לאחר התקיפה האחרונה בסוריה (שעל פי דיווחים זרים, בוצעה על ידי מטוסי F-15 של חיל האוויר), משרד הביטחון וחיל האוויר מעוניינים לפתח צי חדש של מטוסי קרב מהדגם הישן והמוכר. על פי הדיווחים, בזמן שטייסת מטוסי ה-F-35 קורמת עור וגידים, נפגש שר הביטחון אביגדור ליברמן עם בכירי ממשל טראמפ במטרה לקדם את רכישת הטייסת השלישית של מטוסי החמקן ואת רכישת מטוסי ה-F-15.

במשרד הביטחון מתלבטים האם לחתום על עסקה עם חברת בואינג לרכישת מטוסי ה-F-15 החדשים, או לחתום על טייסת שלישית של מטוסי החמקן. אופציה נוספת היא לנסות לחתום על מזכר הבנות, שיאפשר את הרכש של שני הדגמים.

F-15 חדשים (צילום: בואינג)
כמות גדולה יותר של חימוש, טווח טיסה ארוך יותר ומערכות מכ"מים חדישות. המטוסים בפעולה | צילום: בואינג

נדגיש כי מדובר בדגם חדש ומתקדם שמסוגל לשאת כמות גדולה יותר של חימוש מגוון, בעל טווח טיסה ארוך יותר וכולל מערכות מכ"מים חדישות. אחד היתרונות הגדולים של ה-F-15 החדיש, הוא המכ"ם מסוג AN/APG-63(V)3 של חברת ריית'און, המסוגל לעקוב ולהשמיד מטרות מרובות לטווח ארוך. "המכ"ם מאפשר לטייס לראות ראשון, לירות ראשון, להרוג ראשון", מתגאים בחברה.

המטוס כולל גם מערכת "טוס על חוט" (כינוי לסוג של מערכת בקרת טיסה שבה אמצעי ההיגוי של המטוס אינם נשלטים ישירות על ידי הטייס, אלא על ידי מערכת המתווכת בין הטייס למטוס) ממוחשבת, במקום המערכת החשמלית המכנית בדגמים הישנים. כמו כן, המטוס יכול לשאת כמות רבה של טילים - פי 2 מהכמות האפשרית היום.

רק לאחרונה דווח כי חיל האוויר הוציא משירות את צי מטוסי ה-F-16A שלו, אולם מטוסי ה-F-16C ו-D, הנחשבים לעמוד השדרה של החיל, נמצאים בשימוש כבר כ-30 שנה. מטוסי ה-F-15 נמצאים בפעילות החיל מאז 1979,  ולדגם ה"סופה" (F-16I) כבר יש קילומטראז' לא קצר של למעלה מ-10 שנים.

צי של כ-75 מטוסי חמקן לא יספיק להחליף את הצי הקיים של חיל אוויר, אך בישראל כבר בחרו במטוסי החמקן של לוקהיד מרטין לעסקה הבאה. לצד זאת, בואינג שווקה לאחרונה את הדגם המתקדם של מטוסי ה-F-15, דגם שלא ניתן להתעלם ממנו גם בעידן החמקנים.

נכון להיום, הדגם המתקדם ביותר שישראל מפעילה הוא מטוס הרעם, F-15I, שחיל האוויר החל להשתמש בו בסוף שנות ה-90. על פי המכון למחקר הביטחון הלאומי האמריקאי, יש לישראל כ-25 מטוסים מסוג זה. למרות שהדגם הזה נמצא בשימוש מזה שנים רבות, עדיין מדובר באחד ממטוסי הקרב הכי מתקדמים בחיל, כזה שמסוגל לתקוף בטווחים ארוכים ועם עוצמת חימוש אדירה. רק בשבוע שעבר הוא עלה לכותרות אחרי שישראל הודתה שתקפה מטרות בסוריה.

לא ברור האם ישראל אכן תממש את הרכישה הזו. מה שבטוח הוא שבחיל האוויר ישמחו לראות זרוע של מטוסי F-15 חדישים לצד מטוסי האדיר, ממש כפי שחיל האוויר האמריקאי דוחף לחימוש מסוג זה באמצעות המטוסים של בואינג שיפעלו לצד החמקנים.