מערך המודיעין של מדינת ישראל נחשב לאחד המובילים בעולם: בזכות אנשיו הצליחה מדינת ישראל להגיע עד לאנטבה ולחלץ משם את בני הערובה, או להשמיד את הכור הגרעיני של עיראק ובהמשך כמו שפורסם במקורות זרים, גם את זה של סוריה, להשמיד את מערך הטילים ארוכי הטווח של חיזבאללה בלבנון השנייה, והרשימה עוד ארוכה.

מרמת הסיור הפשוט על הגבול ועד למבצע המיוחד שלא יפורסם לעולם, המודיעין נמצא בכל מקום בצבא. חיילים, נגדים וקצינים רבים עובדים ימים כלילות וזוכים לתקציבי עתק של מיליארדי דולרים. רובנו שמענו על יחידות כמו 8200 או 504, אבל המערך בנוי מעוד יחידות רבות ומסווגות, שפועלות משלל בסיסים ברחבי הארץ.

מערך המודיעין נחלק למספר גופים שמפעילים יחידות ייעודיות. למשל יחידות האיסוף וחטיבת המחקר, ובנוסף יחידות מטה, הפעלה והדרכה. לצד זה פועלים גופי המודיעין של הזרועות - למשל מודיעין חיל האוויר או הים - וגופי המודיעין של הפיקודים. חלק מהחיילים שמשרתים ביחידות הללו "זוכים" לכינוי ג'ובניקים, אבל כדאי שאזרחי ישראל – ואולי גם הלוחמים - יכירו את מי שדואגים להביא להם את המידע, שבלעדיו מטוס הקרב לא ימריא לשום מקום והטנק לא יידע לאן לצודד את הצריח.

מ"מ זה לא רק מפקד מחלקה

אנשי "מערך המבצעים המיוחדים", המוכרים יותר בשם "מ"מ", נחשבים אילמים לגמרי גם בקרב השושואיסטים של אמ"ן. מדובר ביחידת שתפקידה לתכנן ולתאם מבצעי מודיעין מיוחדים לאיסוף מידע: אלפי חיילים וקצינים אוספים ומרכזים את המידע שאספו יחידות המודיעין השונות והיחידות המיוחדות. המ"מ אחראים גם על התיאום בין היחידות שמבצעות את המשימות הסודיות - כמו סיירת מטכ"ל, יחידה 504 והיחידה הטכנולוגית של אמ"ן. בנוסף הם אחראים על הממשק של אותן יחידות עם שב"כ. העובדה שמפקד היחידה הוא קצין בדרגת תת-אלוף מלמדת משהו על גודלה ועל האחריות שלה.

פעולות המ"מ רובה ככולה חסויה. הכותרות הבודדות שעשה מערך המבצעים המיוחדים היו דווקא בנושא שלא החמיא לאנשי היחידה: אחרי שהתפוצצה פרשת הרפז, התברר שתחת מעטה הסודיות התרחשו חגיגות של ניצול ושחיתות. בין השאר התברר שאנשי המערך נהגו לבזבז כספים שלא למטרות מבצעיות - למשל למימון ימי כיף, השכרת כלי רכב אישיים לקצינים ואפילו רכישת מעדנים. זה כמובן לא מעיד על הכלל, וביומיום עוסקים אנשי היחידה במבצעים מיוחדים לאיסוף מודיעין.

השפיץ של הטכנולוגיה

תחת המ"מ פועלת היחידה הטכנולוגית. מדובר באחת מהיחידות הכי מעוטרות של המודיעין, עם עשרות פרסי ביטחון ישראל. תפקידה למצוא פתרונות טכנולוגיים לכל פעילות המ"מ ויחידות האיסוף של המערך; לפעמים מדובר בהמצאה של פתרון אחרי עבודה של שנים, אבל לא פעם מדובר בטלאי זריז, מעכשיו לעכשיו, עבור פעולה שהשתיקה יפה לה.

