הארגון שעומד מאחורי המבצעים הסודיים ביותר של מדינת ישראל נחשף: הצצה נדירה לחטיבת המחקר באגף המודיעין, בה קצינים וקצינות צעירים, שמעורים במציאות המעורפלת והבלתי יציבה, אמונים על שרטוט תמונת מודיעין מדויקת ככל שניתן. את התובנות המודיעיניות שמגבשים ביחידה, יראו צמרת צה"ל ובצמרת המדינה בבואם לקבל החלטות.

על כתפיהם הצעירות של החיילים מונחת אחריות כבדה. הטלטלה במזרח התיכון שינתה הכל. סדר ישן התמוטט, החדש טרם התייצב וזהו האתגר המודיעיני הגדול. "אנחנו לא עובדים סתם", אומר אחד חייל המשרת ביחידה. "המטרה היא לייצר מודיעין שיש לו תכלית אתה צריך לדעת מה היריב יעשה לפני שהוא אפילו יודע זאת", הוא מדגיש.

"עיקר המאמץ וההשקעה שלנו ביום-יום זה לייצר מודיעין שיש לו תכלית - שיודעים לעשות איתו אחרי זה משהו", אומר אחד מהבכירים באגף המודיעין של צה"ל. "אתה צריך לבוא ולהגיד מה היריב יעשה, כשהוא עוד לא יודע שהוא עומד להתמודד עם הדילמה הזאת".

"אני זוכרת את הנאום של נסראללה, בתקופה שאנחנו כבר ידענו שהמחבל של החיזבאללה נתפס בתאילנד. אנחנו רואים אותו נואם על הבמה, מלא ביטחון עצמי ומאוד מאיים כלפי ישראל, ואני רק חושבת בראש - מה הוא מבין שהולך להגיע בעוד כמה ימים, כשהדבר הזה הולך להתפרסם", מספרת אחת החיילות באמ"ן.

תא"ל איתי ברון, ראש חטיבת המחקר באמ"ן (צילום: חדשות 2)
תא"ל איתי ברון, ראש חטיבת המחקר באמ"ן | צילום: חדשות 2

באמ"ן מתייחסים ברצינות רבה לתפקיד החשוב, שמעטים בלבד נחשפים לפרטים הנסתרים שבו. "יושבים אנשים בני 20-22 וכותבים נייר בנושא שיכול להיות סופר-אמורפי או סופר-קונקרטי ועכשווי ומקבלים תגובות מראש אמ"ן, או מהרמטכ"ל, או ממשרד הביטחון".

אמנם גם במוסד ובשב"כ יש יחידות מחקר אבל כאן אלו הצעירים שאמורים לצייר תמונה בהירה במציאות מעורפלת. "המחאות ברחוב הערבי התחילו מאזרחים צעירים כמונו, העולם הזה מתנהל בטוויטר ובפייסבוק, מקומות שאנחנו מרגישים יותר טבעי איתם", אמר אחד החיילים בסיפוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק