יחידת אגוז (צילום: דובר צה"ל)
פועלים נגד האויב בשיטות הגרילה. אגוז | צילום: דובר צה"ל

אחרי שבמשך שנים היו אימת חיזבאללה, היום כבר ניתן להגיד שלוחמי יחידת אגוז הם אימת אנשי חמאס. היחידה, שהוקמה כדי להשתמש בטקטיקות של גרילה נגד ארגוני הטרור וחיזבאללה בראשם, פועלת באותן השיטות נגד מחבלי חמאס והג'יהאד האסלאמי הפלסטיני. הם היו שם כדי לסכל חלק מחדירות המנהרות ובהמשך פרצו קדימה, הכווינו אש ופגעו בעשרות מחבלים. גם פציעתו של מפקד היחידה סא"ל י' לא עצרה את היחידה, שבין השאר פועלת בשכונת סג'עייה.

כאשר יחידת אגוז הוקמה המטרה הייתה להקים יחידה שתחשוב מחוץ לקופסה, ותפעל נגד אויב חמקמק בשיטות שלו. מפקדה הראשון ומקימה היה ארז צוקרמן, יוצא שייטת 13, שכבר אחרי חצי שנה מרגע הקמתה הוביל אותה לחיסול חולית מחבלים באזור חולה. היחידה צברה ניסיון בפשיטת קטנות ומארבים בשטחים סבוכים וקשים לפעולה, כמו גם הרריים ובנויים. אחרי שצה"ל נסוג מלבנון היה חשש שלא תהיה פעילות ליחידה והיא תיסגר, אולם מאוד מהר הם מצאו עצמם מעבירים את הטקטיקה הייחודית לשטחים.

בשנים האחרונות היחידה העמיקה גם את ההיכרות עם עזה. בינואר 2008 חדרו לשטחי הרצועה צוותים של יחידת אגוז, אז תחת פיקודו של סגן אלוף יניב עשור. הם נכנסו לפנות בוקר, ואחרי שנטמעו בשטח הם ארבו לחוליות מחבלים ששגרה רקטות ופצצות מרגמות לעבר יישובי הדרום. הפעולה הייתה קטלנית ועד לשעה אחת בצהריים דיווחו הפלסטינים על 15 הרוגים, בהם גם בנו של ראש הלשכה המדינית של חמאס מחמוד א-זהאר. מחבלים נוספים נהרגו אחרי שהם הכווינו לעבר המחבלים אש מהאוויר.

אגוז בצוק איתן

לפני מספר חודשים תפס סא"ל י את הפיקוד על היחידה. "אנחנו נעבוד ונעבוד קשה מאוד", אמר ללוחמים ולקצינים של היחידה. ואכן, כאשר מבצע "צוק איתן" יצא לדרך היו הלוחמים של אגוז בין הראשונים שהגיעו לגזרת אוגדת עזה. את זה אגב עשו אחרי שהשתתפו גם במבצע "שובו אחים".

יחידת אגוז (צילום: דובר צה"ל)
מחפשים את נקודות החולשה של חמאס | צילום: דובר צה"ל

ביום ה-8 למבצע, עוד לפני שהחל השלב הקרקעי, פרסם דובר צה"ל כי "כוחות מיוחדים פועלים כבר מספר ימים באזור". לא מן הנמנע שלוחמי אגוז היו בין הראשונים לחדור לרצועה ולהכין את השטח עבור הכוחות, אבל באופן רשמי הפעילות הראשונה שלהם שעלתה לכותרות הייתה כאשר 13 מחבלים חדרו לשטח ישראל ממנהרה בדרום רצועת עזה סמוך לקיבוץ סופה.

צה"ל היה מוכן להם, אבל הפעולה השתבשה מעט כאשר המחבלים שמעו ככל הנראה את המל"ט של צה"ל ורצו לתוך המנהרה. הכוחות פתחו לעבר באש ובנוסף הפילו עליהם פצצה חמש שניות אחרי שהאחרון הצליח להיכנס למנהרה. בחמאס דיווחו שכל המחבלים חזרו, אולם ככל הנראה כמה מהם נפגעו.

עוד באותו היום, סמוך לעשר בלילה, צה"ל יצא לפעולה קרקעית ברצועת עזה. לוחמי אגוז, לצד גדס"ר גולני, הובילו את החטיבה החומה לעומק השטח ולכיוון שכונת סג'עייה. המהלך הקרקעי החל בכך שצה"ל "סגר זירה" וטיהר אותה כדי שמשמידי המנהרות יוכלו לעבוד. הצוותים של אגוז שפעלו בשטח גירו את אנשי חמאס לצאת ממחבואם וכשאלה צצו פגעו בהם והכווינו נגדם אש כבדה מהאוויר והיבשה.

ב-20 ביולי, היום ה-13 למבצע, התפתח קרב קשה בין כוחות גולני למחבלים של חמאס. 13 חיילים נהרגו, שבעה מהם בנגמ"ש שהתפוצץ ומפקד החטיבה, אל"מ רסאן עליאן, נפצע מרסיסי רימון שנזרק לעברו. חלק מהמחבלים נפגעו על ידי צוותים של אגוז שזיהו אותם, כולל לפחות חולית נ"ט אחת שהושמדה רגע לפני שהפעילה את הטיל.

למחרת הקרב הקשה ניסו עשרה מחבלים להפתיע צוות של יחידת אגוז שפעל בסג'עייה. הם שלחו לכיוון שלהם מחבל מתאבד – וזה חוסל במרחק בטוח. לאחר מכן פרצו האחרים ממנהרת תקיפה שהפיר שלה היה קרוב לעמדות של הכוח, קרב סוער נפתח מטווחים קצרים ובמהלכו הצליחו לוחמי אגוז להרוג עוד 9 מחבלים ולפצוע כמה נוספים שככל הנראה ברחו דרך אותה מנהרה. הכוח זכה לקבל סיוע אווירי של מסוקי קרב והכווין אותם לעבר עמדות רחוקות יותר של חמאס, מהן נורתה אש מקלעים ונ"ט.

ביום שלאחר התקרית המשיכה יחידת אגוז לפעול לצד חטיבת גולני כשהיא מטהרת יעדים נוספים ומשתתפת במאמץ לחשיפת המנהרות. הם מכווינים אש מהאוויר ובנוסף גם את הכוחות של השריון שפועלים בצמוד לחטיבה החומה.

המפקד נפצע, היחידה לא עוצרת לרגע

באותו היום נכנסה היחידה לקרב סוער נוסף. נציין כי בניגוד לעבר, מדווחים בצה"ל שהמחבלים לא ממהרים לברוח ו"ממש נלחמים על כל נקודה ומנהלים קרב השהיה". עוד ציינו בצה"ל שלהערכתם ישנו גדוד שלם שפועל בסג'עייה, כמה מאות לוחמים. אלה מפתיעים את הכוחות ממנהרות, בירי צלפים, הפעלת מטענים וירי מסביב של אמצעי נ"ט מסוגים שונים.

אחד מאותם טילים נורה לכיוון עמדה בה היה החפ"ק הקדמי של היחידה. באותו היום צה"ל התיר לפרסום שמפקד היחידה, סא"ל י', נפצע קשה כתוצאה מפגיעת טיל נ"ט. לא מעט מפקדים נפגעו במהלך הלחימה, אולם זה של אגוז נחשב להישג של חמאס ויעיד על כך פוסט שפורסם בדף הפייסבוק של צבא אירן, שם דווח על פציעתו של סא"ל י' וצוין איזה הישג זה. מפקד היחידה פונה לאחור והיום פורסם שמצבו השתפר.

מיד לאחר מכן צה"ל שלח לרצועה את אל"מ פ', שיתפוס פיקוד על היחידה. אל"מ פ' היה מפקד היחידה הקודם שהוחלף על ידי סא"ל י' הפצוע. בריאיון שנתן אל"מ פ' לישראל דיפנס לפני שהוחלף, הוא אמר, "האויב הוא אינטיליגנטי. הוא מנסה להבין באיזה דברים אנחנו חזקים ומנסה למצוא פתרונות. אנחנו צריכים להגיע למקומות שהוא מרגיש בהם נוח ולפגוש אותו בנקודות חולשה". ואכן זמן קצר אחרי שחזר לנעליו הקודמות הוביל אל"מ פ' את היחידה שלו בשטח כאילו לא עזב מעולם.

אגוז (צילום: דובר צה"ל)
האויב לא מבחין בהם עד לרגע האחרון | צילום: דובר צה"ל

אל"מ פ' מכיר את עזה היטב. את שרותו הצבאי החל כמסתערב ביחידת שמשון שפעלה ברצועה ופורקה מאז. לאחר שפורקה עבר ליחידת אגוז כקצין, אז יצא למארבים רבים של היחידה ברצועת הביטחון שהייתה עד שנת 2000 בדרום לבנון. לאחר מכן עשה מספר תפקידים בגדוד 12, גדוד 51, היה מפקד פלגה באגוז וכאשר היה סגן מפקד היחידה השתתף במלחמת לבנון השנייה. בין השאר השתתף בקרב של היחידה במרון א-ראס.

אפשר להגיד שיש לו חשבון ארוך ברצועה, זאת משום שבמסגרת תפקידו כמפקד גדוד 12 של גולני איבד פ' את סגנו, רס"ן אלירז פרץ ז"ל, שנהרג בהיתקלות עם מחבלים סמוך לכיסופים. "תמיד אני שואל את עצמי למה הוא ולא אני. זו השאלה הכי פשוטה שהכי לא היינו אוהבים לדבר עליה", אמר אז והוסיף, "אני גאה בו מאוד מאוד במשימה הזו. הוא חתר למגע. הכוח שלו הרג שני מחבלים ולצערנו הוא נפגע קשה מאד ולא חזר הביתה".

מבצע צוק איתן נמשך ואל"מ פ' מוביל את היחידה לפעולות שעל חלקן לא נדע ועל השאר נשמע רק אחרי המבצע. הצבא ממעט בפרסום על פעולות היחידה, ובצדק, אולם ניתן להבין מפרסומים באתר צה"ל שהיחידה פועלת לצד אחרות, והצוותים פועלים לאיתור עמדות של חמאס ופגיעה בהם לפני שאלה יפגעו בחיילי צה"ל, ובהצלחה גדולה.