מעת לעת מתפרסמות ידיעות בלבנון על כך שאנשי חיזבאללה הצליחו לאתר אמצעי האזנה ואיסוף מודיעין של צה"ל. משרתים בה חיילים, אנשי תוכנה ומהנדסים מתחומים שונים, שיושבים אולי מול מסך בחדר ממוזג אבל אקשן לא חסר להם.

לוחמי סייבר בחיל האוויר (צילום: אתר חיל התקשוב)
אולי יושבים בחדר ממוזג, אבל לא חסר להם אקשן. אילוסטרציה | צילום: אתר חיל התקשוב

אחד ממפקדי היחידה בעבר ציין שתפקידה: "לפתח מוצרים מהפכניים שיצליחו לעקוף את כל המחסומים שמעמיד האויב בפניהם. בנוסף, עליהם לייצר שיטות ייצור ואינטגרציה חדשות שיוכלו לעמוד בקצב ובאמינות הנדרשים". בתרגום לעברית, אם מישהו קיבל פקודה לאסוף מודיעין במקום מסוים, הדבר ראשון שהוא עושה זה ללכת ליחידה הטכנולוגית ולשאול "מה יש לכם לתת לי?".

הכר את (נפש) האויב

באמ"ן יושב גם "המרכז למבצעי תודעה", יחידת ענק שתפקידה לשגע את האויב. זה מתחיל בדברים קטנים, למשל הכרוזים שצה"ל פיזר ממטוסים בלבנון או בעזה; מי שניסח אותם הם אנשי היחידה.

אגב מטוסים, במהלך מלחמת לבנון השנייה חזו אזרחי לבנון בתופעת טבע מדהימה: גשם בצבע ירוק. אלה היו למעשה אלפי עצי ריח עטופים בשקית פלסטיק, מהסוג שתולים בתוך המכונית, שהוטלו ממטוסי חיל האוויר. על צד אחד של העץ הופיע איור ראשו של חסן נסראללה, ובשני הכיתוב בערבית "ניפרד בריח טוב" - ביטוי שמשמעותו גם "תתנדף". בצד ההייטקי של הדבר, אנשי המרכז למבצעי תודעה פורצים לרשתות הקשר של לוחמי חיזבאללה (או חמאס במקרה של המבצעים בעזה) וממליצים להם להניח את נשקם ולהתחפף.

אחד המבצעים המוצלחים של היחידה היה ב-2002, אז התנהלה שיחה הזויה בין אמו של המבוקש עבד אל עזיז אל רנטיסי לקצין מודיעין מהיחידה. "אום מוחמד", שאל הדובר בערבית מושלמת, "למה בנך לא הגיע אתמול למסגד?". "הוא בסדר גמור", הרגיעה אמו של המבוקש והוסיפה: "פשוט יש לו בחינות באוניברסיטה והוא צריך ללמוד הרבה". בתגובה אמר קצין המודיעין: "מוחמד היה אמור להיפגש איתנו, לקבל משימה חשובה". האם הבינה שמדובר בפיגוע התאבדות וצעקה: "לא, מוחמד לא מעורב בדברים כאלה, הוא לומד לבחינות". קצין המודיעין שאל איך היא מעזה לדחות את הקריאה להשתתף בג'יהאד. "אני לא מכירה אנשים כמוכם", השיבה האם וטרקה את הטלפון. בצה"ל מיהרו לפרסם את השיחה, שהייתה מפלה תקשורתית לארגון, שבאותם ימים שלח לישראל מחבלים מתאבדים רבים.

מחלקת חדל קשקשת

במסגרת הגופים המיוחדים באמ"ן פועלת גם מחלקת ביטחון מידע (מחב"ם), האחראית לכך שמידע מסווג לא ידלוף מהצבא לרשת ומשם לכל העולם. בעבר נרשם שם כישלון כשמצגת תחקיר של צה"ל דלפה לידי חמאס וחשפה כמה פרטי מידע שאסור לנו לכתוב עליהם, ועדיין, רוב הפעולות של מחב"ם מצליחות ורוב המידע הסודי נשאר בידי צה"ל.

