לקט ישראל ימשיך להפעיל מתנדבים אצל החקלאים בכל זמן שהצורך יהיה קיים. הארגון רואה בחקלאים שותפים מלאים, ובלעדיהם אין - לא רק לארגון, אלא לאף אחד מאיתנו - זכות קיום".