יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה: בשעה 11:00 ייפתחו טקסי הזיכרון הממלכתיים בבתי העלמין ברחבי ישראל. כשברקע המחלוקת הקשה בין המשפחות השכולות סביב השאלה האם נבחרי ציבור צריכים לנאום השנה בטקסים או לא, צפויות מחאות ומהומות בתוך בתי העלמין בזמן הטקסים.

שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר, יושב ראש המחנה הממלכתי בני גנץ, קרא הבוקר שלא למחות ביום הזה ולכבד את קדושתו. "זה יום מאוד ישראלי, מאוד כואב וקשה. היום המשמעותי ביותר בשנה. אני קורא לכולנו לעשות הפוגה מהמאבק אחד בשני ומהמאבק סביב נושאים ולהתמקד ביום הזיכרון הלאומי".

"בחברה כמו שלנו עם מנעד דעות כזה, שזה לא דבר חדש, יש מרחב אחד שאליו לא מתקרבים עם פוליטיקה משום כיוון: השכול והזיכרון. המשפחות לא צריכות את התזכורת שלנו לכאב ולזיכרון שלהן, הן חיות עם זה יום-יום, קמות עם זה בבוקר, חולמות על זה בלילה. זה יום זיכרון לאומי. אני ממש מתחנן בפני החברה הישראלית: לעצור. שקט, זוכרים, מכבדים, מרכינים ראש. הוויכוח יימשך אחר כך, יהיה לנו זמן לזה".

"מדינת ישראל נאבקת היום על דמותה העתידית. זה מאבק לגיטימי, נכון וחשוב, אנחנו לא מזלזלים בזה. כשאנחנו הולכים לשדר אחדות, זה לא שמחר בבוקר נסכים. ההבדלים קיימים - אבל היום עוצרים. זה לא יכול להיכנס לבתי הקברות. מקווה שזה ייעצר בחוץ".

אתה מבקש מהמשפחות שלא למחות ביום הזה?
"אני ממש מבקש מכולם להשאיר את הפוליטיקה בחוץ. אני מקשיב למשפחות השכולות, מכבד אותן מאוד, את שני הצדדים. אני מבין את הכאב והתפיסות של כולם וממליץ לפוליטיקאים שיעשו שיקול האם הם באים, ובטח שיזהרו בדבריהם אם הם באים. בעיניי זה מאוד חשוב. יצאנו בקריאות להימנע מהתלהמויות. כולם צריכים לנשום עמוק ביום הזה. אנחנו מאבדים את זה קצת וצריכים דחוף לעצור".

איך היום הזה עבורך ברמה האישית, כמפקד לשעבר?
"זה יום מאוד קשה. עשרות שנים שאני בכל פעם מריץ את השמות מחדש. בכאב רב מסתבר שדילגת על מישהו ואתה חוזר עוד פעם. זה כבר כל כך הרבה אנשים, כל כך הרבה שנים. אני לא ייחודי, הרבה אנשים חוו דברים מאוד קשים. זה יום קשה, משמעותי ומחייב. אנחנו צריכים לדעת להתנהג עם היום הזה ועם עצמנו".

גנץ בחר שני נופלים שקרובים לליבו ביום הזה: אורי אזולאי ותם קרין זכרונם לברכה. "אורי מקריית שמונה, תם נולד בקיבוץ עין גב. יש מי שירצה להציג את זה כישראל הראשונה, יש מי שירצה להציג את זה כישראל השנייה. אני מסתכל על ישראל השלמה. אורי ותם הלכו בלילה למארב מתחת לרכס עלי טאהר בלבנון ונהרגו בהיתקלות עם מחבלים. מישהו בדק ימין, שמאל, מזרחי, אשכנזי? מה זה הדברים האלה? אנחנו לא יכולים לתת לדבר הזה לקרוע אותנו, אין לזה סיבה. הם פעלו ולחמו ביחד, ולצערנו נפלו ביחד".

"אני לא מוכן לשנוא אף אחד בחברה הישראלית, גם את אלה שאני מתווכח איתם ויכוחים קשים. אני מציע לכולם לא לתת לאף קיצוני משום כיוון להפוך את הכלל המשותף שלנו ביחד - למשהו אחר", סיכם גנץ.