במסגרת אותו גוף פעלה בעבר יחידה שיש מי שרוצה להקים אותה מחדש: יחידת "עיט", שתפקידה היה להאזין לשיחות הטלפון של חיילי צה"ל ושנסגרה בשנת 2000. חיילים שנהגו לדבר בטלפון על נושאים מסווגים שמעו לפתע מישהו פורץ לשיחה ואומר, "הנכם מדברים בקשר גלוי הניתן להאזנה על ידי האויב. אנא הקפידו על ביטחון קשר". ככל הידוע, היחידה לא חזרה לפעול.

הסניף הראשי של בנק המטרות

חטיבת ההפעלה המבצעית היא יחידה צעירה באגף המודיעין, שהוקמה כלקח ממלחמת לבנון השנייה. זהו גוף מטה שמכווין ומתאם את הפעלת הכוח ואת משימות האיסוף מול הגופים השונים בצה"ל ובקהיליית המודיעין. משמע שהחיילים שם נמצאים בצומת מרכזי, מקום שבו הם חשופים למידע הגולמי של המודיעין - ולגורמים הכי בכירים בישראל.

החטיבה החדשה, שבראשה קצין בדרגת תא"ל - שוב רמז לגודל ולאחריות -  מעבדת את נתוני המודיעין ומטווים את הפעולה המבצעית, מה שמוכר אצלנו בשם "בנק המטרות של צה"ל". וכשאנחנו שומעים על כך שצה"ל השמיד מאות מטרות בעזה במהלך מבצע כזה או אחר, זאת עבודה של אנשי חטיבת ההפעלה המבצעית.

אחרי שהם בונים תיק מטרה, הם מתאמים בין המודיעין לפעולה בשטח, בים באוויר או ביבשה. אגב, במלחמת לבנון השנייה ובמבצעים עמוד ענן וצוק איתן, סיים צה"ל את בנק המטרות לפני סיום הלחימה; כיום אומרים אנשי היחידה שתהיה להם עבודה קשה יותר.

המעריך הלאומי שלום

את כל המידע המודיעיני שאוסף צה"ל מקבלים לידיהם החיילים של חטיבת המחקר, והם אלה שמנתחים אותו ומפרשים אותו. החטיבה מחולקת לזירות של התמחות גאוגרפית (לבנון, הרשות הפלסטינית) או מקצועית, כמו הזירה הטכנולוגית.

חיילי חטיבת המחקר מקבלים לא פעם רק בדלים של מידע, אבל בכמויות אדירות, ותפקידם לחבר אותם כמו פאזל לתמונה שלמה. מפקד החטיבה הוא למעשה קצין המודיעין של צה"ל, וככזה תפקידו לגבש תמונה וסבירות עד לרמה של ראש הממשלה. מכאן השם "המעריך הלאומי".

חטיבת המחקר הצליחה לחזות את האינתיפאדה השנייה, מה שהביא לכך שצה"ל התאמן והיה מוכן לכבוש ערים שלמות במחיר נמוך, וכנגד ההערכות שהושמעו אז בתקשורת ובעולם. חיילים היחידה עלו על מאמצי ההתגרענות של עיראק, איראן וסוריה, וסיכלו הברחות רבות של נשק לחיזבאללה. רוב הכישלונות שלהם היו דווקא בעמדת המעריך הלאומי, המדיני - כמו למשל פרויקט הגרעין הלובי או פרוץ האביב הערבי.

ישראלים בחלל

לצד 8200 ו-504, יחידת איסוף אחת של אמ"ן אינה מוכרת כמו האחרות - אם כי היא נחשבת למשמעותית לא פחות מאחיותיה שלה. יחידת הלוויינות היא זרוע ביחידה 9900, שעד לפני מספר שנים אסור היה לפרסם את שמה. היחידה שהיא העיניים של מדינת ישראל, כוללת מלבד הצופים שבחלל גם את טייסות הסיור והמודיעין של חיל האוויר, מפענחים של תצלומי אוויר, יחידות מיפוי ואת אגו"ז אמ"ן, שאחראים על מחקר מידע גאוגרפי.

מבט לוויין על המזרח התיכון (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
מבט לוויין על המזרח התיכון. ילדים בני 19-18 שולטים במערכות בשווי מיליוני דולרים ביחידה 9900 | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

בכל שנה עולה נפח הפעילות של יחידת הלוויינות במאות אחוזים, ועובדה זו מלמדת אותנו על המעורבות הגדולה שלה בפעילות של כל הזרועות בצבא. "היכולת היא על גבול הדמיון", סיפר בעבר חייל ביחידה. "אתה יכול לראות כלי רכב או ספינה ולדעת מה העמיסו עליה ולאן זה מתקדם".

השליטה בלוויינים היא בחמ"ל סודי של יחידת 9900 ובו עשרות מסכים ומחשבים מתוחכמים ("זה מגיע לרמה שאני אומר לטייס לאן בדיוק הוא צריך לכוון ולירות", אמר לנו קצין ביחידה). ילדים בני 19-18 שולטים במערכות בשווי מיליוני דולרים לאחר קורס שנמשך ארבעה חודשים (כמובן שיש גם קורסי המשך). לא מדובר בעניין של מה בכך: מפעילי הלוויינים במדינות רבות הם חיילים או סוכנים מבוגרים, לא פעם בעלי תואר רלוונטי בתחום ההנדסה.

8. הזרוע המבצעת

החיילים והקצינים שמשרתים בזרועות ובפיקודים לא נהנים אולי מההילה השושואיסטית, אבל הם חלק בלתי נפרד ממערך המודיעין. רגילים לראות אותם גוזרים מפות או מעבירים תדריך כללי שבתקשורת מתפרסם כהתרעה מפני פיגוע, אבל הם אלה שבונים את תמונת המודיעין עבור כל דרגי הפיקוד – החל במה שצריך לדעת כשיוצאים לסיור שגרתי ועד למיקום עמדות האויב במצב מלחמה.

בפיקוד הצפון, הם אלה שיודעים להגיד ליחידות איפה נמצאות "שמורות הטבע" של חיזבאללה - משהו שב-2006 לא הגיע לידי הכוחות בשטח - וגם איפה מתחמי השיגור. בפיקוד דרום הם מסכלים הברחות וצופים על דאעש בסיני.

אנשי המודיעין של הזרועות מתעסקים במה שרלוונטי לזרוע שהם שייכים לה. מודיעין חיל האוויר, למד"ן, בונים את התמונה עבור הטייסים; הם יודעים לספר איזה מטוסים, טילים ונ"מ יש לאויב. אם נחזור לששת הימים או ליום כיפור, אנשי להק המודיעין האזינו שעות לרשתות הקשר וידעו לזהות את טייסי האויב. היחידות העיקריות של הלהק הן מחלקת מידע למבצעים מיוחדים ומחלקת המחקר, ששמותיהן מעידים על פעילותן.

המבריח של חיזבאללה (צילום: דובר צה"ל)
רקטות שנתפסו על ידי שייטת 13 על סיפונה של ה"קלוס סי", בין היתר בזכות עבודת מספן המודיעין של חיל הים | צילום: דובר צה"ל

מספן מודיעין חיל הים פועל על עיקרון דומה. תפקידו לבנות את התמונה הימית עבור החיל, ואנשיו מסייעים לכלל מערך המודיעין הישראלי בכל הקשור למה שקורה בים. אגב, אנשי המודיעין של חיל הים מדברים לא פעם עם המפקדים בשטח וממש אומרים להם מיהי הדמות שנמצאת מולם. איך אמר החייל מיחידת הלוויינות? "על גבול הדמיון".